Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas iesaka Ilze Pētersone0

Agneses Zeltiņas un publicitātes foto.

Kas ir aizsniegti griesti? Apziņa, ka par zemiem.

/Ojārs Vācietis/

Opera

“Klīstošajam holandietim” – bravo!

Ar Viestura Kairiša Vāgnera operu iestudējumiem manas attiecības bijušas dažādas. Esmu pat aizvērusi acis, lai pārliekais raibums ietērpā un darbībā uz skatuves netraucē mūzikai, tāpēc uz “Holandieti” vairāk gāju Vāgnera dēļ. Ziniet, 2 stundas un 20 minūtes bez starpbrīža pats par sevi ir pārbaudījums, taču iespaidīgā scenogrāfija ar lakonisku, taču simbolos ietilpīgu skatuves darbību, pārsteidzošie tērpi, gaismu partitūra un lielisks vokālais sniegums ne tikai noturēja neērtajā operas krēslā, bet tā iedvesmoja, ka finālā no sajūsmas saucu, cik spēka, “bravo!”.

Latvijas Nacionālās operas un baleta vadības repertuāra politika gan pārsteidz, jo tuvākā izrāde būs tikai 24. novembrī, pēc tam – nākamgad.

Kino

Astrīdas Lindgrēnes jaunība

Tā ir lieliska zviedru filma par rakstnieces jaunības laiku, kas nepavisam nebija rozēm kaisīts. Izrāvusies no lauku dzīves rāmjiem, viņa iekrīt mīlas dēkā ar precētu avīzes redaktoru, laiž pasaulē dēlu, kuru slepus nodod audzināšanā kādai sievietei – visus notikumus neizklāstīšu, noskatieties paši. Visu cieņu rakstniecei par sirsnīgajām bērnu grāmatām, taču liels bija viņas devums arī kā dzīvnieku tiesību aizstāvei, Lindgrēnes vārdā neoficiāli pat saukuši pirms 30 gadiem Zviedrijā pieņemto likumu kustoņu aizstāvībai.

Filma skatāma Rīgas kinoteātros.

Izgudrojums

Gribas driftēt – kāp uz trīsriteņa

Ja traki gribas padriftēt jeb sānslīdēt, labāk to darīt ar mazāku braucamrīku, kas netaisa troksni un nesmirdina degvielu. Liepājnieki uztaisījuši sparīgu verķi – elektrisko triciklu –, ar kuru katru dienu var driftēt “Wolftrike” Drifta hallē Rīgā, Mūkusalas ielā. Tikai uzvelciet piemērotus apavus, par pārējo parūpēsies halles profesionāļi.

Cirks

Aicina uz Rīgas cirka aizkulisēm

Piedzīvojumu vēl neatjaunotajās Rīgas cirka telpās no 13. oktobra deviņās izrādēs ekskursijās “Brīnuma skartie” sola tās veidotāji – teātra trupa “Kvadrifrons”. Nepilnu divu stundu garumā ne vairāk kā 20 cilvēku grupā, katram apbruņotam ar savu audiogidu, būs ļauts ieskatīties cirka mākslas vēsturē, tās noslēpumos, bailēs un prieka brīžos. Šogad Rīgas cirkam aprit 130 gadi.

Izrādes atļauts apmeklēt no 14 gadu vecuma, tās nav piemērotas cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem un stiprām alerģijām.

Tirgus

Ķirbis kā mākslas darbs

Ķirbji manā dārzā šogad neizauga, tāpēc sestdien sapirku veselu lērumu skaistuļu Raganas tirgū. Gan acīm prieks, gan ir ko gatavot. Audzētāja Inguna no Lauberes ieteica pamēģināt spageti ķirbi – tas kādu laiku būs mans favorīts.

Izstāde

1918. gada brīvība un mode

Rīgas Modes muzeja jaunā izstāde “1918. Brīvības šiks” rāda tērpus, aksesuārus un mēbeles no 1912. līdz 1924. gadam, īpaši akcentējot Latvijas brīvvalsts dzimšanas laika modi galvaspilsētā. Tolaik daudzas Eiropas tautas varēja īstenot savu sapni par neatkarīgu valsti un brīvību, kas sasaucas ar sieviešu izcīnītajām tiesībām un brīvību – likumos un modē. Eksponāti no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas.

Televīzija

Rītiņš atgriežas TV ekrānā

Oi, prieks, ka no 14. oktobra televīzijā ar savu raidījumu “Tuč, tuč Rītiņš” atgriežas Latvijas izcilākais pavārs Mārtiņš Rītiņš. Pirmajā pārraidē viņš ciemojas pie Raimonda Paula, kuru savulaik šokējis ar siļķu saldējumu. Redzēs, ar ko “šefs” pārsteigs maestro šoreiz?

Ekomanta

Kafijas krūze no bambusa

Noderīgs jaunums tiem, kas kafiju NEKAD nepērk vienreizlietojamās krūzēs. Veikalos Rīgā un Ādažos var iegādāties no bioloģiskas bambusa šķiedras ražotu līdzi ņemamo kafijas krūzi ar silikona vāciņu ilgstošai lietošanai. Krūzītes rotātas gaumīgos puķu rakstos. Vairāk informācijas – “Zero Waste Latvija” diskusiju lapā feisbukā.

LA.lv