×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
10. oktobris, 2012
Drukāt

Laba graudu raža balsta eksporta kāpumu

Foto - LETAFoto - LETA

Eksporta datos jau sāk parādīties šī gada graudu rekordraža – augustā pārtikas preču eksports pieauga par 32,5% salīdzinājumā ar pērnā gada augustu. Līdzīgā tempā pieauga arī ar graudiem saistīto preču eksports, norāda AS “Swedbank” vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Augustā preču eksports kopumā bija par 14,9% un imports par 8% lielāks nekā pirms gada un jau divus mēnešus pēc kārtas eksporta izaugsme atkal ir lielāka par importu, uzsver ekonomiste. Preču tirdzniecības deficīts, lai arī svārstās mēnesis no mēneša, pēdējā gada laikā saglabājās vidēji ap 160 miljoniem latu mēnesi.

“Pēdējā gada laikā eksporta izaugsmi galvenokārt virzīja pārtikas preces, metāli, mašīnas un iekārtas, ka arī minerālprodukti, kas gan pārsvarā ir reeksports. Tās pašas preču grupas veicināja arī importa pieaugumu, vēlreiz apliecinot, ka eksporta izaugsme nav iespējama bez importa,” skaidro Strašuna.

Graudu produktu eksports veicinās eksporta izaugsmi arī turpmākajos mēnešos, prognozē ekonomiste. “Pat izņemot graudu produktu un naftas produktu reeksportu, Latvijas preču eksporta izaugsme vienalga mērojama ar divciparu skaitli. Tajā pat laikā eksporta izaugsme šogad ir turpat trīsreiz lēnāka nekā pērn,” piebilst ekonomiste.

Jau ziņots, ka šā gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pērn, eksporta apjoms audzis par 11,9%, bet importa apjoms – par 13,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Šā gada astoņos mēnešos ārējās tirdzniecības apgrozījuma vērtība sasniedza 9,86 miljardus latu – par 13% jeb 1,133 miljardiem latu vairāk nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā.

Tai skaitā eksporta apjoms bija 4,288 miljardi latu – par 11,9% jeb 456,7 miljoniem latu vairāk, bet importa apjoms bija 5,572 miljardi latu – par 13,8% jeb 676,1 miljonu latu vairāk nekā gadu iepriekš.

Kopējais ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās 2012.gada augustā bija 1,368 miljardi latu – par 8,1% jeb 102,9 miljoniem latu vairāk nekā iepriekšējā mēnesī un par 11% jeb 136,2 miljoniem latu vairāk nekā 2011.gada augustā.

Šī gada augustā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi eksporta vērtība pieauga par 12,7%, bet importa – par 4,6%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+