Kultūra
Kultūrpolitika

Laiks un Veidenbaums. Starptautiskās akcijas “Muzeju nakts 2017” notikumu ceļvedis 16

Publicitātes foto

“Muzeju nakts” apmeklētāju skaits arvien aug
20. maija vakarā divpadsmito reizi muzeji visā Latvijā atkal aicinās uz starptautisko akciju “Muzeju nakts”. Šogad Muzeju naktī domās par laiku, skaitīs laiku un vizualizēs laiku! Muzeji visā pasaulē vācot un glabājot cenšas laika ratu bezcerīgi ja ne pagriezt atpakaļ, tad vismaz palēnināt vai apturēt tā gaitu. Tas ir pretēji dabiskajai kārtībai – lietas rada, lai tās lietotu un visbeidzot izmestu. Bet mums patīk atskatīties pagātnē, jo drošāk dzīvot, ja ir uz kā balstīties. Vienlaikus šajā naktī pieminēs arī “mūžīgi jauno” dzejnieku Veidenbaumu, kuram apaļi 150.

Renovācijas un muzeju saturu pilnveidošanās ir tas, kas ļauj domāt, ka Latvijas muzeji ir atraduši pareizo ceļu, kā uzrunāt sabiedrību, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Kultūras ministrijas Kultūrpolitikas departamenta Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns.

Garjāns stāstīja, ka pērn muzejus Latvijā apmeklēja 3,5 miljoni cilvēku. Vislielākā interese bijusi par valsts muzejiem, kurus apmeklēja 1,8 miljoni cilvēku. KM pārstāvis arī pauda prieku, ka pieaudzis individuālo apmeklējumu skaits, proti, to, “kurus ar varu neviens neved un īpaši nestimulē”.

Pētījumi liecinot, ka muzejus apmeklē apmēram 50% Latvijas iedzīvotāju. Igaunijā un Lietuvā šie rādītāji esot mazāki. Garjāns ir pārliecināts, ka par to jāpateicas sistemātiskam darbam un stabilam piedāvājumam. LETA jau iepriekš vēstīja, ka pērn Latvijas muzeji apmeklēti 3 539 886 reizes, kas ir par 10% vairāk nekā 2015.gadā.

Rīgas centrā
Muzeju nakts atjaunotajā Rīgas pils Valsts prezidenta rezidences daļā priekšpilī (19.00 – 24.00). Pēc vairāku gadu vērienīgiem restaurācijas darbiem Rīgas pils priekšpils daļa atguvusi savu vēsturisko spozmi. Muzeju nakts apmeklētājiem tiks atvērta Rīgas pils priekšpils daļa, piedāvājot iespēju ielūkoties Rīgas pils reprezentācijas telpās – apskatīt grezno Svētku zāli, ielūkoties unikālajā Sūtņu akreditācijas zālē un 3. stāva anfilādē. Varēs izstaigāt priekšpils pagalmu un apskatīt gotikas laikmeta ciļņus “Madonna ar bērnu” un “Livonijas ordeņa mestrs Volters fon Pletenbergs”, kas ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi un vecākie viduslaiku tēlniecības pieminekļi Latvijā.

Vērts pieredzēt

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (19.00 – 24.00) aicina apmeklēt “Laika pieturas” muzejā, lai iepazītu senās ēkas vēsturi, kā arī uzzinātu par mākslas bagātībām, ko tā sevī glabā. Ejot cauri pastāvīgajām ekspozīcijām, apstājies Būvniecības pieturā, Zobenbrāļu pieturā, Tirgotāju pieturā, Hospitāļa pieturā, Mastu priežu pieturā, Mākslas pieturā, Dizaina pieturā, Latvijas kanona pieturā, Arhitektūras stilu pieturā, Noslēpumu pieturā un citās. Būs iespēja aplūkot arī pastāvīgo ekspozīciju “Latvijas dekoratīvā māksla un dizains no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām”.

Farmācijas muzejā (19.00 – 1.00) iespēja izstaigāt “Laika labirintus”. “Leģendu laiks” – mītisko augu valstība ar leģendām apvīto plūškoku sadarbībā ar Blankenfeldes muižu. “Vidus laiks” – alķīmiķa laboratorijas pašā sirdī baudi noslēpumaino dzīvības eliksīru, bet pie laika pavēlniecēm iegūsti paliekošu zīmi. “Danču laikā” (19.15 – 19.45, 20.15 – 20.45, 21.15 – 21.45) pilsētnieku danči sadarbībā ar Rīgas Danču klubu. Savukārt mītiskajā “Burvestību laikā” varēsi būt pats sava laika kalējs un sastapsi zintnieci, kas vārīs, dziedēs, pieburs, aizburs… Savukārt “Pārvērtību laikā” ikviens varēs pasūdzēties, baudīt rīkstīti un pēdiņu masāžu, baudot tēju, likt lietā visas maņas, sadarbībā ar LU Paula Stradiņa koledžu. “Pērienu laikā” pirtiņā dabūs pērienu guļus, stāvus, sēdus, sadarbībā ar biedrības “Trejdeviņas liepaslapas” pirtsslotu meistari Daigu Liepu. Un “Laiks beidzies” uz atvadām ietīs dzīparu laika kamolā.

Raiņa un Aspazijas māja (19.00 – 1.00) aicina no jauna iepazīt Aspazijas dzeju. 19.00 izstādes “Sārts” atklāšana. Tajā LMA jaunās mākslinieces Monta Andžejevska, Liāna Mihailova, Ilze Ance Kazaka un Laura Kļava piedāvās Aspazijas dzejas krājuma “Sarkanās puķes” dzejoļu vizuālas interpretācijas, izmantojot dažādus medijus – instalāciju, animāciju, video, objektus. 20.00 sāksies “Satori” dzejas lasījumi “Aspazija reloaded”, kur mūsdienu dzejnieki prezentēs Aspazijas dzejas versijas. Dzejnieki lasīs gan Aspazijas dzeju, gan īpaši pasākumam radītos savus dzejoļus. 21.00 būs skatāma dzejas performance “ACHTUNG ACHTUNG”, kur uzstāsies jaunākās paaudzes dzejnieki Raimonds Ķirķis, Rihards Raudons, Guntis Kursišs, Marija Luīze Meļķe, Aleksandrs Barons.

Vērts pieredzēt

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (19.00 – 24.00) aicina ikvienam atbildēt uz jautājumu “Kas es būtu bez savas mākslas?” un ekspozīcijā “Latvijas māksla. 19. – 20. gadsimts”, iepazīstot mākslinieku personīgās domas, būs iespēja palūkoties uz mākslas darbiem no citas perspektīvas. Savukārt 19.00 – 21.00 mazie muzeja apmeklētāji aicināti vērīgi ielūkoties mākslas darbos un atrast ekspozīcijā dažādus dzīvniekus. 19.00 – 24.00 laukumā pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja būs apskatāma “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2017” nominantu izstāde. Izstādē būs atspoguļoti arhitektūras darbi, kurus nacionālā žūrija izvirzījusi tālākai cīņai par Latvijas Arhitektūras gada balvu, un tajā varēs aplūkot to vizualizācijas, aprakstus un žūrijas komentārus, kā arī videofilmas par katru no balvas pretendentiem.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (19.00 – 23.00) aicinās ceļojumā uz “Dārdošajiem divdesmitajiem”. 19.00 – 21.00 radošā darbnīca bērniem “Esi kubists – uztaisi savu kolāžu!”, iedvesmojoties no Beļcovas un citu latviešu modernistu kubistiskajiem darbiem, būs iespēja izveidot savu versiju kubisma šedevriem. “Ēdam sukubistiski!” – varēs iepazīties ar bohēmas kafejnīcas “Sukubs” ēdienkarti un paņemt līdzi kādas iepatikušās receptes izdruku. Savukārt “Beļcovas laikabiedri” ar aksesuāru un foto palīdzību var iejusties Beļcovas laikabiedru tēlos, pašam nofotografējoties muzeja interjerā, un sajust laikmeta atmosfēru 20. – 30. gadu mūzikas fonā.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (19.00 – 1.00) aicinās apzināt savu vēsturi, apskatot izstādes “Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”, “Latgales kongresam – 100” un “Latgales keramika – tradicionālais un mūsdienīgais” un izbaudīt folkloras draugu kopas “Savieši” priekšnesumus. Savukārt “Fotogrāfijās iemūžinātais laiks” būs redzams latviešu tradicionālā dzīvesveida atspoguļojums Pieminekļu valdes fotogrāfijās. “Laiks mācīties!” varēs iepazīties ar skolu pirms 100 un vairāk gadiem. Ģimenes ar bērniem aicinātas apgūt prasmi rakstīt un lasīt vecajā drukā, lasīt un ilustrēt pasakas, minēt mīklas.

Pārdaugavā

Žaņa Lipkes memoriālais muzejs (14.00 – 21.00) aicina uz orientēšanās spēli “Ķīpsalas krustvārdi”. Dalībnieki muzejā saņems ceļvedi ar krustvārdu mīklu un uzzinās, kādus konservus reiz gatavoja muzeja kaimiņu pagalmā un kas apvieno Desu, Bieti un Pāli.

15.00 būs “Salas dārgumu medības” bērniem ar vecākiem. Būsim kā Ansītis un Grietiņa, kuri raganas Lolitas pavadībā pa akmeņu taku atrod ceļu atpakaļ uz muzeju. (Ilgst aptuveni 1 stundu.)

16.00 – 21.00 radošās darbnīcas ģimenēm “Esi kā laiks – padari jaunu par vecu”. Varēs nodarbosimies ar dažādu lietu vecināšanu, izgatavot pasaulē lēnāko un neparedzamāko pasta sūtījumu – vēstuli pudelē, un likt lietā bērnības laikā izmēģinātās laivu pagatavošanas metodes.

16.00 un 18.00 ekskursijas pa muzeju “Žanis Lipke un skarbais gadsimts”. 17.00 un 19.00 “Špacieris pa Ķīpsalu” – bezmaksas ekskursija pa Ķīpsalu muzeja gida pavadībā, bet 20.00 ekskursija muzejā “Laiks sievietēm – stāsti par Johannu Lipki un citām ebreju glābējām”.

Noslēgumā 22.00 koncerts “Laiks Pēterim Dragunam”, kurā dzied un spēlē autors.

Vērts pieredzēt

19.00 – 1.00 “NOASS” uz klāja laika kapsulā uzņēmis trīs personālizstādes – Gvido Kajona “Dzīvīti”, Adelīnas Darviņas “Amerikas sapni” un gleznotāja Mihaila Ramusa ideālās pasaules meklējumus. G. Kajons piefiksējis pilsētas izteiktas frāzes un zīmes, kas savā paradoksalitātē jau robežojas ar ikonismu un ģeniālu trāpīgumu, liekot vien noelsties pasaulīguma priekšā. A. Darviņa dokumentējusi Amerikas sapni, kas tieši un skaudri robežojas ar “paradīzes” pievārtes noskaņu un neprātīgu izmisumu, tiecoties pēc kā tāla un nesasniedzama, kamēr laiks nepielūdzami liek izbalēt ilgām, priekšmetiem un cilvēkiem. Bet M. Ramusa izstāde ir atskats mākslinieka daiļradē no 80. gadu beigām līdz pat viņa pēdējiem darbiem, kas radīti divtūkstošo gadu vidū. Visas Muzeju nakts garumā par laika plūduma muzikālo pavadījumu rūpēsies DJ Martin Alex.

Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā (19.00 – 1.00) muzeja pamatekspozīcijas apskate un Benitas Žogotas fotoizstāde “Viņa melnbaltā, melnbaltā viņa”. Ekspresizstāde “Laika zīmes” – dzejnieka O. Vācieša kolekcijas materiāli un to stāsti, kas spilgti raksturo dzejnieka dzīves laiku.

16.30 – 19.00 Astoņu kustoņu svētki – radoša pēcpusdienā ģimenēm. 16.30 – 17.30 radošās darbnīcas muzeja dārzā. 17.30 – 18.00 rotaļas ar Ilgu Reiznieci muzeja dārzā. 18.00 BJC “Altona” muzikālā teātra studijas izrāde “Alice in wonder shopping”. 20.00 – 22.00 Kinovakars – dokumentālā filma “Daugavas leģenda” (1966, rež. Laimonis Gaigals, scenārija autors Ojārs Vācietis). Filmā iemūžināts Staburags pirms tā applūdināšanas. Dokumentālās filmas “Ceturtā dimensija” (1977, rež. Laimonis Gaigals), “Visāda garuma stundas” (1983, rež. Maija Smildziņa), “Visāda garuma gadi” (2013, rež. Mārīte Balode), “Vārds Ojārs Vācietis” (2003, rež. Ģirts Nagainis). 23.15 – 24.00 Jāņa Lūsēna un Zigfrīda Muktupāvela nakts koncerts muzeja dārzā.

Citās Rīgas priekšpilsētās

“Aldara” vēsturiskajā alus darītavā (16.00 – 21.00) skatāma izstāde “Lielākā Baltijas valstīs pieejamā seno Latvijas alus pudeļu un alus atribūtikas kolekcija (19. gs. beigas – 1965. gads)” ar kolekcionāra piedalīšanos “Aldara” alus darbnīcā. Padomju laika bunkura atvēršana ar zinošu gidu piedalīšanos un performancēm. Ekskursijas “Aldara” vēsturiskajā alus darītavā un “Aldara” alus darbnīcā. “Mežpils alus” taka – alus baudīšana un uzkodas pavāra gādībā, Mežpils monētu kaltuve. Alus meistarklases, Latvijas un pasaules alus šķirņu degustācijas. Īpaša programma bērniem. 19.00 – 23.00 mūzikas programma “Aldara” vēsturiskās alus darītavas pagalmā: grupas “PeR” un citu mākslinieku uzstāšanās.

Vērts pieredzēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs (18.00 – 23.00) Kurzemes zvejniekciema pļavā aicina uz spēlēm, rotaļām brīvā dabā visai ģimenei. Gan senākas lauku spēles, kuras bērni spēlējuši, ejot ganos, gan mūsdienu aktivitātes brīvā dabā.

Rīgas apkārtnē

Baložu kūdras muzejdzelzceļš (19.00 – 23.00) piedāvā braucienu pa kūdras šaursliežu dzelzceļu līdz fabrikai. Iespēja iepazīt laika ritējumu kūdras ieguvē Baložos – no fabrikas uzbūves 1947. gadā un ieguves ar roku darbu līdz pat mūsdienām, kuru uzticīgi pavadījusi šaursliežu dzelzceļa vagonešu un vagonu ratu steiga pa mazajām purva sliedītēm. Brauciena sākums – Baložos, Bērzu ielas galā, 175 m no krustojuma ar Dārzu ielu, vilciens kursēs apmēram reizi 15 minūtēs. Izbrauciens par ziedojumiem. UZMANĪBU: sliktu laikapstākļu, kā arī mitra laika gadījumā pasākums nenotiks, jo daļa no tā notiek uz kūdras klājuma. Lielgabarīta kūdras tehnikas apskate tikai dienas gaišajā laikā.

Vērts pieredzēt

Jūrmalas brīvdabas muzejs (19.00 – 21.30) piedāvā izstādi “Uguns – mājas pavarda un ģimenes aizstāve, gaismas, siltuma un iztikas devēja”, kas veidota no Jūrmalas pilsētas un brīvdabas muzeju krājuma priekšmetiem. Radošās darbnīcas, kurās varēs izveidot lukturīšus no kartona, stikla burkām, sveču liešana, kalēja amata paraugdemonstrējumi u. c. 21.30 – 22.30 grupas “Raxtu raxti” koncerts. 22.30 – 23.00 kūpinātu zivju degustācija.

AS “Latvenergo” energoefektivitātes centrs (19.00 – 1.00) piedāvās daudzveidīgas radošās darbnīcas, lai iepazītu energoefektivitāti. Iespēja izmēģināt virkni aizraujošu FIZMIX eksperimentu un dažāda veida elektrotransportu un energoefektivitātes padomus, kas draudzīgi dabai un maciņam.

Turaidas muzejrezervātā (19.00 – 1.00) būs atvērtas ekspozīcijas Turaidas mūra pilī, dārznieka mājā un muižas saimnieciskajā centrā, kā arī būs skatāmas vairākas izstādes. 19.00 – 23.00 orientēšanās spēle “Laiks. Notikumi. Gadsimti Turaidā”, bet Turaidas pils pagalmā 19.00 – 21.30 spēles mazajiem un lielajiem “Naudas lāde”. 19.00 – 20.00 koncerts pie ābolu klētiņas “Paaudžu satikšanās”, kurā piedalās Siguldas skolēnu deju kolektīvs “Purenīte”, senioru deju kolektīvs “Sidrabdancis” un Lēdurgas kultūras nama bērnu ansamblis “Kastanīši”. 20.00 – 21.00 Turaidas muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamā mājā varēs piedalīties Igora Kudrjavceva un Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes sarunā “Cilvēks un laiks. Laiks un telpa” un 21.30 – 22.15 svētbrīdī Turaidas evaņģēliski luteriskajā baznīcā kopā ar sieviešu kori “Teiksma”. Muzeju nakts laikā būs iespēja vērot arī uguns gaismu spēli un laika zīmju gaismas, un 22.30 – 23.15 baudīt grupas “Pulsa efekts” koncertu un pie ugunskura klausīties stāstos un leģendās par Turaidas un Siguldas apkārtni.

Kurzemē

Liepājas muzejā (19.00 – 1.00) notiks muzeja nakts vilcieniņa līnijas atklāšana. Dārzā darbosies restorāna “Oskars” kafejnīca un visā pasākuma laikā varēs skatīt “Staro Rīga 2016” mākslas instalācijas objektu “Vēstījums no Liepājas”. Liepājas muzeja programmā ietvertas daudzpusīgas aktivitātes, 21.00 – 23.00 grupas “Flame & The Rolltones” koncerts, 19.30 – 20.00 izstādes “Muzejs laika griežos” atklāšana, viduslaiku ieroču paraugdemonstrējumi (loki, arbaleti u. c.), 19.00 – 1.00 dzejas lasījumi, ēnu teātris bērniem un citas aktivitātes gan muzeja iekštelpās, gan dārzā.

Vērts piedzīvot

Kubalu skola – muzejs (19.15 – 23.00) piedāvā ceļojumu cauri laikam, sākot no idejas par skolu Dundagas apkārtnes mežos – līdz pat mūsdienām! Būs iespēja satikt Dundagas baronu, iejusties Dundagas muižas iedzīvotāju lomās, atcerēties un izdzīvot skolas dienas, pārbaudīt prasmes un zināšanas, kā arī izvērtēt pagātnes notikumus no mūsdienu skatupunkta. Pusceļā iestiprināšanās ar karstu zāļu tēju un kādu našķi.

Lapmežciema muzejā (19.00 – 1.00) I. Ziedoņa dzeju runās Lapmežciema pamatskolas audzēkņi, notiks jauktā kora “Laudante” koncerts “Ja tu tagad nāc”. Muzejā apskatāma Gunāra Janaiša fotoizstāde “Tev un tiem, kas Tevī” – I. Ziedonis fotogrāfijās. I. Ziedonis ir teicis: “Laime ir skaņām, krāsām un smaržām piepildīts laiks.” Tāpēc būs iespēja piedalīties aktīvās nodarbībās dabā lieliem un maziem ĶNP darbinieku vadībā. Ventspils stikla mākslinieka A. Virbuļa radošā darbnīca. Zvejnieku darba iemaņu apgūšana – tīklu lāpīšana, mezglu siešana, reņģu vēršana un blīvēšana, žāvēšana. Senais amats – pagasta jumiķu stāsts par niedru jumtu likšanu. I. Ziedoņa pasakas bērnu zīmējumos “Mans krāsainais laiks”, un arī tradicionālais svētku cienasts.

Latvijas Lauksaimniecības muzejā 19.00 Muzeju nakts atklāšanā uzstāsies ugunīgās un atraktīvās čigānietes no Ugāles un notiks Ventspils biedrības “Pērļu pasaule” rotu kolekcijas demonstrācija. 20.00 Valdemārpils amatierteātra “Atspulgs” teatralizēts uzvedums “Laiks ir nauda”. 19.00 – 1.00 muzeja telpās rosīsies radošā darbnīca bērniem “Pulkstenīti tiku taku, paklausies, ko es tev saku” un būs iespēja izgaršot, izbaudīt un iegādāties mājražotāju, rokdarbnieču un amatnieku tirgus lustes. Automodelīšu izstāde “Mazais vāģis” – jaunumi no talsenieka Kārļa Volanska kolekcijas. 20.00 – 22.00 Mazbānīša stacijā “Talsi” vienreizēja iespēja iegriezties “zīlēšanas vagoniņā” pie jautrajām čigānietēm. 19.00 – 24.00 “Laikazoba radītie nedarbi” – iespēja ielūkoties lielgabarīta muzeja krājuma priekšmetu glabātavā “angārā”.
Latgalē

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (19.00 – 24.00) aicina apmeklētājus lauzt laika un telpas robežas, piedzīvojot to sapņu un fantāziju pasaules lidojumu, ko sniedz dažādu pasaules valstu mākslinieku radītās izpausmes mākslā un mūzikā. Muzeju naktī Rotko centrā būs skatāma fotogrāfiju izstāde un gaismas un skaņas instalācija blakus pulvernoliktavai Nikolaja ielā 1. Vēlmi apstādināt nerimstošo notikumu gaitu un rast laiku sev apmeklētāji varēs īstenot atpūtas zonā “Laiks sev”, kur ar krāsu un radošās fantāzijas palīdzību būs iespēja iejusties mākslinieka lomā.

Vērts piedzīvot

Latgales Kultūrvēstures muzejā (19.30 – 24.00) skatāmas izstādes “Laikrāži” no muzeja nacionālā krājuma, kā arī pirmā Latgales kongresa simtgadei veltīta izstāde “Pāri slieksnim”, Francijas institūta Latvijā 20 gadiem veltīta izstāde – Francijas keramiķu grupas “La Borne” darbi. LMA LF pasniedzēju un studentu darbu izstāde “Saknes un mākoņi”. Aleksandra Bondarenko fotogrāfijas “Mirklis. Gaisma. Laiks”. Spēles un aktivitātes visai ģimenei: lielākā pildspalva Latvijā, virtuālā spēle “Māla pārvērtības”, Muzeja nakts tiešsaistes laikrādis “Ku-kū, ku-kū…” un 21.00 – 22.00 grupas “Sovvaļnīks” koncerts “Laiks vysus izaicynoj”.

Latgales mākslas un amatniecības centrs vēstures aktīvistu un rekonstruktoru aktivitātes “Vai senatnē vien tikai vīri bija, kam liktenis rūpestus nedarīja…”. “Līvānu stiklam 130” – “Kā spārnos skrien stundas, skrien skaudīgais laiks…” un nodarbība bērniem “Stikls tavās delnās”. “Dzelzceļa līnijas Rīga–Orla stacija Līvāni”. ASV stikla pūtēja Marka Ekstranda izstāde “Mana dzīve ar stiklu”. Lielformāta puzle “Saliec kādu no Līvānu tematiskajiem soliņiem!” 19.30, 20.30, 21.30, 22.30 un 23.30 Marionešu teātra un Zīmējumu teātra uzvedumi “Līvānu leģendas laika rats”.

Ludzas novadpētniecības muzejā 20.00 – 21.30 Salnavas amatierteātra izrāde latgaliešu valodā “Daiļo vīnradža medeibys”. 21.30 – 23.30  sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālo administrāciju “Laika rata pieturas Latgales dabā”: 1. pietura informatīvi izglītojošā “1957., 1977., 2017.”. Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Ludzas apkārtnē – jubilāres. 2. pietura informatīvi aicinošā “Pļava. Toreiz un tagad”.  Aicināti pasākuma dalībnieki nākt un dalīties ar stāstiem, atmiņām un fotogrāfijās fiksētiem brīžiem par to, kādas bija pļavas/ganības viņu vecāku vai vecvecāku saimniecībās pirms gadiem piecdesmit, divdesmit un kas notiek ar pļavām šobrīd. 3. pietura: informatīvi radošā “Laiki mainās, daba arī”. Vecs koks – bagātība vai posts. Klimata pārmaiņu atstātās pēdas. 4. pietura: informatīvi izzinošā “Dabas skaitīšana”.
Vidzeme

Cēsu vēstures un mākslas muzejā 20.00 Muzeju nakts atklāšana “Jau ziediem rotātas pļavas”. Eduards Veidenbaums un “Studentu koris no Tērbatas”. No 20.30  prāta, mēles un spēka kustināšana Tērbatas studentu garā: Zolītes turnīrs, paukošanas paraugdemonstrējumi, šaha turnīrs, dziesmas ar Veidenbauma garu sirdī. 22.00 Veidenbauma draugi – komponists Juris Kulakovs un dziedātāja Ieva Akurātere. 23.00 “Jau ziediem rotātas pļavas”: Eduards Veidenbaums un Studentu koris no Tērbatas. Muzeju nakts garumā: gaismu spēles “Kā gulbji balti padebeši iet” uz viduslaiku pils mūriem. Darbosies kafejnīca “Komeršs”. Nakts ekskursijas gida pavadībā lukturīšu gaismā viduslaiku pils pagalmā un Ziemeļu tornī: pieteikšanās ekskursijai (ieeja 2,00 EUR) Informācijas punktā Pils dārzā.

Vērts piedzīvot

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā un Āraišu apkārtnē (20.00 – 23.00) Muzeju nakts Āraišu arheoloģiskajā parkā iegriezīs laika ratu līdz galam atpakaļ, un tur būs iespējams satikt ļaudis no tāliem un vistālākajiem laikiem… Būs iespēja iejusties dažādos gadsimtos. Meitu salā Bronzas kausēšana, ugunskurs, seno rīku atdarinājumi, tēja, koka maize, sarunas kopā ar biedrību “Latvijas arheoklubs”. Ezerpilī – lidojošo ezeru teikas, zāļu sievas Līgas Eglītes tēju darināšana un sajūtu darbināšana – tauste, smarža, dzirde, garša, nojausmas. Viduslaiku pilsdrupās – aktīva darbošanās, cīņas paņēmienu izmēģināšana kopā ar vēstures piedzīvojumu pasākumu organizāciju “Āraisis”. 20.00 Drabešu muižas Amatu mājā tikšanās ar arheologu Andri Tomašūnu un vēsturnieci Aksildu Petrevicu (atmiņu stāsti, dzīvā vēsture, joki un blēņas). 21.00 orientēšanās Drabešu muižā, ko vadīs Drabešu muižas iedzīvotāji Inese un Armands Zalaki. 22.00 – 1.00 Drabešu muižas Amatu mājā stāstu vakars “Speķa maize”. Vidzemes stāstnieki “Griež laika ratu”.

Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ātes muzejā (19.00 – 24.00) muzeju nakts programmai doti Raiņa vārdi “Stundas viena nāk pēc otras, Dienas, nedēļas un laiki…”. Šajā naktī Atē darbosies radošās darbnīcas, notiks orientēšanās lauku sētā, būs arī atvērto durvju diena jaunajā krātuves ēkā “Laidars”. 19.30 notiks izstādes “Musturdeķis” atklāšana ar Ingas Deigeles koncertprogrammu.

Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā 16.00  Madonas Tūrisma informācijas centra aktivitāte “Madona laiku lokos”. 19.00 – 20.00 atklās jaunu tematisko izstādi, kas veltīta elektrifikācijai Madonas novadā. Tā būs izstāde, kurā varēs palūkoties, kā laiks ietekmējis dažādu sadzīvē izmantojamu lietu un priekšmetu pārmaiņas, kā elektrības atklāšana un izmantošana mainījusi mūsu ikdienu. Turklāt vasarā apritēs 85 gadi, kopš darbu sākusi pirms Ķeguma lielākā Latvijas ūdens spēkstacija – Aiviekste, tādēļ izstādē varēs izzināt arī Aiviekstes spēkstacijas vēsturi. 19.00 – 24.00  Muzeju naktī kopā veidos lielo gleznu, varēs iemūžināt sevi un sev tuvos fotostudijā “Tējas laiks”, piedalīties Madonas BJC radošajā priekšnesumā “Tikšanās uz laika ceļa”, darboties darbnīcās “Par un ap tēju” un “Un top pulksteņi”, kā arī izmēģināsim roku “Zīmēšanas skolā”. Piedāvās noskatīties režisora Jāņa Putniņa dokumentālo filmu “To atceras tikai vilcieni”, bet vēlāk – improvizācijas teātri “Speeele”.
Zemgalē

Dobeles Novadpētniecības muzejā jau no 11.00 izstāde par Dobeles ielām un Gunāra Melberga gleznas. 19.00 – 21.00 tikšanās ar seno lietu kolekcionāru Tālivaldi Ikartu – retro kino aparatūras demonstrējumi. 21.00 režisora Sergeja Nikolajeva 1990. gadā uzņemtā dokumentālā filma “Elefants” par mākslinieci Hildu Vīku. Pirms filmas komentārs par Hildu Vīku Dobelē un 21.35   režisora Jāņa Putniņa dokumentālā filma “To atceras tikai vilcieni”. Filma veidota no Rīgas kinostudijas spēlfilmu fragmentiem, kuros vienojošais elements ir vilciens. Tas ļauj nokļūt aizraujošā kinosapnī, kur var ne tikai satikt zudušo laiku, bet arī izbaudīt kinematogrāfa hipnotisko spēku. Ap 22.30 “Austras bērni”. Imanta Kalniņa, Ulda Ozola autordziesmas un tautasdziesmas. Pēc koncerta nakts ekskursija Dobeles ielās: Brīvības iela 7–Uzvaras iela–Muldavas iela–Stacijas iela–Brīvības iela).

Vērts piedzīvot

Sēlijas prasmju muzejā 19.00 – 20.00 pastāvīgā ekspozīcija un fotogrāfiju izstāde no muzeja krājuma “Sēļu zemnieks agrāk un tagad” un JKMS Zasas vidusskolas audzēkņu darbu izstāde “Kaste? Es te!”. Darbosies prasmju istaba – aizraujoša iespēja piedalīties seno amatu prasmju demonstrēšanā. 20.00 – 21.00 muzeja pagalmā īpaši tiks godināts un pieminēts šī gada jubilārs Veidenbaums, kur kinozālē zem debesīm “Kā gulbji balti padebeši iet…”. Savukārt pastaiga uz Zasas muižas dzirnavām un pētīšana, kā teicis Veidenbaums, “Šie mūžīgie dzirnu riteņi griezās…” 21.00 – 23.00 Zasas KN koncerts “… Jau dziesmām viļņojas gaiss…”. Sadarbībā ar pašu un kaimiņu novadu kultūras namiem koncertēs: Leimaņu, Rubeņu, Zasas, Ilūkstes, Subates un citi pašdarbības kolektīvi. 23.20 – 1.00 ugunskurs Zasas muižas parkā. Svētku cienasts no senču ēdienkartes. Teikas un atmiņu stāsti par Zasas muižu. Danči.

Bauskas pils muzejā 19.00 – 23.00 pils interjera un vēstures ekspozīcija izstādēs “Tērps un rotas Kurzemes hercogistē 1562 – 1620”, “Bauskas pils – militārs nocietinājums”, “Bauskas pils dekoratīvo akmens kalumu kolekcija”. 23.00 – 23.20 Bauskas pils rietumu valnī “Alegorija par fēniksu”.

LA.lv