Mobilā versija
+9.0°C
Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
Piektdiena, 28. oktobris, 2016
19. septembris, 2013
Drukāt

Kultūras pieminekļu aizsardzībai – 90

LETALETA

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis uzrunā klātesošos "Kultūras mantojuma gada balvas 2013" pasniegšanas ceremonijā koka arhitektūras centrā "Koka Rīga".

19.09.2013 Viesturs Sprūde


Ar konferenci un jaunas grāmatas atvēršanu trešdien tika atzīmēta 90. gadadiena, kopš 1923. gada 18. septembrī savu pirmo sēdi noturēja Pieminekļu valde – valsts institūcija, kas likusi pamatus kultūras un arhitektūras pieminekļu aizsardzības sistēmai neatkarīgajā Latvijā.

“Mēs dzīvojam pēc principiem, kas tika noteikti toreiz. Pieminekļu sistēmas ir svarīgas jebkurai nacionālajai valstij,” konferences atklāšanā uzsvēra Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) direktors Arnis Radiņš. Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadītājs Juris Dambis savukārt mudināja politiķus apzināties, ka kultūras pieminekļu saglabāšana ir nevis kāda nodeva pagātnei, bet gan ieguldījums nākotnē, jo nodrošina kvalitatīvu dzīves telpu cilvēkiem. LU mazajā aulā, kur kopīgiem spēkiem konferenci rīkoja LNVM, LU Vēstures un filozofijas fakultāte un VKPAI, klausītāju vidū gan politisko aprindu pārstāvjus neredzēja.

Konferencē “Kultūras mantojuma pētniecība un pārvaldība Baltijas valstīs 20. – 30. gados: pagātnes mācības un laikmetīgie izaicinājumi” pārsvarā bija runa par kultūras pieminekļu aizsardzības sistēmu pirmskara Latvijā. Toreiz tā faktiski turpināja vācbaltiešu pirms Pirmā pasaules kara aizsākto, kad tika apzinātas vēsturisko baznīcu iekārtas, veiktas ēku fotofiksācijas.

VKPAI pārstāvis Rihards Pētersons atzina, ka Pieminekļu valdes pastāvēšanas laikā jēdziens “piemineklis” bijis visai izplūdis, trūcis arī konsekvences uzskaitē, nav izveidots vienots, apkopojošs pieminekļu saraksts un iekļaušana aizsargājamo kultūras pieminekļu kopā neizvirzīja prasības vērtību saglabāšanā. Tomēr statuss atsevišķos gadījumos gādāja par valsts finansējumu objekta remontam vai uzturēšanai.

Pieminekļu valdes rīkoto ekspedīciju vākumam ir nenovērtējama nozīme mūsdienās, jo LNVM krājumā vien glabājas ap 200 tūkstošiem šo regulāro 
ekspedīciju laikā savākto etnogrāfisko, arheoloģisko un mākslas priekšmetu.

Pievakarē jubilejas svinības vainagoja LNVM sagatavotās grāmatas “Pieminekļu valdei – 90. Pieminekļu valdes mantojums Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā” atvēršana.

Pievienot komentāru

Neglabāt vecmāmiņu uz klavierēm un nevilkt pirkstā...Īsa pamācība kremēšanāKatoļu baznīca nav pret kremāciju, taču uzstāj uz pīšļu glabāšanu cieņpilnā veidā – tāda ir aktualizēto norāžu būtība Vatikāna izdotajā dokumentā par kristīgo apbedīšanu un pelnu uzglabāšanu kremēšanas gadījumā.
Jūra sāk atgriezties. Cik strauji tas notiks?Jūras ūdens, ko no mums uz laiku bija “aizņēmusies” Ziemeļjūra, palēnām sācis atgriezties un atplūdīs palēnām. Taču Baltijas jūras ekoloģijai vairāk būtu
Draugiem Facebook Twitter Google+