×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. februāris, 2016
Drukāt

Krievijas vēstnieks cer uz Lembergu (45)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs

Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs mēģina atvairīties no izteikumiem, kuros viņš aicinājis Latvijas krievus nepadoties un cīnīties par savām tiesībām. Krievijas vēstniecība “Latvijas Avīzei” atsūtītā vēstulē norādījusi, ka pie vainas esot “vārdu izkropļošana”, kuru veicis “viens no Latvijas plašsaziņas līdzekļiem”. Vēstulei pievienota A. Vešņakova uzstāšanās stenogramma, tomēr no tās var secināt, ka izteikumi pēc būtības neatšķiras, tikai pausti nedaudz maigākā formā.

 

Avīzi “Vesti” nenosauc

Vēstulē Krievijas vēstniecība nemin, kurš medijs bijis vainīgs faktu “izkropļošanā”. Papētot, no kurienes stāstam “aug kājas”, var bez grūtībām atrast, ka citāts publicēts laikrakstā “Vesti segodņa”. Tā autors Nikolajs Kabanovs 4. februārī publicējis rakstu par to, kā A. Vešņakovs ticies ar “tautiešu” organizāciju aktīvistiem Maskavas namā. Tajā N. Kabanovs citē vēstnieku, kurš vērsies pie krievu aktīvistiem: “Mums ir kopīga dzimtene, kopīga valoda un mums tās ir jāsargā. Tas bagātina Latvijas kultūru un veicina integrāciju. Nepieciešams cīnīties un nepadoties spiedienam.” Vēlāk šā citāta pēdējā daļa parādījās ziņu aģentūrās un citos medijos, tostarp “Latvijas Avīzē”. Šādi uzsaukumi būtu vērtējami kā iejaukšanās citas valsts iekšpolitikā, taču A. Vešņakovs noliedz, ka to būtu darījis.

Tomēr arī oriģinālās runas fragmentiem, kas atsūtīti “LA”, redzams, ka vēstījums faktiski bijis tas pats, tikai “Vesti” autors tam pielicis spēcīgāku toņkārtu. Saskaņā ar vēstniecības veikto pierakstu, kas piesūtīts “LA” redakcijai, A. Veš­ņakovam uzdots jautājums no zāles: “Redzams spiediena pieaugums no valsts puses uz cilvēktiesību aizstāvības un antifašistiskām organizācijām, un arī kopumā uz Latvijas sabiedrisko organizāciju padomi. (..) Tas izpaužas mērķtiecīgā atsevišķu Latvijas mediju politikā, kā arī Drošības policijas [darbībās], kas vērstas uz Krievijas tautiešu sabiedrisko organizāciju un padomes darbības nomelnošanu. (..) Kā jūs komentētu šādu situāciju?” (Te jāpiebilst, ka minētās “tautiešu politikas” un “antifašistiskās” organizācijas un to aktīvisti bieži ir nokļuvuši Drošības policijas ikgadējos ziņojumos. Krievvalodīgo aktīvistu terminoloģijā ar to parasti tiek apzīmēta Ždanokas Latvijas Cilvēktiesību komiteja, “Latvijas Krievu kopiena”, Aleksandra Gapoņenko vadītā nereģistrētā organizācija “Nepilsoņu kongress” un citas.) Uz jautājumu A. Vešņakovs atbild: “Kas attiecas uz konkrētu aizstāvību kliedzošos cilvēktiesību aizstāvju tiesību apspiešanas gadījumos, šo jautājumu mēs zinām. Turklāt mūsu [Krievijas Federācijas] pastāvīgais pārstāvis EDSO vairākkārt šos jautājumus ir licis šīs starptautiskās organizācijas [darbakārtībā]. Tas nozīmē, ka nepieciešams kopā cīnīties un nekādā gadījumā nepadoties tam spiedienam, kuru mēģina izdarīt uz mums, uz jums, konkrētajos apstākļos, kuros mēs ar jums strādājam.”

 

Jautājums par valsts valodu nav diskutējams

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, lūgts komentēt Krievijas vēstnieka izteikumus, ar sava preses padomnieka Mārtiņa Drēģera starpniecību atbildēja, ka jautājums par valsts valodu nav diskutējams. “Drīzāk būtu svarīgi, lai Krievijas tautiešu politika nekavētu cilvēku pilnvērtīgu integrāciju Latvijas sabiedrībā, kas ir priekšnoteikums viņu veiksmīgai dzīvei un darbam Latvijā. Rūpējoties par krievu diasporas nākotni, vēstniekam būtu jānāk klajā ar vēstījumiem, kas ir vērsti uz integrāciju un nevis uz konfrontāciju. Gan šāda veida jautājumi, gan vēstures jautājumi ir nemainīgi Latvijas un Krievijas divpusējo attiecību darbakārtībā,” rakstiski atbild ministra pārstāvis.

Janvārī Krievijas vēstnieks izcēlās ar vēl vienu demonstratīvu soli – par kara noziegumiem notiesātā Vasilija Kononova kapavietas apmeklējumu –, un E. Rinkēvičs solīja to apspriest konsultācijās ar Krievijas pārstāvjiem. Kā informēja M. Drēģeris, Latvijas vēstniece Krievijā Astra Kurme to ir pārrunājusi Krievijas Ārlietu ministrijā.

 

Uztraucas par krievu skolām

Vakar par godu Krievijas diplomātiskā darbinieka dienai veltītajā preses konferencē A. Vešņakovs vēlreiz atkārtoja, ka viņa vārdi presē esot pārprasti, tomēr uzsvēra, ka vēstniecība rūpīgi sekojot notiekošajam Latvijā. “Ir viena partija, kas radikāli šo jautājumu skata, grūžot uz vardarbīgām izmaiņām skolās attiecībā uz mazākumtautībām. Es zinu, ka Latvijā ir daudz saprātīgu politiķu. Viens no viņiem ir teicis: “Ja iet pa krievu skolas vardarbīgas likvidācijas ceļu, tas nav pieņemami Latvijai…” To ir teicis Lemberga kungs, viens no populārākajiem politiķiem Latvijā,” sacīja vēstnieks. Jāpiebilst gan, ka vēstnieks, tāpat kā arī daži Latvijas politiķi ar pārspīlēto formulējumu “krievu skolu vardarbīga slēgšana” apzīmē plāna izstrādāšanu pārejai uz vienotu izglītības standartu mācībām valsts valodā valsts un pašvaldību finansētās izglītības iestādēs, kā tas rakstīts topošās valdības deklarācijā. Idejas aizstāvji pamato, ka mazākumtautību skolās mācības tad pamatā notiktu valsts valodā, neliedzot iespēju, piemēram, literatūru apgūt dzimtajā valodā.

Bet vēstnieks vakar uzskatīja par vajadzīgu Latvijas valdībai norādīt: “Mums saka, ka tā ir Latvijas iekšējā lieta. Bet cilvēktiesības nav tikai vienas vai otras valsts iekšējais jautājums, tas ir starptautisko organizāciju jautājums. (..) Ja būs saprātīga pieeja, mums nebūs iebildumu. Ja izmaiņas būs pretējas starptautiskajām tiesību normām, mēs vērsīsimies starptautiskajās organizācijās, vērsīsimies pie Latvijas valdības pārstāvjiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. AK ŠAUSMAS-aizliedz privātas skolas

 2. Lai tik cer uz hūti,varēs sausiņus nest uz cietumu!Tāds ar tādu sazatikās! Mums Pundurs ir krimiķi!

 3. Lai tik cer.Varēs suharčikus nest uz cietumu.Bet cik atklāti mēs redzam kas ir kas un ,pasaki kas ir tavs pudeles brālis un domu biedrs ,es pateikšu kas esi tu pats.Taids ar taidu sazatikās!

 4. Kāpēc neviens no gudrajiem kore korespondentiem Vešņakovam neuzdod jautājumu, CIK skolās Maskavā mācības notiek mazākumtautību valodās?

 5. … ‘ … Ja bus sapratiga pieeja, mums nebus iebildumi … ‘

  … Lai vestnieks parada valsti Eiropa, kura valsts org finanse svesvalodas skolas … un tad sauc to par ‘saprtigu pieeju’ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  … Sim demagogam ir ATRI japiesuta NOTA ‘personanon grata’ par ilgtermina iejauksanos valsts ieksejas lietas … NEKAVEJOSI, un ir japiedraud izraidisana no valsts , ka ‘persona non grata’, sakara ar ilgtermina pretvalstisko darbibu … RINKEVIC !

  … Kas Tu isti esi, ja nevari savakties un beidzot izdarit savu pienakumu |?!

 6. Gīmis gan šim kā no šausmenes… 🙁

 7. Ļaksandr,būtu tu labāk cepies par krievzemes dēliem.Šodien krievijas TV rādīja nemierus tavā “supervalstī”.Samazina pensijas,rūpnicas klapē ciet,jo nav detaļu no rietumiem.Metalurģijas rūpnicā samazināja atgas par 40%,ceļus / sūdīgos!/ apliek ar nodokļiem priekš šoferiem utt.Rāda cenzētie TV kanāli tikai N-tās kara mācības un “uzvaras”Sīrijā.Es tev novēlu lai tevi atsauc uz dzimteni.Tur tu varēsi kaviāru graust un rūpēties par mazākumtautību skolām,jo krievijā tādu NAV ,Sašok !!
  Ievēro pats kā diplomāts starptautiskās normas un nelien kur tevi neprasa !

  • А вот у нас здесь зато сплошная история успеха и божья благодать. Ну чисто рай.

   • Nu kaut vienreiz tu sauc lietas īstajos vārdos !Salīdzinot ar bada Krieviju,te tiešām ir “rajs”.Ne velti jūs te kopš 1945.g. piesūkušies kā ērces un tagad desmitiemm tūkstošu krievu/ jaunokupanti/ gāžas te iekšā nu jau ne ar tankiem,bet par lielu naudu,atstājot batjku Putinu lūrēt uz krītošo koka rubeli.Mūsu eiriku par cik rubeļiem tev jāpērk?Aizsūti radiem šprotes!

 8. Cer uz tiesisko normu neievērošanu Latvijā…

 9. Автору дана команда продолжать нагнетать русофобскую истерию, повышать градус ненависти в обществе. И он это с удовольствием делает. Наверное, только это он и умеет делать. Жаль.

  • Lūdzu aizvāciet / izdzēsiet svešvalodā rakstīto!

   • Вот так вот значит? А как же свобода слова, демократия и всё такое? Правда глаза колет!

    • kāda tev demokrātija,varda briviba,vai KRIMĀ ,DONBASĀ tas ir šodien -nau,nau,tikai īsts bandītisms no jaunās varas…

     • Если вы это про своих бандерлогов, то полностью с вами согласен. Но вообще то, мы с вами не в Крыму и не в Домбасе находимся, а в Латвии. А Латвия вроде как часть ЕС и часть европы, и по идеи здесь должны соблюдаться элементарные нормы демократии. Разве не так?

    • Ruskojazičnij,par to “pravdu”tu paklusē,jo pravda ir iekš tam,ka te ir pilns ar okupantiem,kuru vieta būt Krievijā pēc Ženēvas konvencijas !!Ja tu zini kas tā tāda un uz mīlestību no pamatnācijas neceri,jo jūs turpinat uzvesties kā okupanti/ ne 100% !/Mums labāk derētu sīrieši,jo viņi nebūs okupanti ar tankiem,bet likumīgi iebraukuši !!Tu saki paldies,ka neesat izmesti pie Putina,kur tava “laimes”zeme.

     • Ну что же, зато откровенно и даже весьма. То есть, вы отказываете нам в праве иметь своё собственное мнение, отличное от вашего. Потому, что мы все окупанты, и въехали в Латвию на танке (все на одном) вооружённые до зубов. И как бы было здорово для вас, если бы мы все вдруг исчезли. Ну типа растворились, или нас сожгли в газовых камерах, или просто растреляли, ну фантазируйте, фантазируйте. Да только облом-с вам, увы, так уже не получится.
      Искренне желаю вам большой любви и дружбы с арабскими беженцами.

  • To lieliski dara pats Pu ar savu komandu, ieskaitot šo diplomātu. Nekādi citi pūliņi nav vajadzīgi. “Rusofobija, kā eksistēšanas veids” /Pu/

 10. lembergs latviešu kultūras kaprtacis? Atbildēt

  vai lembergs ir viens no tiem,kuri cītīgi rok kapu latviešu kultrai? Ļoti iespējams! ,,, bet ne jauviņš ir viens. lembergs, berķis un visa venspils kliķe baidās no atklātām sarunām par okupācijas sekām – kā velns no krusta. Un tas ir saprotami, jo tas nozīmētu viņu politiskās varas apdraudējumu Ventspilī.

 11. Lembergs jau Tevi nepievils. Interisanti, cik reizes Ventspils domnieki ir komandēti uz Maskavu? Tas, droši vien, pat DP nav jāzina.

 12. Ja latvieši ,igauņi ,lietuvieši savā zemē grib runāt un runā savā dzimtā valodā ,tad tas ir fašisms un šo valstu pamattautau pārstāvji ir fašisti.
  Izrādās ka ukraiņi ir arī fašisti,jo Ukrainā valsts valoda pašlaik ir ukraiņu.
  Drīzāk latviešiem jāsūdzas starptautiskās organizācijās,ka viņi, neprotot krievu valodu, savas dzimtenes galvas pilsētā nevar dabūt darbu un tāpēc ir spiesti emigrēt.

  • nevis “…drīzāk latviešiem jāsūdzas starptautiskās organizācijās…”, bet gan pilnīgi noteikti mūsu valdībai tas jādara! Sava identitāte ir noteikti jāsaglabā, jo Latvija bez latviešiem un globalizācija caur rusifikāciju nav nekas cits kā vien vecā krievu imperiālisma atgriešanās, kas nav mums pieņemama!

  • Да кто ж вам запрещает говорить то, не надо врать! А то, что на всех не хватает тёплых мест среди бюрократов, так не надо было промышленность разрушать в революционном экстазе.

 13. nekrieviska fizionomija …

 14. Zheel ka dazhi veestnieki na diez cik sapraatiigi…

 15. Protams,ka cer uz Lembergu! Krievijas vasalis nr.1! Sēj ideoloģijum,skraidia pa krievu tv intervijas sniegdams ,noliekt Latviijas valsti- kur vel foršāka Vešņakova cerība!

 16. Kāpēc šim urlam vēl nav liegtas tiesības atrasties Latvijā?

 17. Visi cilvēki ir vienlīdzīgi,bet krievvalodīgie ir vienlīdzīgāki.

  • Ага. Особенно те, кого вы лишили гражданства и отняли право голосовать.

   • Grafist, neviens jums nav atņēmis graždanstvu un pravas, jums tās nekad nav bijušas, jo nespējat iemācīties valsts valodu ( izza ličnoj tuposti ), tad ļaujiet vismaz saviem bērniem būt ES pilsoņiem caur LV pilconību, o viņi var iegūt pārvaldot valsts valodu. Jūs aprokat savu bērnu nākotni.

    • Только сказки не надо расказывать, мы то всё прекрасно помним. И про обещания, и про вот это «за нашу и вашу свободу», и про распределение сертификатов, права собственности и т.д. и т.п. И не надо свою собственную тупость проецировать на других.

   • gan ir sava valsts,kuras pilsoņi viņi var būt un arī balsot Krievijā viņiem nav aizliegts.Mēs taču nelaužamies uz Krieviju balsot un nepieprasām Krievijas pilsonību.Ja nu vienīgi tie,kuri ar sirdi un dvēseli atrodas putlerlandē.Bet tad viņiem arī fiziski ir tur jāatrodas.Nevis tā kā jūs esat iedomājušies-gavilēsiet par Krimnaš,bet dzīvot un balsot gribat Latvijā.Krimu jau nepievāca latvieši,tātad nekāds Krimnaš te Latvijā nesanāks.

    • А причём здесь Крым?! Ваши политики нарушили мои права человека более 25 лет назад, а вы оправдываете это современными событиями, тем более совершенно другого порядка. Очень ловко!

   • Nu, nu, rāmāk, grafist!
    Neviens Jums pilsonību nav atņēmis. Ikvienam, kurš vēl nav Latvijas pilsonis, ir iespēja par tādu kļūt. Ja ir vēlēšanās, protams. Likumdošana šajā jautājumā ir sakārtota.
    Vajag atcerēties to, ka 1991.gadā Latvijas Republika tika atjaunota ar to pilsoņu sastāvu, kas vēl bija palicis pāri pēc kara, bēgšanas, izsūtīšanām u.c. padomju un vācu okupantu represijām. Nevis radīta no jauna.
    Tie cilvēki, kas Latvijā ieradās pēc 1941.gada, nebija Latvijas pilsoņi. Ja viņi nevēlas par tādiem kļūt, tad tā ir viņu pašu izvēle, un neviens pie tā nav vainojams.

    • Конечно, конечно. Вот голосовать за верховный совет во главе с Горбуновым мне было можно, а теперь даже в местных выборах участвовать запрещено. Хотя налоги дерут исправно. Сказки и фантазии о восстановлении той самой республики, которая всё это время существовала где то в ваших мечтах и воображении, оставьте для себя. Мы то прекрасно понимаем для чего была нужна вся эта казуистика. В борьбе за власть не до сантиментов, не до каких то там прав человека каких то там мигрантов – окупантов. Тем более, когда готовится передел собственности, ведь конкуренты не нужны никому.
     Мы как бы сами во всём виноваты, а про окна натурализации и прочие ограничения в законе о гражданстве, вы как бы и не знаете. Мне вот, по вашему закону, натурализация запрещена. Здорово, правда?

     • Nu, ja Jums ar likumu ir aizliegts naturalizēties, tad acīmredzot tam ir kāds iemesls.
      Esat melnajā sarakstā? Ir smaga sodāmība? Esat apcietinājumā? Pārāk stipri nīstat Latviju? Par Augstāko padomi balsojāt, bet tagad pat naturalizēties neļauj? Un vai zināt, kas tam ir par iemeslu? Esat interesējies, kāpēc tā? Visu vajag noskaidrot. Tas ir nopietni.
      Nu, tādi cilvēki, kuri ienīst un nomelno valsti, kurā dzīvo (un visticamāk – neslikti dzīvo), vistiešākajā veida paši izvēlas savu likteni. Neviena valsts par tādiem nepriecājas.
      Tas ir sarežģīti, protams.
      Ja ienīstat Latviju, tad kāda jums vajadzība par kaut ko balsot? Vai Jums ir savs viedoklis, kādu likteni gribat Latvijai? Gribat pievienot Latviju Krievijai? Neesmu pārliecināta, ka tas ir labākais ceļš Latvijai. Mēs jau tur pabijām. Pietiek. Pamēģināsim kaut ko citu.
      Neviens patreiz no Latvijas tautas (ar nelieliem izņēmumiem) nedzīvo šokolādē. Bet, ja vēl jācīnās savā starpā ar dažiem lecīgiem iedzīvotājiem, kuri, nu, nekādi nevēlas ievērot likumus, tad ir jo grūtāk. Arī tuvoties tai šokolādei.
      Jebkurā gadījumā Jums ir izvēles iespējas – tepat aiz Zilupes. Ja kas nepatīk, jebkurā laikā varat pacelt cepuri, atvadīties no Latvijas un mierīgi dzīvot starp savējiem. (Dzīvot starp savējiem ir ļoti liela Dieva žēlastība.) Mums, latviešiem, šādu iespēju nav. Un, ja mūsējie brauc uz Īriju un Angliju peļņā, tas ir ļoti slikti.
      Lai Jums veicas.

     • >sōla 13. februāris, 2016 16:09
      За сочувствие оно конечно спасибо, но остальные Ваши рассуждения типично шаблонны и предсказуемы. Ну типа, не нравится – уезжай. Как легко и просто. А дети, а внуки, а работа?! Они то ведь самые настоящие граждане, это их Родина, и другой у них нет. Вот почему, если с чем то несогласен, то сразу ненавидишь Латвию, сразу нелоялен и хочешь присоединить Латвию к России?! Что за фигня такая, что за большевизм, честное слово.
      Я не преступник. С покойным тестем Язепом мы состояли в одной и той же партии до самого конца. И взглядов своих не меняли, и идеалов не предавали, в отличии от множества ваших политиков и бюрократов, которых полно и в сейме и в других местах. У потомственного латгальца гражданство не отнимешь, а у меня совсем нет желания проверять, отменили ту норму закона или нет.

 18. Tas cilvēks neuzvedas kā vēstnieks, bet kā gubernators.

  • Un ne tikai kā gubernators, bet ģenerālgubernators ar liekrievu iedomātām tiesībām regulēt Latviju….

   • Что, скучаете по тем временам? Не хватает концлагерей, гетто и прочего?

    • tieši krievija skumst pēc Staļina laikiem, ne velti Maskavā uz katra stūra Staļina portreti. Jūs skumstat pēc Lubjankas un Sibīrijas lēģeriem uz kurieni izsūtīt latviešus. Vari nomierināties un mčes valsts valodu citādi līdz mūža beigām būsi ( lapotj ). Gudrie krievi sen jau ir saņēmuši pilsonību un piedalās vēlēšanās, bet ivanuškas tikai sten un vaid pēc Staļina tētiņa.

     • Я вот совсем не скучаю. А предыдущий комментатор довольно прозрачно намекал на времена Гитлера, именно в то время здесь командовал генерал-губернатор, помните.

Draugiem Facebook Twitter Google+