Kultūra
Teātris un kino

Leļļu teātrī pilsētu no briesmām glābs “Naksitrallīši” 16

Publicitātes foto

8. oktobrī ar igauņu rakstnieka Eno Rauda darba “Naksitrallīši” iestudējumu Latvijas Leļļu teātrī debitēs režisore Laura Čaupale, papildinot repertuāru ar aizraujošu draudzības stāstu bērniem no triju gadu vecuma, LA.lv uzzināja teātrī.

Eno Rauds naksitrallīšus radījis 1975. gadā, bet Latvijas bērnus šī grāmata sasniedza tikai 90. gadu sākumā, kļūstot par neatņemamu literārās pieredzes sastāvdaļu lielākajai daļai 80. un 90. gados dzimušo.

Par savām attiecībām ar šo darbu stāsta izrādes režisore: “Esmu no tās paaudzes, kas ir uzaugusi ar šo grāmatu. Jau bērnībā mani aizrāva tās absolūti brīnumainā pasaule, kurā visu var atrisināt ar visneticamākajām metodēm. Arī izrādē mēs meklējam šo brīnumu, jo lietas, kas notiek grāmatā, ir neiespējamas, piemēram, paņemt spirāli un iztvaicēt ezeru. Viena no izrādes tēmām ir tā, ka brīdī, kad liekas, ka neko vairs nevar darīt – padomā vēlreiz. Par to, ka ir jāuzticas saviem spēkiem un jāpieņem lēmumi.”

Katrs no naksitrallīšiem ir ļoti atšķirīgs, gluži kā cilvēki: Ķērpjbārdis ir lens un nopietns, Uzrocis – jūtīgs un emocionāls, bet Puszābaks – ārkārtīgi straujš un nervozs. Taču viņi visi ir ļoti sirsnīgi un ar labu humora izjūtu.

“Tas, ko es saprotu tagad, kā pieaudzis cilvēks, ir stāstā ierakstītā tēma par draudzības spēku, par to, kas vispār draudzība ir, kā tā rodas, kā to nosargāt. Kā tikt galā ar problēmsituācijām, kad tev pēkšņi nepatīk tas, ko tavs draugs dara. Un cik svarīgi ir atrast savējos un turēties kopā. Savukārt otra līnija ir par rīcību un rīcības sekām, ar ko mēs saskaramies katru mīļu sekundīti. Ka ir lietas, kuras tu nevari dabūt atpakaļ – laiku, iespējas un pateiktu vārdu. Tas varbūt izklausās sarežģīti, bet šīs tēmas ir vienlīdz aktuālas gan bērniem, gan vecākiem,” teic režisore.

Mākslinieces Māras Liniņas prasmīgo roku darinātos naksitrallīšus vadīs un viņu lomās iejutīsies aktieri Miķelis Žideļūns, Edgars Kaufelds un Artūrs Putniņš. Balstoties uz Edgara Valtera ilustrācijām, naksitrallīšu gaitas skatuves valodā palīdzējis ietērpt scenogrāfs Toms Grīnbergs, un komponisti Pēteris un Aija Pāsi.

Izrāde Latvijas Leļļu teātra Mazajā zālē skatāma 8. un 19. oktobrī, 16. un 23. novembrī.

LA.lv