Ekonomika
Darbs

Latvijā 45% bezdarbnieku ir visai zema motivācija meklēt darbu3


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Lūks

Latvijā 45% profilēto bezdarbnieku ir vidēji zema motivācija meklēt darbu, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārskats par bezdarba situāciju valstī jūnijā.

Savukārt 26% bezdarbnieku motivācija meklēt darbu ir augsta, 20% – zema, bet vēl 9% motivācija meklēt darbu ir vidēja.

NVA jūnija beigās no reģistrēto bezdarbnieku kopskaita profilēja 57 058 cilvēkus jeb 96,5% no bezdarbniekiem, kas nozīmē, ka apkopotos datus esot iespējams pielīdzināt kopējai bezdarbnieku situācijai.

Kā liecina NVA apkopotā informācija, lielākajam skaitam jeb 42% profilēto bezdarbnieku ir vidējas iespējas atrast darbu, 33% šo cilvēku izredzes ir zemas, bet vēl 25% profilēto bezdarbnieku iespējas atrast darbu ir augstas.

Vienlaikus NVA secinājusi, ka 46 614 jeb 81% no profilēto bezdarbnieku kopskaita motivācija sadarboties ar aģentūru noteikta kā vidēji zema. Tikai 18% šo cilvēku motivācija ir augsta.

Vienlaikus arī, novērtējot prasmes, NVA nācies secināt, ka lielākajai daļai profilēto bezdarbnieku prasmju pašnovērtējums noteikts kā zems, proti, šāds novērtējums sniegts 43% šo cilvēku. 30% bezdarbnieku prasmju novērtējums ir vidējs, bet 25% – augsts.

Šī gada jūnija beigās NVA bija reģistrētas 12 542 ilgāk par mēnesi neaizpildītas brīvās darbavietas, kas veido 62,6% no brīvo darba vietu kopskaita, liecina NVA pārskats par bezdarba situāciju valstī.

Pēc aģentūras datiem, lielākais ilgstoši neaizpildīto vakanču īpatsvars vērojams Rīgā, kur ilgstoši neaizpildīti ir 66,5% brīvo darbavietu. Kurzemes ilgstoši neaizpildīti ir 61,2% no brīvo darba vietu kopskaita, Zemgalē – 43,6%, bet Vidzemē ilgstoši neaizpildīti ir 29,1% šo darbavietu.

Kā liecina NVA dati, Rīgas reģionā profesijas, kurās darba tirgus pieprasījums nesakrīt ar piedāvājumu un nav aizpildītas vairāk par sešiem mēnešiem, ir kravas automobiļa vadītājs, betonētājs, furgona vadītājs, ceļa būves palīgstrādnieks, namdaris, mākslīgo būvju palīgstrādnieks, programmētājs.

Savukārt Zemgalē darba tirgus pieprasījums nesakrīt ar piedāvājumu tādās profesijās kā atslēdznieks, montētājs, metāla būvkonstrukciju montētājs, mehāniķis, remontatslēdznieks, autokrāvēja vadītājs, frēzētājs.

Latgalē ilgstoši trūkst kravas automobiļa vadītāju, metālmateriālu metinātāju, betonētāju, konsultantu pārraugu un vecāko konsultantu. Kurzemē trūkst būvkonstrukciju montētāju, rokas lokmetinātāju, bet Vidzemē – kravas automobiļa vadītājs.

NVA uzskaitē jūnija sākumā bija 59 548, bet beigās – 59 119 bezdarbnieki. Mēneša laikā reģistrēto bezdarbnieku skaits valstī ir samazinājies par 429 cilvēkiem jeb 0,7%.

LA.lv