×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. decembris, 2017
Drukāt

Ko darīt ar padomju okupācijas režīma atstātajiem pieminekļiem? (45)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ko darīt ar padomju okupācijas režīma atstātajiem pieminekļiem? Nav jau tā, ka šis jautājums būtu izšķirošs kādā procesā, tomēr ik pa laikam tas rodas. It īpaši, ja kādas aktīvas darbības sākas citās valstīs. Piemēram, Igaunijā, kur 2007. gadā tika nolemts pārvietot sarkanarmieša statuju no Tallinas centra uz kapsētu un vietējie krievu radikāļi to izmantoja, lai izprovocētu nemierus. Sekoja Krievijas kiber-uzbrukumi un ekonomiskās sankcijas, un no Latvijas tolaik valdošo politiķu acīm bija pat nolasāms atvieglojums, ka šīs “pro-blēmas” neattiecas uz viņiem. Nosacīti, jo “bronzas kareivis” jau bija tikai iegansts. Politiskajiem uzbrukumiem Latvijas virzienā Maskava piemeklēja citus – 16. martu, nepilsoņus, krievu skolu reformu un tā tālāk. Varbūt vienīgi uzbrukumi Igaunijai tobrīd bija koncentrētāki, kamēr Latvijas virzienā – izkliedētāki laikā un telpā. Ko ieguva igauņi? Krievijas atbalstītie aktīvisti zaudēja simbolu – pulcēšanās brāļu kapos viņiem nebija interesanta, kamēr Rīgā zināmais Pārdaugavas piemineklis kļuva par savdabīgu impērisko dziņu magnētu.

Jautājumi par šo un citiem okupācijas laika pieminekļiem tomēr ik pa brīdim tiek izvirzīti. It īpaši, ja ir piemēri no ārzemēm. Piemēram, kad Ukraina pēc 2014. gada Maidana revolūcijas sāka mērķtiecīgu dekomunizācijas politiku. Tika gāzti pieminekļi, demontētas piemiņas plāksnes, mainīti pilsētu un ielu nosaukumi. Bet, tā kā atšķirībā no Baltijas valstīm Ukrainā šajā ziņā faktiski nekas nebija darīts kopš PSRS sabrukšanas, tad pie mums tika uztverts, ka ukraiņi vienkārši lielā tempā atgūst iekavēto.

Citādi ir ar Polijas neseno lēmumu demontēt Otrā pasaules kara pieminekļus, kas godina padomju armijas uzvaru. Karavīru kapus, protams, neviens neaiztiks, bet ar totalitārisma simboliku dekorētie monumenti gan tiek nojaukti.

Vai šādu pieminekļu trūkums traucē pieminēt kritušos? Nebūt ne! Latvijā ir ļoti daudz karavīru kapu. Piemēram, Zemgales mežos ir desmitiem kapavietu Pirmā pasaules karā kritušajiem vācu karavīriem – parasti neuzkrītoši betona krusti koku paēnā, ko no apkārtējā meža nodala nelielas akmens sētiņas. Steidzīgs garāmbraucējs, iespējams, pat nepamanīs, bet tie, kas interesējas par vēsturi, piestās, palasīs uzrakstus, padomās. Viena no iespaidīgākajām karavīru apbedījuma vietām ir Otrā pasaules kara vācu karavīru brāļu kapi Beberbeķos (tur apbedīti ap 5600 kritušo). Sakopta apbedījuma vieta, labs piebraucamais ceļš un stāvvieta, pat neliela kapliča – uzreiz var redzēt, ka tur padomāts par visu, taču tur neatrast nekādus nacismu vai karu slavinošus simbolus, kā tas visbiežāk ir sarkanarmiešu kapos.

Ko ar tiem darīt? Ir diezgan paredzams, ko atbildēs Latvijas amatpersonas, ja šo jautājumu uzdos. Tiks paskaidrots, ka neko nevarot darīt, jo, lūk, esot 1994. gadā slēgtā Latvijas un Krievijas vienošanās par Latvijas teritorijā dzīvojošo Krievijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību, kas paredz arī “memoriālo būvju un karavīru masu apbedījuma vietu” saglabāšanu. Tiesa, pat speciālistu vidū nav vienprātības, kas saprotams ar “memoriālu”, bet, ja nav politiskās gribas, tad tā ir ērta atruna. Nav šaubu, Krievija uzreiz pārkāptu šo līgumu, ja rastos ideoloģiskas vajadzības, taču šajā gadījumā tas Maskavai ir pat ļoti noderīgs savas simboliskās ietekmes saglabāšanai.

Pēdējā laikā tomēr sākusies vārga diskusija, ka varbūt ir vēl kāds risinājums. Pie pieminekļiem pielikt informatīvās plāksnītes, kas paskaidro, ka tos uzstādījusi okupācijas vara, un citus vēsturiskos faktus? Tas jau notiek, piemēram, Lietuvā. Te gan īsti negribas piekrist nereti dzirdētajiem apgalvojumiem, ka pieminekļi jāsaglabā, jo “tā ir daļa no mūsu vēstures”. Publiskā telpa nebūt nav domāta, lai te visu saglabātu, galu galā tai ir arī savi ierobežojumi. Tomēr savā ziņā ideja nav slikta, tikai vislabākā vieta “vēstures saglabāšanai” ir muzejs, vai šajā gadījumā – pieminekļu parks. Vienu tādu – “Memento park” var apskatīt Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas nomalē, lai lieku reizi pārliecinātos, ka tos laikus atpakaļ vairs negribam.

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. Sadalīt reizinātājos un izbruģēt Latgales neizbraucamos ceļus!

 2. Tos vajag iemūrēt betona masā kādā lielākā projektā. Vismaz kāds labums.

 3. ir jaaizvac. Tiribai jabut.
  Un iekarotaju macho atributiem, kuru merkis pazemot citus, nav vietas valsti, kurai ir kads gods un kura okupantiem zabakus nelaiza

 4. vispar par jautajumu?
  Ja lops ir atnacis, iekarojis, piekezijis musu valsti ar savam plekam, ka daudzi to dara, izmetajot savus izkarnijumus…, tad tie nav ne jaciena, ne japieludz, kur nu vel jasarga, bet tikai un vienigi jasatira, lai nesmird un neatgadina par tadu cucibu.

 5. Cik es saprotu no komentāriem bulgāru valodā, tad viens neģēlīgs sarkanais naciķis taisās dedzināt kaut kādu redakciju un kārties savās olās!

  • Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная! Atbildēt

   Nu ti, heruvim tvoju matj, za svojimi jajcami smotri! A to otorvut vdrug!
   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!

 6. jau visvienkāršāk ir to ķēmu atstāt,pielikt plāksni ar skaidrojošu tekstu,kam RD bandai “neesot naudas”,jo jāsponsorē krievu jauniešu humora aktivitātes pie neglītā staba 9.maijā.Un pieņemt likumu,ka Eiropas dienā Pārdaugavā dzert un ārdīties aizliegts,jo tā tomēr ir arī otrreizējās padomju okupācijas diena Latvijā.karš ir beidzies pirms 73 gadiem.nekur pasaulē,izņemot Krieviju, šajā dienā nenotiek publiska svinēšana un diez vai pat Krievijā notiek tādas orģijas kā pie mums.Kas mēs esam?tumsoņi,vai kā?

 7. Журналисты и редакция LA, совершенно осознанно занимаются разжиганием национальной ненависти! Они хотят гражданской войны?! Atbildēt

  Prosto konstatacija fakta! A rabota cenzorov eto toljko podtverzdajet!

 8. Ko darīt ar padomju okupācijas režīma atstātajiem pieminekļiem?
  —————————————————————————
  Pareizāk gan būtu jautāt, ko darīsim ar pašiem okupācijas režīma atstātajiem okupantiem un tiem viņu pēcnācējiem, kuri izmanto šos savus pieminekļus okupācijas slavināšanai un tās seku stiprināšanai.

 9. Nav jau tik bezcerīgi – jebkuru pieminekli, kas nav atzīts par UNESCO kultūras mantojuma daļu var pārvietot vei demontēt, ja vien ir politiskā griba un pietiekams iemesls. Ar pirmo faktoru ir grūti un uzlabojumi tur nav gaidāmi. Otrais ir daudzsološāks, jo iemesli var būt arī sociāli-ekonomiski. Ja t.s.Uzvaras laukumu iekļautu Rīgas apbūves plānā kā daudzfunkcionālu sporta un atpūtas kompleksu (Latvijas pirmās brīvvalsts laikā tāda iecere jau bija), liela daļa no 9.maija publikas pārdomātu, kas viņiem ir tīkamāks – reizi gadā jandāliņš padomju mūzikas pavadījumā, vai arī kvalitatīvas iespējas aktīvi atpūties visa gada garumā?. Nav pareizi atņemt cilvēkiem kaut ko no viņu dzīves rituāla, ja vietā netiek piedāvāts kaut kas interesantāks.

 10. Prasīsim padomus cienijamam Latvijas zinātņu akadēmijas prezidentam.

 11. Visas krievu atstātās liecības Latvijā ir jāpiedāvā kremlim izpirkt un pašiem demontēt un izvest.

  • Muļķa Krištopāns Atbildēt

   Ko darīt? Kā? — ar boļševiku pieminekļiem jādara to pašu ko ar nacisma pieminekļiem, nav atšķirības starp vācu un krievu nacismu.

 12. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  Savukārt, kā zināms: “Pasaule pazudīs nevis no tā, ka ir pārāk daudz cilvēku, bet tādēļ, ka ir daudz necilvēku.”

  =======

  “Brāļu kari” MUĻĶU zemē “latv(ĀN)ijā”.
  ( ‘aktuālais redzējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Brāļu kari”, BRĀĻU (?!?) kari ~
  Ko Tu, Letiņ, tajos dari?!???
  Kur, kā Cilvēks(?), VISPĀR deri ~
  TĀDS, kas BRĀLI “vinnēt” ceri?!??

  Ko Tu “brāļu karos” meklē?
  SEV un BRĀLIM “renti” peklē?!?
  Kam Tev rīkli pārgrauzt gribas,
  Izraut Sirdi, dragāt ribas?…
  .
  Kam Tev kalpo rokas, kājas?
  Brāli sist, līdz – pagurst vājas??
  Brāli spārdīt, līdz – ļimst ceļos,
  “Karakalpi”, kam ceļš “veļos”?!?
  .
  Kam Tu “ienaidniekos” prasies,
  Kad ar paša BRĀĻIEM “kasies”?
  Kāpēc naidu atvem, mel(n)u,
  BRĀLI “mālējot” par “vellu”?
  .
  Kam Tu provocēt ļauj karu,
  Dažkārt – pat uz mūžu garu,
  Tiem, kas “shēmo”, ņirdzot malā,
  SVEŠU vinni “brāļu karā”?!?
  .
  Kam Tev acis, kam Tev ausis,
  Ja – tās TIKAI akli klausīs,
  “Brāļu kara” ZOMBĒTĀJUS,
  Kam Jūs, BRĀĻUS, vajag vājus?
  .
  Kam Tev jēga, Dieva dota,
  “Smadzeņpodā” ierievota?
  Lai to, trula naida varā,
  Nozaudētu “brāļu karā”?!?
  .
  Kam Tev Dvēselīte miesās,
  Kas par “brāļu kariem” tiesās,
  VISUS (Tevi – tajā skaitā),
  Kuri SAVUS BRĀĻUS maitā?

  “Brāļu kari”, BRĀĻU (?!?) kari ~
  Ko Tu, CILVĒK (!!!), tajos dari?!???
  Kam Tu MUĻĶU zemes “valsti”,
  Karodams ar BRĀĻIEM balsti?!?…
  .
  Vai Tev Radītājs ir skaudis,
  To, ko zina VISI ļaudis:
  Kur, kā LUMPENIS, vairs deri ~
  TĀDS, kas BRĀLI “vinnēt” ceri?!??

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 13. jums tikai kropli visu nojaukt vel par maz esat latviju izpostijusi nekas driz saks jus pa vienam novakt

 14. Tad tāda nebūtu arī Maskavas centrā,kvadratiņ! To nepieļāva Otrās frontes atklāšana,sabiedroto studebekeri un cūkgaļas konservi!

 15. Tik tiešām,ne dienu bez kamīna kurināšanas,vismaz es tagad neiztieku, bet tos sarkano bandītu pieminekļus uz Getliniem!

  • Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная! Atbildēt

   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!

   Moderatori – vi kozli! Dumajete na vas upravi net? Redakciju mozno spalitj, a vas za jajca podvesitj! U nas gorod malenjkijj, no zato ljudi mstiteljnije!
   5-j raz!

 16. Iznīcināt visus, lai nesmird, tie nav mākslas darbi, ko saglabāk, ja tas nav veltīts ar Latviju saistītai ievērojamai personai. Pēdējo jānovieto kaut kur attālāk, vienā vietā apskatei, “kapu tramvaja” galapunktā. Tur var visus sabāzt, lai Ušakovs brīnās.

  • Если бы интернет мог передавать запахи, то на этом портале была бы такая вонь от ваших комментариев! Дышать невозможно! Atbildēt

   Antra! Sama ne vonjaj!

 17. ne dienu bez naida kurināšanas ir LA galvenais sauklis.

 18. Igaunijai nebija līguma ar Krieviju par memoriālu un apbedījumu aizsardzību. Latvijai šāds līgums ir, tāpēc nāksies rīkoties apdomīgi. Tikai Krievijai ir raksturīga starptautisko līgumu neievērošana.Patīk mums pieminekli, vai nepatīk, bet iet Krievijas pēdās nav prāta darbs.

 19. par Rēzeknes pieminekli "atbrīvotājiem" 1941-1945 Atbildēt

  Lai saprastu, kas notiek Rēzeknē, izlasiet tīmeklī 2010. gada rakstu “RĒZEKNE ATZĪMĒ KĀRTĒJO PILSĒTAS ATBRĪVOŠANAS GADADIENU”

 20. par Rēzeknes pieminekli "atbrīvotājiem" 1941-1945 Atbildēt

  Kur ir LA raksti par Rēzeknes atklāti naidīgo ideoloģiju pret mūsu valsts vēsturi, par Rēzeknes pieminekli “atbrīvotājiem” 1941-1945? Cik ilgi tautai būs jāpacieš šī ņirgāšanās?

 21. Šī saruna ir ļoti vajadzīga. Paldies, Māri. Atbildēt

  Paldies, Māri, Šī saruna ir ļoti vajadzīga. LA vajadzētu izveidot veidot diskusiju ar tautu, sarunu tematus – no kuriem politiķi vairās. Izveidojiet noteikumus šādai sarunai, aizvāciet savus (LA) ķēdes suņus, kuri rej svešā valodā no sarunu telpas un jums tauta pateiks paldies.

 22. Kā tur arī nebūtu, bet no Pārdaugavas tas ”piemineklis ir jāaizvāc!

 23. Ae mirušajiem un piemunekļiem nekaro, karo ar dzivajiem, Antoņevič. Tev , Antoņevič, visas iespējas apliecināt savu varonību un patriotismu, un ne jau ar muti

  • Būs tikai taisnīgi, ja jūs, smirdīgie staļiniskie fašistiskie izdzimteņi, Pārdaugavas kauna stabu ar savām pierēm noārdīsiet.

 24. Pieminekļi ir viena problēmas puse un šeit rīkoties ar barbariskām metodēm būtu nepieņemami, bet piemēram – plāksne pie tiesas nama, kas vēsta par to, ka šeit
  darbojusies revolucionārā kara komiteja…

 25. Ja vācu nacisti būtu uzvarējuši 2.Pasaules karā, tad nekāda latviešu tautas simbola Rīgas centrā vairs nebūtu. Nacisti zaudēja, taču viņu lietas turpinātāji uzdarbojas aktīvi – gan “britu tūristi”, kas “atzīmējas” pie Mildiņas, gan propagandisti šnoristi, kas cenšas revanšēties par sakāvi pagātnē. Cīņa par vietu nākotnē turpinās, tāpēc jau vēlas nogāzt pieminekli Latviešu strēlniekiem, jo muzeju sen likvidēja “bāreņu tautas” sindroma izplatītāji. Rokas nost!

  • Ja vācu nacisti būtu uzvarējuši WWII, mēs šodien dzīvotu daudz labākā un taisnīgākā pasaulē, bez krieviem: civiliedzīvotāju masu slepkavām, sadistiem, marodieriem, kapu un pieminekļu apgānītājiem un izvarotājiem.

   • Ага, в хлеву у немецкого бюргера! Atbildēt

    Da i to v luchshem cluchaje!
    Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

   • Tad tu nekādus komentārus nerakstītu. Tu būtu šinelī, sauktos Ulden un apsargātu kaut kur Urālos krievu vergu nometni.

  • Ja nebūtu Ribentropa- Molotova pakta, tad nebūtu arī Otrā pasaules kara! Karš bez pakta nebija iespējams. Tikai lēmums par kopīgu sadarbību Pasaules sadalē radija kara iespējamību!!!

   • Pro svoj pakt ne zabudj!

    Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova?!!! Moderatori, vam ne nadojelo?!

 26. Māri, neiespringsti! Ja katra nākamā vara novandītu iepriekšējās uzstādītos pieminekļus, mums pat Mildiņas nebūtu. Rīgas centrā ir gana daudz tādu “padomju okupācijas seku” pieminekļu kā jaunbaronu prihvatizētie un gadu desmitiem novārtā atstātie nami ar vēsturisku vērtību. Vai par tiem tev galva nesāp?

 27. Karavīru kapus un piemiņas vietas iznīcināt,kā to darīja krievu barbari,nedrīkst.Kas attiecas uz Pārdaugavas kauna stabu,tad tas var pastāvēt,tikai valdošo gļēvulības dēļ.

  • =Kas attiecas uz Pārdaugavas kauna stabu,tad tas var pastāvēt,tikai valdošo gļēvulības dēļ.= Ne gļēvulības, bet cerībā tikt pieņemtiem Kremlī:
   ” Pie Kremļa vārtiem stāv Kirhenšteins bāls
   Ar lūgumu rokā pēc maizes un sāls…
   Tikai tā iedomīgā profesoriņa vietā nu jau pēc Šķēles principa vēlētais ” lielākais kretīns” ar ZZS smaržu. Turpat pie Saskaņas ”atbrīvotāju” zābakiem – nu jau valdošo klusas svārstības par apmācībām latviešu valodā…

   • Tas īedomīgais profesoriņš”vienkārši gribēja dzīvot.Viņš negribēja,lai viņu nošauj tāpat kā viņa brāli Krievijā 1937.gadā.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+