×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
4. septembris, 2013
Drukāt

LIDA: Izdienas pensijas vecuma celšana būtu identiska kādreizējam solim apcirpt pensijas

LETALETA

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) iebilst pret Labklājības ministrijas (LM) izstrādāto koncepciju “Par izdienas pensiju piešķiršanu”, kurā rosināts pakāpeniski paaugstināt izdienas pensijas pieprasīšanas vecumu, vienlaikus paplašinot izdienas pensijas saņēmēju loku.

 

“Ne jau cilvēki, kas atrodas dienestā, ir vainīgi pie tā, ka valsts ilgstoši radīja nepilnības esošajā izdienas pensiju sistēmā. Atbildība jāuzņemas valstij par nespēju sakārtot normatīvo bāzi tādā veidā, lai neciestu valsts dienestā esošie darbinieki un netiktu radīts kaitējums valstij, tās pilsoņiem. Pašlaik koncepcija ir bieds dienestā esošajiem,” informēja LIDA priekšsēdētājs Armands Augustāns.

Arodbiedrības skatījumā, zemais atalgojums, 2009.gadā atņemtās un līdz šim neatjaunotās sociālās garantijas, kā arī nevienlīdzīgā attieksme noveda pie tā, ka Iekšlietu ministrijas (IeM) struktūrvienību un Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) darbinieki ir spiesti papildus strādāt citos darbos, lai nopelnītu naudu izdzīvošanai, kredītu nomaksāšanai un ģimenes uzturēšanai. Svarīgi saprast, ka personāla trūkuma dēļ daudzi darbinieki tiek pārslogoti, skaidroja Augustāns.

Pēc viņa teiktā, biežā kadru mainība prasa papildu līdzekļus no valsts budžeta jaunu darbinieku apmācībai, kā arī jaunu formas tērpu šūšanai un izsniegšanai, bet neapmācīti un nepieredzējuši darbinieki rada papildu slodzi jau pieredzējušiem darbiniekiem. Kopsummā zaudējumi valstij esot lielāki par to summu, kuru iecerēts ietaupīt, īstenojot LM izstrādāto koncepciju “Par izdienas pensiju piešķiršanu”.

“Koncepcijā nav norādīts, kādā veidā zems atalgojums ietekmē darbinieku veselības un sociālo stāvokli. Nav noskaidrots, vai darbinieka saslimšanas gadījumā slimības pabalstu izmaksā arī tas darba devējs, pie kura darbinieks papildus tiek nodarbināts ar valsts atļauju,” nobažījusies arodbiedrība.

Neesot arī noskaidrots, vai darba devēji, kuri nodarbina IeM dienestu vai IeVP darbiniekus papildu darbos un tādējādi izmanto viņu profesionālās zināšanas, piedalās arī šo cilvēku apmācību izdevumu segšanā. Patlaban apmācības faktiski finansē tikai valsts, norāda LIDA.

Arodbiedrība uzskata, ka izmaiņas pašreizējā izdienas pensiju sistēmā ir pieļaujamas tikai tad, ja tiek būtiski paaugstinātas darba algas iekšlietu struktūrās un IeVP, kā arī uzlabotas un pilnveidotas sociālas garantijas.

“Nav pieļaujams, ka darbinieki [..] pēkšņi tiek pievilti ar likumu grozījumiem, pasliktinot viņu sociālo stāvokli. Mēģinājums celt izdienas pensijas vecumu, neievērojot tiesiskās paļāvības principu, ir identisks kādreizējam lēmumam samazināt pensijas. Ja valsts nespēj ilgstoši plānot budžetu, izstrādāt pasākumu plānu normatīvo aktu savlaicīgām izmaiņām, valstij jāuzņemas atbildība, lai neciestu darbinieki,” uzskata LIDA.

Arodbiedrības skatījumā, izdienas pensiju sistēmai ir jābūt ilgtspējīgai un tai jāparedz regulējums, kas dotu skaidru un nepārprotamu priekšstatu par valsts pozīciju sociālās drošības jomā. Izmaiņas sistēmā būtu veicamas vienlaicīgi ar atlīdzinošiem un kompensējošiem mehānismiem, proti, šajā gadījumā būtu jāparedz adekvāts pārejas periods, sacīja Augustāns.

“Jāsaprot, ka pie atbilstoša atalgojuma, kompensācijām, sociālām garantijām, tehniskā aprīkojuma un pozitīvas attieksmes pret darbinieku, gribētāju doties izdienas pensijā saruks vai pat izzudīs. Jau tagad ir pierādīts, ka dienestā esošie darbinieki ar labu atalgojumu un piemaksām nesteidzas izdienas pensijā un pat pieprasa pagarināt dienestu,” teikts LIDA izplatītajā paziņojumā.

Kā ziņots, LM ir pabeigusi darbu pie koncepcijas “Par izdienas pensiju piešķiršanu”, kurā tomēr nav atteikusies no gada sākumā izteiktā priekšlikuma pakāpeniski paaugstināt izdienas pensijas pieprasīšanas vecumu, bet vienlaikus piedāvā paplašināt izdienas pensijas saņēmēju loku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+