×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. februāris, 2015
Drukāt

Janvārī ieguvēji ir elektroenerģijas biržas cenai piesaistītā tarifa izmantotāji (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Viedoklis

Reinis Āboltiņš, enerģētikas eksperts: "Kā prognozēts, patlaban visneizdevīgākais ir "Universālais" pakalpojums. Mana mājokļa elektroenerģijas patēriņš janvārī bija 706 kWh, kas, piemērojot biržas tarifu, veidoja 33,11 eiro bez PVN. Ja būtu izvēlējies "Universālo" tarifu, tad maksātu 38,87 eiro. Kopējā rēķina atšķirība ir 8 eiro. Protams, gada naudas ietaupījumu nevar pieņemt, vienkārši reizinot šo summu ar 12, jo vasarā elektroenerģija ir dārgāka. Tomēr gada laikā ietaupījums būs būtisks. Saistībā ar biržas cenas izvēli mans kopējais elektroenerģijas maksājums mēnesī ar gandrīz vienādu patēriņu kāpa vien par 3 eiro – no 108 eiro decembrī uz 111 eiro janvārī. Iesaku sekot līdzi tirgus cenām un ticēt tirgum. Paredzu, ka šajā gadā jebkurš biržas cenai piesaistīts piedāvājums būs izdevīgāks nekā fiksētais tarifs. Turklāt šā gada beigās vai nākamā gada sākumā būs izveidots Lietuvas un Zviedrijas savienojums, kas nodrošinās lētās Zviedrijas elektroenerģijas plūsmu.

Ieguvēji un zaudētāji

Pēc pirmā aizvadītā mēneša brīvajā elektroenerģijas tirgū naudas ziņā ieguvējas ir tās mājsaimniecības, kas izvēlējās biržai (“NordPool Spot” Latvijas apgabals) piesaistīto, nevis fiksēto elektroenerģijas cenu. Janvārī vidējā elektroenerģijas cena biržā Latvijas reģionā krita par 20,6% salīdzinājumā ar aizvadītā gada 12 mēnešu vidējo cenu. Vidējā cena bija 4,1 cents par kilovatstundu (KWh) bez PVN.

Atgādināšu, ka kopējo elektroenerģijas maksājumu bez elektrības cenas veido arī maksa par tirdzniecības pakalpojumu, pārvades un sadales pakalpojumi un obligātā iepirkuma komponentes, tostarp atjaunojamiem energoresursiem un koģenerācijai. Biržas cena ik mēnesi ir mainīgs lielums, citas cenu veidojušās komponentes nemainīgas. Fiksētās cenas tarifiem visas cenu veidojošās komponentes ir nemainīgas.

Latvijā maksu par elektrību tās biržas cena janvārī izvēlējās piesaistīt vien aptuveni 7000 mājsaimniecību, kas veido aptuveni 0,8% no kopējā mājsaimniecību daudzuma. Salīdzinājumam – Igaunijā pirmajā mēnesī šādu mājsaimniecību bija 15%, patlaban, divus gadus pēc tirgus atvēršanas – 30% no visu mājsaimniecību daudzuma. Elektroenerģijas pārdevēju izvēlējās mainīt 1,2% Latvijas mājsaimniecību.

Solvita Linde, AS “Latv­energo” mārketinga vadītāja, skaidro, ka “klientu aktivitāte nebija ļoti izteikta, tas prasa zināmu briedumu. “Dinamisko”, biržas cenai piesaistīto produktu izvēlējās 6000 “Latv­energo” klienti. Patlaban viņiem ieguvums no cenas krituma ir, bet nav zināms, kas būs nākotnē”. “Situācija ir mainīga, taču tradicionāli ir novērots, ka gada vidējā elektroenerģijas cena ir augstāka par vēsturiski janvārī un februārī novēroto. Tātad, izvēloties biržas produktus, ir jārēķinās, ka ikmēneša izmaksas būs mainīgas – būs brīži, kad par elektroenerģiju klients maksās mazāk nekā fiksētas cenas produktos, tomēr var būt arī otrādi, kad mainīgo produktu cena būs augstāka nekā fiksēto produktu cena,” viņa piebilst.

S. Linde teic, ka 70% “Latvenergo” klientu neizvēlējās jaunu tarifu, proti, viņi maksāja pēc “Elektrum Universālais” tarifa nosacījumiem. Salīdzinājumam – biržas cena janvārī bija 4,1 cents, kam jāpieskaita 0,47 centi (bez PVN) par pakalpojumu, savukārt maksājot pēc “Universālā” tarifa par vienu kWh bija jāšķiras no 5,65 centiem (bez PVN), aptuveni par 20% vairāk. Tiesa gan, ar 150 kWh lielu patēriņu maksājuma atšķirība ir 2,74 eiro, kas veido 10,8% lielu kopējā maksājuma sadārdzinājumu. Nākamais populārākais pēc “Universālā” tarifa “Latvenergo” ir “Elektrum 200+” tarifs.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Cilvēkiem tikai rada problēmas šī jaunā sistēma.

  2. Es arī peļu slazdā lieku sieru!

Draugiem Facebook Twitter Google+