×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Kurš lems, ko rādīs LTV? Saruna ar deputāti Inesi Laizāni (6)

Foto - Ernests Dinka/SaeimaFoto - Ernests Dinka/Saeima
Uzziņa

Kam uzraudzīt sabiedriskos medijus

Patlaban sabiedriskos medijus (Latvijas Televīziju un Latvijas Radio) uzrauga Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP). Tā apstiprina savu padomdevēja institūciju – Sabiedrisko konsultatīvo padomi (SKP), kuras uzdevums ir "nodrošināt sabiedrības līdzdalību sabiedriskā pasūtījuma un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu nozares attīstības nacionālās stratēģijas izstrādāšanas procesā". SKP darbojas 20 dažādu nevalstisko organizāciju deleģēti pārstāvji.

Latvijas Raidorganizāciju asociācijas (apvieno komerciālās televīzijas un radiostacijas) izstrādātajos grozījumos Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredzēts, ka sabiedriskos elektroniskos plašsaziņas līdzekļus uzraudzītu un par sabiedrisko pasūtījumu gādātu jauna Sabiedriskā uzraudzības padome (SUP).

SUP sastāvā būtu 12 locekļi, kurus uz četriem gadiem ievēl Saeima. Pa vienam kandidātam izvirzītu – Valsts prezidents, Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas Pašvaldību savienība, Tiesībsargs, katoļu, luterāņu, pareizticīgo konfesiju pārstāvji un Saeima – piecus kandidātus, ko izvirza Saeimas piecas lielākās frakcijas. Valsts maksātu algu SUP priekšsēdētājam un četriem padomes locekļiem.

Saeimā tuvākajā laikā sāksies diskusija par ierosinājumu veidot sabiedriskās uzraudzības padomi, kas no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pārņemtu sabiedrisko mediju kontroles un uzraudzības funkcijas. Savukārt NEPLP turpmāk nodarbotos tikai ar komercmediju uzraudzību. Taču nozares pārstāvji sākuši celt trauksmi, ka aiz šiem rosinātajiem likuma grozījumiem patiesībā stāv komerctelevīziju lobiji, kuriem prātā galvenokārt sava peļņa, nevis sabiedrības intereses. Žurnālisti pauduši neizpratni arī par jaunās padomes iecerēto sastāvu – piemēram, trīs no 12 locekļu vietām projektā atvēlētas ar baznīcu saistītiem cilvēkiem. Par šīs padomes nepieciešamību un citām mediju nozares problēmām intervijā stāsta Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība).

– Sāksim ar to – kādēļ vispār nepieciešama šādas jaunas padomes veidošana?

– NEPLP pašreiz atrodas interešu konflikta situācijā, ko paši padomes locekļi arī uzsvēruši. Pašreiz sanāk, ka NEPLP ir kapitāla daļu turētāji sabiedriskajos medijos, viņi ir tie, kas prasa naudu, viņi nosaka sabiedrisko pasūtījumu, un viņi pēc tam kontrolē. Tā tas nedrīkstētu būt. Cik zinu, Latvija Eiropā palikusi vienīgā valsts, kur joprojām tiek pieļauta šāda situācijā. Trauksmi par to jau 2011. gadā cēlusi arī Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisija.

Jaunā sabiedriskās uzraudzības padome definētu sabiedrisko pasūtījumu. Jautājums – kas kontrolēs sabiedriskos medijus? Vai tas ir NEPLP – jo tad viņi vairs nebūs iesaistīti vai to dara sabiedriskās uzraudzības padome?

– Bet tad taču tā nokļūtu tādā pašā interešu konfliktā!

– Jā. Tieši tādēļ to nevarētu darīt. Šis jautājums atrisinātos, ja sabiedrisko mediju kapitāldaļas būtu kāda trešās organizācijas pārraudzībā. Kas varētu būt, piemēram, kāda Kultūras ministrijas struktūra.

– Ja reiz visi redz šo problēmu, tad kādēļ risinājumu likumprojekta formā gatavo Latvijas Raidorganizāciju asociācija (LRA)? LTV ziņoja, ka projekta rakstīšanā piedalījusies arī ar koncernu “MTG” (komerckanālu TV3 un LNT īpašnieks) saistīta advokāte. Viņiem noteikti prātā vairāk savas komerciālas intereses. Kādēļ savu projektu nav piedāvājusi jūsu vadītā Saeimas komisija, NEPLP vai par mediju politiku atbildošā Kultūras ministrija?

– NEPLP skaidro, ka nav paspējuši par to runāt…

– Bet jūs taču teicāt, ka prezidenta komisija jau 2011. gadā uz to norādīja. Tad jau laikam vajadzēja būt diezgan!

– Piekrītu, ka diskutēt par šo jautājumu būtu vajadzējis jau pirms vairākiem gadiem. Lai vai kā, raidorganizācijas sāka pirmās. Šis ir viens piedāvājums, kas var kalpot par pamatu tālākai sarunai. Taču mēs komisijā noteikti gaidīsim arī NEPLP piedāvājumu, kā arī Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas redzējumu. Arī deputātiem noteikti būs savi priekšlikumi. Katrā ziņā visas iesaistītās puses piekrīt, ka pienācis laiks meklēt risinājumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Kāpēc vispār sabiedriskos medijus kādam būtu jāuzrauga – kāpēc vajadzīga tā varza, kam maksā ārprāta naudu – par to ārprātu, ko esam spiesti skatīties un klausīties sabiedriskajos medijos (par savu naudu)???
  Katram medijam ir nolikums, katram medijam ir vadītājs – Lūdzu – vadītājs, lai arī rūpējas par saturu atbilstošu nolikumam un ja to nedara (pārkāpj) – saņem attiecīgu, PERSONĪGU – SODU – administratīvu 7 algu algu apmērā, vai kriminālatbildību, ja ļāvies lielākiem nodarījumie.
  Lieta atrisināta – nauda ieekonomēta – un tā pilnīgi droši varam likvidēt neskaitāmus liekēžus arī citās vietās – būsim konsolidējuši budžetu trīskārt!!!

 2. Kad pienāks Latviešiem tie laiki….., kad sabiedriskos raidījumos prioritātes būs šādi sakārtotas:
  informācija – izglītība – izklaide – virtuve?

 3. Viens pavalstnieku apmaksāts parazītu kantoris vairāk vai mazāk. Ja arī turpmāk LTV būs piebāzta ar reklāmām un pašreklāmām kā kūtspakaļa ar nātrēm, to neviens tāpat neskatīsies …

 4. Kopš kura laika LA savās intervijās uzdod Beltes sagatavotus jautājumus? Turklāt avīze izskatās slikti informēta

 5. Virziens ir pareizs un būs atkal raidījumu klāsts kurus izrādās ka sabiedrība neskatās.Statistiku taču veic bet liekas ka turpina darboties pēc interešu klubiņu principa un “klapē”uz ausīm sen zināmo statistiku!!!
  Savējo žurnālistu…producentu…un citu “korifeju”taču TV ir tik daudz un daudziem aiz muguras ir kārtīgi naudas zutņu turētāji un klāt šai izredzēto kārtai neviens neķersies…bet varbūt ka tā nav?
  Paši TV darboņi glauni klusē jo var pateikt ne to kas attiecīgajā situācijā ir vēlams.
  Rādās ka būs PA VECAM

Draugiem Facebook Twitter Google+