Dabā
Medības

Kura dienas optika vislabāk rāda krēslā?0

‘Zeiss Victory V8 4.8-35×60

Latvijā līdztekus dzinējmedībām ļoti populāras ir medības uz gaidi, un, ja neskaita pāris mēnešus vasarā, lielākā medību daļa notiek vakara krēslā vai rītausmā, tāpat arī sniega apstākļos un mēnesnīcā naktī. Tādēļ ir svarīgi, lai medniekam būtu optiskais tēmēklis, kas nodrošina vislabāko gaismas caurlaidību.

Medījot krēslā, ir svarīgi, lai optiskais tēmēklis nodrošina pietiekami labu attēlu, kas ļautu izvairīties no nevajadzīgām kļūdām. Lai varētu pēc iespējas labāk novērtēt un novērot medījumu, kā arī veikt pēc iespējas precīzāku šāvienu. Ja runājam par gaides medībām krēslā, ir vairāki kritēriji, kas ļauj noteikt, vai tēmēklis ir pietiekami labs. Pirmais, kam jāpievērš uzmanība, ir lēcas diametrs. Mazākais lēcas diametrs, kas būtu piemērots šādām medībām, ir 54 mm, tas nodrošina pietiekami labu gaismas caurlaidību. Šā iemesla dēļ tēmēklis ir lielāks nekā citi, līdz ar to arī smagāks. Maksimālais lēcas diametrs ir 60 mm. Vēl viens kritērijs ir izgaismotais sarkanais punkts. Tā esamība ir obligāta prasība. Ir dažādas sistēmas un dažādi slēdži, ko piedāvā ražotāji. Tēmēkļiem ir arī dažādi galvenās caurules diametri – 30 vai 36 mm –, bet jāatceras, ka tam nav nekādas ietekmes uz gaismas caurlaidību. Jāņem vērā, ka šajā topā iekļauts arī tēmēklis ar fiksēto palielinājumu. Šai sistēmai ir gan savas priekšrocības, gan arī mīnusi. Pluss ir tas, ka šādam tēmēklim gaismas caurlaidība ir lielāka, jo tajā ir mazāk lēcu. Lielākais mīnuss – ja dzīvnieks pienāk tuvu, nav iespējams kvalitatīvi izšaut. Šajā sarakstā visi iekļautie tēmēkļi piedāvā ļoti labu kvalitāti praktiski jebkuros apstākļos. Atšķirības starp tēmēkļiem reizumis ir ļoti niecīgas, dažreiz pat grūti pamanāmas, tādēļ, iegādājoties jebkuru no šīm ierīcēm, saņemsiet lielisku risinājumu medībām krēslas apstākļos.

1. Zeiss Victory V8 4.8-35×60

Kā pirmais šajā topā ir tēmēklis no Victory V8 modeļu sērijas. Tam ir 60 mm lēca, kas ir īpaši liels pluss, ja runa ir par krēslas apstākļiem. Ar mazāko palielinājumu redzeslauks ir 8,6 m, bet 1,2 m ar lielāko palielinājumu 100 metru distancē. Lēcas izgatavotas no augstas gaismas caurlaidības stikla (HT). Caur šo tēmēkli ir ļoti ērti skatīties, jo tam ir izdevies dizains, ļaujot pat kustināt galvu, nezaudējot attēlu. Izdevusies ir arī sarkanā punkta sistēma, ko ieslēdz ar vienu pogu, kas ir klusa un viegli lietojama. Sarkanā punkta spilgtumu var regulēt ar ergonomisku apaļu pogu. Zeiss sarkanajam punktam izmanto optisko šķiedru, tādēļ punkts ir izteikts un ass pat tad, ja tas noregulēts uz visspilgtāko režīmu, kad tas ir 3 mm liels 100 metru distancē. Tēmēklim ir kustību sensoru sistēma, kas izslēdz punktu, kad ierocis ar tēmēkli netiek kustināts. V8 ir arī ballistiskais tornis, kuru ir viegli izmantot, jo vajadzības gadījumā to vienkārši pagriež uz vajadzīgo pozīciju. Tornim ir tikai 100 klikšķu, ko var noregulēt no 0,5 līdz 100 m, kas varētu būt par maz, lai šo tēmēkli izmantotu tālšaušanai. Šim tēmēklim ir arī mīnuss – tas ir liels un pasmags, tā centrālā caurule ir 36 mm, bet svars – 970 g. Ir iespēja izvēlēties arī tēmēšanas tīkliņu. Cena ir ap 3000 eiro, kas ir ievērojams ieguldījums.


2. Schmidt&Bender 4-16×56 Polar T96

Schmidt & Bender 4-16×56 Polar T96 ir ļoti spilgts tēmēklis, jo tā gaismas caurlaidība ir 96%, tādēļ tas ir ļoti piemērots medībām krēslā. Tas ir ļoti precīzs tēmēklis, jo katru ierīci pārbauda, pirms tā dodas prom no ražotnes. Ja kāds vēlas tēmēšanas tīkliņu novietot pirmajā fokālajā plaknē, tā nav problēma, jo ražotājs piedāvā šādu iespēju. Viss tēmēklis ir izgatavots no metāla un ir ļoti izturīgs. Sarkanajam punktam ir 11 spilgtuma līmeņi, bet tas izmanto vecu sarkanā punkta izgaismošanas tehnoloģiju, jo regulēšanas poga, kad to slēdz, klikšķ, kas var negatīvi ietekmēt medību situācijas. Tēmēklim ir Posicon ballistiskais tornis, kas ir ērts lietošanā. Palielinājums ir no 4 līdz 16, kas sniedz redzeslauku no 9,3 līdz 2,3 metriem 100 metru distancē. Centrālās caurules izmērs – 34 mm. Cena ap 2100 eiro.

3.Zeiss Victory HT 3-12×56
Tāpat kā citiem V8 sērijas modeļiem, arī Zeiss Victory HT 3-12×56 ir augstas gaismas caurlaidības lēcas ar 95% gaismas transmisiju. Tādēļ arī šis tēmēklis ir piemērots medībām krēslā. Palielinājums tēmēklim ir 3 – 12x, kas ir vispopulārākais risinājums, ko izvēlas Latvijas mednieki. Tas piedāvā redzeslauku no 13,3 līdz 2,2 metriem 100 metru distancē. Šim ir slaikāka centrālā caurule, kuras diametrs ir 30 mm. Tēmēkļa svars – 598 grami, kas ir gana viegls risinājums. Arī šim tēmēklim sarkanais punkts ir radīts no optiskās šķiedras. Pašam ir iespējams noregulēt punkta spilgtumu. Sarkanais punkts izslēgsies automātiski, ja ierocis netiks kustināts.


4. Schmidt & Bender 3-12×54 Polar T96

Schmidt & Bender 3-12×54 Polar T96 ir mazākais mūsu topa otrās vietas ieguvēja brālis, vienīgā atšķirība ir palielinājums, kā arī lēcas izmērs ir par 2 mm mazāks. Rezultātā tiek iegūts redzeslauks no 12,5 līdz 3,1 metram 100 metru distancē. Arī gaismas caurlaidība šim tēmēklim ir tāda pati kā lielākajam modelim. Tāpat arī ballistiskais tornis ir līdzīgs. Ieguvums – šis tēmēklis ir par 200 eiro lētāks.


5. Schmidt & Bender 8×56

Šis ir interesants risinājums, par kuru diez vai iedomāsies kāds Latvijas mednieks. Šim ir fiksēts palielinājums – 8x, kura redzeslauks ir 5 metri 100 metru distancē. Fiksētais palielinājums dod lielāku gaismas transmisiju, bet, no otras puses, mīnuss ir tāds, ka nav iespējams mainīt palielinājumu nepieciešamības gadījumā. Ja dzīvnieks pienāk ļoti tuvu, mednieks būs bezspēcīgs. Tēmēklim ir iebūvēts sarkanais punkts, tāds pats kā citiem šī zīmola tēmēkļiem.

6. Zeiss Victory V8 2.8-20×56 T*
Zeiss Victory V8 2.8-20×56 T no pirmās vietas atšķiras ar palielinājumu, tādēļ mainās arī redzeslauks no 15,5 līdz 2,1 metram 100 metru distancē. Mazāks ir arī lēcas diametrs, bet tas ir gana liels, lai nodrošinātu 92% gaismas caurlaidību, kas ir gana labi 56 mm lēcai. Tāpat kā citiem šīs sērijas modeļiem tēmēklim ir sarkanais punkts, kas nepieciešamības gadījumā izslēdzas automātiski. Tēmēklim ir arī ballistiskais tornis, kas padara šaušanu dažādās distancēs daudz vieglāku un saprotamāku.

7. Swarovski Z8i 2.3-18×56
Beidzot mūsu topā arī Swarovski, kas izceļas ar palielinājumu 2,3×18, kas piedāvā ļoti plašu redzeslauku – 18,6 līdz 2,3 metrus 100 metru distancē. 56 mm lēca sniedz 93% gaismas caurlaidības, kas ir labs rādītājs medībām krēslā. Sarkanais punkts ir izteikts un ass, neradot zvaigznes efektu, kas raksturo lētākos risinājumus. Ir iespēja regulēt sarkanā punkta spilgtumu. Sarkanā punkta tēmēkļa regulēšanas sistēma ir mazliet neērta, tas būs pagrūti, ja nosaluši pirksti vai rokās ir cimdi. Tēmēklim ir SwaroLight sistēma, kas automātiski atslēdz sarkano punktu. Ērti lietojams ballistiskais tornis, tāpat tēmēklim ir paralakses regulators, kas ļaus pielāgot ierīci šaušanai tālākās distancēs.

8. Leica Magnus 2.4-16x56i
Šis ir vērā ņemams zīmols, kā arī modelis ar lieliskiem rādītājiem. Palielinājums tēmēklim ir 2,4×16, kas dod gana daudz iespēju. Līdz ar to tēmēklis piedāvā plašu redzeslauku – no 17 līdz 2,6 metriem. 56 mm lēca nodrošina 91% gaismas caurlaidību, kas ir mazliet mazāk nekā šī topa tēmēkļiem, bet tas ir arī pietiekami daudz. Šī tēmēkļa viens no lielākajiem plusiem ir sarkanā punkta sistēma. Tā ieslēgšanai paredzēta apaļa poga, kuru var griezt kā pa labi, tā pa kreisi atkarībā no tā, kāds režīms vajadzīgs – dienas vai nakts. Tāpat pielāgojams ir sarkanā punkta spilgtums. Pieejami ir dažādi tēmēšanas tīkliņi.

9.Swarovski Z6i 2.5-15×56

Šis ir Z6 sērijas tēmēklis ar palielinājumu 2,5×15, kas piedāvā arī gana plašu redzeslauku – 16,5 līdz 2,7 metri 100 metru distancē. Tēmēklim ir 56 mm lēca, kas nodrošina 90% gaismas caurlaidību, kas ir par 3% mazāk nekā Z8i. Sarkanā punkta sistēma ir līdzīga Z8i, bet spilgtuma regulators ir tēmēkļa sānos, nevis virspusē. Pogas ir nelielas, tādēļ to slēgšana ar cimdiem ir apgrūtinoša. Lai taupītu bateriju enerģiju, sarkanais punkts izslēgsies automātiski, kad ierocis netiek izmantots un stāv nekustīgi. Tāpat ballistiskais tornis ir izturīgs un precīzs, to var nofiksēt ar torņa pamatnē esošu gredzenu.

10. Kahles Helia 2.4-12x56i

Topa noslēgumā zināma zīmola tēmēklis, kas nodrošina 2,4 – 12x palielinājumu ar redzeslauku no 16,5 līdz 3,3 metriem 100 metru distancē. Arī šis tēmēklis krēslā piedāvā ļoti labus rezultātus, par spīti tam, ka tas ievietots šī topa desmitajā vietā. Šis tēmēklis var lieliski sacensties ar citiem šī topa tēmēkļiem. Tam ir ļoti ass un izteikts sarkanais punkts. Tā regulēšanas poga atrodas tēmēkļa sānos, un šo sistēmu ir gana ērti lietot. Liela šī tēmēkļa priekšrocība, salīdzinot ar citiem, ir cena – ap 1700 eiro. Zīmols piedāvā ļoti augstu kvalitāti par samērā saprātīgu cenu.Vairāk lasiet žurnāla “Medības” oktobra numurā

LA.lv