×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. janvāris, 2017
Drukāt

Lai piekļūtu VDK dokumentiem, “čekas maisu” pētnieki piesakās darbā SAB (9)

Bijusī Valsts Drošības komitejas ēka jeb "Stūra māja", kurā izveidots muzejs 20.gadsimtam. Foto - LETABijusī Valsts Drošības komitejas ēka jeb "Stūra māja", kurā izveidots muzejs 20.gadsimtam. Foto - LETA

Lai beidzot piekļūtu vajadzīgajiem dokumentiem, trīs “čekas maisu” izpētes komisijas locekļi nolēmuši izmēģināt laimi un pieteikties darbā Satversmes aizsardzības birojā (SAB), piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas Sešos”.

Viņi lēmuši atsaukties savulaik drošības iestādes izteiktajam aicinājumam un pieteikušās darbam tajā, lai pēc ilgiem mēģinājumiem beidzot tomēr piekļūtu savam galvenajam izpētes materiālam – bijušajiem Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem, kas glabājas SAB Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā (TSDC).

“Mēs esam no SAB savulaik saņēmuši aicinājumu pieteikties darbā SAB, lai varētu piekļūt VDK dokumentiem, kas atrodas SAB telpās. Tas, ko ir nolēmis komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris, ka mēs varētu izmēģināt savu laimi, proti, pieteikties vismaz daži darbam SAB. Kārlis Kangeris nosūtīja trīs cilvēku vārdus, kas varētu būt par SAB darbiniekiem,” stāstīja VDK zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētāja vietniece Kristīne Jarinovska.

Aptaujājot komisijas locekļus un piesaistītos ekspertus, pieņemts lēmums, ka vēlmi kļūt par SAB darbiniekiem izteiks komisijas vadītājs Kangeris, Jaronovska un komisijas loceklis Didzis Šēnbergs.

Mērķis ir izrādīt labo gribu, un lai tad, kad pienāks noteiktais termiņš, sabiedrība nejautātu, kāpēc nav mēģināts pārkāpt šim šķērslim.

Komisijas locekļi apzinās – ja viņi tik tiešām kļūs par SAB darbiniekiem, tas uzliks zināmas saistības, kas var traucēt tālākajā darbā. Piemēram, ja izdevies, balstoties uz publiskajiem avotiem, izdarīt secinājumu par kādas personas iespējamu saistību ar čeku, būs grūti pierādīt, ka nav iets vieglākais ceļš – izmantoti SAB rīcībā esošie dokumenti.

Vienlaikus SAB komisijai joprojām nav devis skaidru atbildi – ir vai nav bijušie čekas dokumenti valsts noslēpums. Komisijas loceklis, tiesnesis Juris Stukāns uzskata, ka nav.

Tikmēr SAB rakstiskā atbildē “LNT Ziņām” neatklāj, vai pieņems darbā pētniekus.

“Šāds piedāvājums LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijai tika izteikts pirms diviem gadiem, taču atsaucību tas diemžēl neguva. Papildus štata vietām SAB budžetā finansējuma šobrīd nav, bet SAB iespēju robežās sniegs atbalstu zinātniskās izpētes komisijai, lai tā varētu iepazīties ar TSDC rīcībā esošajiem dokumentiem, kā arī atkārtoti lūgs pirms darba uzsākšanas izpildīt normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības,” norāda birojs.

Saeima valdībai izveidot pētnieku komisiju, kurai rekomendācijas par “čekas maisu” atvēršanu jāsniedz līdz 2018.gada jūnijam, uzdeva 2014.gada pavasarī. Kopš izveidošanas komisija saskārusies ne vien ar administratīviem šķēršļiem, bet tā arī nav varējusi iepazīties ar čekas dokumentiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Te tiešām ir jāuzdod jautājums: Kam vēl arvien pieder Latvija?

 2. Kā var but valsts noslepums citas valsts dokumenti??

 3. lūgums žurnālistiem Atbildēt

  Beidziet kropļot latviešu valodu! Beidziet lietot ‘barbarismus’. Vai tiešām žurnālists ir tik dumjš, ka pats nesaprot to, ko ska, raksta? Vai idiotisma “štata vietas” vietā nebūtu jāsaka – darba vietas?

 4. Arī šajā jomā Latvija ir īpaši labvēlīga vide saviem kangariem. Tas ir signāls pašreizējiem un nākotnes kangariņiem – Jūs aizsargās, pētīs un godās.

 5. Bet Kangeris taču neprot krievu valodu. Ko viņš tur darīs? Varbūt sniegu tīrīs?

 6. Visi setnieki grib but petnieki,tad tapec luk Rigas ielas neizbrienamas.

 7. noziedznieki ir valsts noslēpums !
  Kur vēl tālāk !!!

 8. Laba doma bet..... Atbildēt

  Ne bez sava riska…. Kłūstot par SAB darbiniekiem būs arī pakłauti SAB noteikumiem….. Itseviški par noslēpumu izpaušanu. Pētīt var bet muti ciet! Visiem nav tādas lietas jāzin!

 9. Cien. Maizītim obligāti jāpieņem darbā šādi erudīti vēstures zinoši cilvēki!

Draugiem Facebook Twitter Google+