×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. novembris, 2014
Drukāt

Krasovickis pieteicis “Revertas” maksātnespēju pret viņu nenokārtoto parādsaistību dēļ (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Attēlā Viktors Krasovickis.

Bijušais AS “Parex banka” akcionārs Viktors Krasovickis AS “Reverta” maksātnespējas pieteikumu iesniedzis, jo “Reverta” uz pieteikuma sagatavošanas brīdi nav nokārtojusi pret viņu kā kreditoru vairākas parādsaistības.

Kā aģentūrai LETA norādīja advokāts Uģis Grūbe, parādsaistību pamatparāda summa gan katra atsevišķi, gan visas kopā pārsniedz 4268 eiro un tām ir iestājies izpildes termiņš, tas ir, pastāv Maksātnespējas likumā noteiktās maksātnespējas pazīmes.

Krasovickis 10.septembrī iesniedza “Revertai” brīdinājumu par savu nodomu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Pēc nedēļas “Reverta” apliecināja, ka ir iepazinusies ar brīdinājumu un sagatavojusi un nosūtījusi Krasovickim vēstuli ar iebildumiem, norādot, ka saskaņā ar Komercdarbības atbalsta kontroles likumu tai neesot tiesību aprēķināt un izmaksāt procentus par pakārtotajām saistībām. Minētajā tiesību normā esot ietverta tieša norāde, ka šis aizliegums attiecas uz visām pakārtotajām saistībām, arī uz tām, kuras radušās pirms likuma spēkā stāšanās 2014.gada 1.jūlijā.

Krasovickis, iepazinies ar iebildumiem, neatzina tos par “pamatotiem iebildumiem” Maksātnespējas likuma izpratnē – “Reverta” iebildumos vēlreiz apliecinājusi, ka atzīst, ka ar Krasovicki pastāv līgumiskās attiecības, kas izriet no diviem termiņdepozīta pieņemšanas un apkalpošanas līgumiem, un “Reverta” ar līdzšinējo konsekvento rīcību ir apliecinājusi, ka saskaņā ar saistībām, kas izriet no līgumiem, tai ir bijis pienākums katra mēneša otrajā datumā izmaksāt procentus kreditoram par naudas līdzekļu lietošanu.

Tiek norādīts, ka starp “Revertu” un Krasovicki civiltiesiskās attiecības nodibinātas 2007.gada 26.septembrī un 2008.gada 30.oktobrī. Ar pušu abpusēju piekrišanu pēdējo reizi tās pārgrozītas 2008.gada 4.decembrī, kad parakstīti grozījumi abos līgumos. Saskaņā ar līgumiem “Reverta” apņēmās katru mēnesi aprēķināt un izmaksāt Krasovickim termiņdepozīta procentus par viņa naudas lietošanu, kas tiek aprēķināti saskaņā ar diviem civiltiesiskiem līgumiem.

Pēc 2008.gada grozījumiem nekādi grozījumi civiltiesiskajās attiecībās nedz pusēm vienojoties, nedz uz tiesas nolēmumu pamata nav ieviesti. Tiesai tiek norādīts, ka saskaņā ar Civillikumu nepārprotami noteikts, kādas tiesību normas piemērojamas civiltiesiskām attiecībām saskaņā ar Latvijas civiltiesību pamatprincipiem, un proti – “katra civiltiesiska attiecība apspriežama pēc likumiem, kas bijuši spēkā tad, kad šī attiecība radusies, pārgrozījusies vai izbeigusies. Neskartas paliek jau iegūtās tiesības”.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā maksātnespējas procesa lieta ierosināta 11.novembrī un to 26.novembrī plkst.14 vērtēs tiesnesis Didzis Melbārdis.

“Revertas” Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa aģentūrai LETA norādīja, ka “Reverta” līdz šim ir pildījusi un pilda visas savas līgumiskās un likumiskās saistības, tādēļ šāda pieteikuma iesniegšana ir absurda un nepamatota, un “Revertas” valde jau pašreiz veic visas nepieciešamās darbības, lai to pierādītu. “Jāuzsver, ka saskaņā ar Krimināllikuma 214.pantu par nepatiesa maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu draud kriminālatbildība,” rezumēja Ozoliņa.

LETA jau ziņoja, ka 1.jūlijā spēkā stājās grozījumi Komercdarbības atbalsta kontroles likumā, kas paredzēja “Revertai” pakārtotās saistības jeb subordinēto kapitālu un procentu maksājumus veikt tikai pēc pilnīgas valsts atbalsta atmaksas.

Likumā paredzēts, ka gadījumā, ja komercsabiedrība, kura nonākusi finansiālās grūtībās, saskaņā ar komercdarbības atbalstu regulējošiem normatīvajiem aktiem saņem atbalstu, tad no komercdarbības atbalsta piešķiršanas brīža līdz atbalsta sniegšanas beigām, ievērojot Eiropas Komisijas lēmumā vai nacionālajā normatīvajā aktā par atbalsta piešķiršanu noteikto un neatkarīgi no komercsabiedrības spēkā esošajām juridiskajām saistībām, komercsabiedrībai ir aizliegts pildīt pakārtotās saistības (tai skaitā aizliegts atmaksāt aizdevumu, aprēķināt, uzkrāt vai izmaksāt par šādu aizdevumu procentus vai citu atlīdzību) neatkarīgi no pakārtoto saistību nodibināšanas brīža.

“Revertas” valdes priekšsēdētāja Solvita Deglava aģentūrai LETA toreiz norādīja, ka atbilstoši pieņemtajiem grozījumiem pakārtotās saistības jeb subordinēto kapitālu un procentu maksājumus “Reverta” drīkstēs veikt tikai pēc pilnīgas valsts atbalsta atmaksas. “Mūsuprāt, tas ir loģisks solis, kas ļaus valstij pirmajai atgūt tās veikto ieguldījumu “Parex bankas” glābšanā. Pieņemtie likuma grozījumi gadā ļaus valstij ietaupīt 4,4 miljonus eiro, ko veido procentu maksājumi, kā arī atlikt pakārtoto saistību atmaksu 75 miljonu eiro apmērā,” pauda Deglava. Viņa toreiz piebilda, ka šīs summas lielākoties veido maksājumi “Parex bankas” agrākajiem akcionāriem un ar tiem saistītajām personām.

Pirmais pakārtoto saistību maksājums 15 miljonu eiro apmērā – arī lielākoties bijušajiem akcionāriem un saistītajām personām – “Revertai” būtu jāveic jau 2015.gada maijā, aģentūrai LETA toreiz norādīja Ozoliņa.

Valsts “Parex” kapitāldaļas no otra akcionāra Valērija Kargina un Krasovicka pārņēma 2008.gada 5.decembrī. Patlaban “Parex” 83,07% akciju īpašnieks ir PA, bet 13,61% akciju pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.

2010.gada augustā notika “Parex bankas” labo aktīvu pārēja uz jaunizveidoto “Citadele banku”. Kopš tā brīža “Parex banka” darbojas kā risinājuma banka, kuras galvenais uzdevums ir valsts ieguldījumu maksimāla atgūšana noteiktajā termiņā. Tagad tai vairs nav bankas licences, un tā ir pārdēvēta par “Revertu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. hei – kāpēc vēl neesi deportēts?

  2. Vai tad “pieteikt” nozīmē obligāti “pieņemt”?

  3. Ak nabadziņš…

Draugiem Facebook Twitter Google+