×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. jūnijs, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Atkal vairāki desmiti reibumā pieķerto, un cik laimējās izlavīties? (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lai gan pirms Jāņiem bija daudz nopietnu piekodinājumu nesēsties pie stūres dzērumā, daļa autovadītāju tos laiduši gar ausīm – atkal vairāki desmiti reibumā pieķerto. Ir drusciņ mazāk nekā pērn. Bet, iespējams, uz to rēķina, kuriem laimējās kunga prātā izlavīties pa svētku dienās nekontrolētiem ceļiem kopā ar tādiem pašiem neapzinīgiem līdzbraucējiem, kas alkohola promilēs nesaskata savas un citu dzīvības apdraudējumu. Gadās, ka dzērāju šajās gaitās pavada tikpat bezatbildīgi noskaņoti pudeles brāļi. Bet ikviens ceļu policists var ilgi stāstīt gadījumus, kad galveno satiksmes noteikumu pārkāpušajam ceļabiedros ir sieva ar maziem bērniem, vecāki vai citi pilngadīgi tuvinieki, kas nereti mēģina traucēt autovadītāja reibuma pakāpes noteikšanu un citas likumiskās darbības.

Tā kā sabiedrības neiecietība pret dzērājiem pie stūres izpaužas arvien skaļāk, ir grūti prognozēt žūpām “lojālo” līdzbraucēju patieso īpatsvaru – nu viņiem jārēķinās, ka skaidru nosodījumu saņem arī tīmeklī publicēti anonīmi komentāri reibumā pieķerto aizstāvībai. Taču joprojām netrūkst domubiedru gan šai draudzei, gan viņu līdziniekiem. To apstiprina ne vien aizvadīto svētku skumjā pie stūres dzērušo un nelaimes gadījumu statistika, bet arī satriecošais neapzinīgo vecāku cipars Uzturlīdzekļu garantijas fondā (UGF). Maijā tādi bija 34 960. Tik daudz, cik dzīvo Alūksnē, Saldū, Preiļos un Dobelē kopā. Iztēlojoties četras tādas Latvijas pilsētas, kur apmetušies tikai pieauguši un darba spējīgi ļaudis, kuru bērniem iztiku gādā valsts, pārņem patiesas šausmas.

Arī pusi no viņiem teorētiski ieskaitot jelkādas iemaņas un pienākuma sajūtu zaudējušajos, vienalga pārpalikums baiss, turklāt uzrāda stabila pieauguma tendenci. Šīs augšupkāpjošās līknes izskaidrojumā diemžēl pārāk maza uzmanība veltīta vecāku pienākumu ignorējošo “līdzbraucējiem un ceļabiedriem” – darba devējiem, kolēģiem, draugiem un ģimenes locekļiem –, kuru attieksme sekmē izvairīšanos no gādības par bērniem. Pastāv gan konkrēts atbalsts, nodarbinot bez līguma, gan daudz netiešu izpausmju, kas UGF parādniekam ļauj dzīvot bez vainas apziņas šādu labvēlīgu domubiedru lokā.

Ja ceļu satiksmes noteikumu pārkāpēju rīcības izskaidrojumam kaut cik iespējams piemērot tiesiskā nihilisma olekti – nesodīti paliek daudz lielāki noziedznieki utt. – un dažādus psiholoģiskos faktorus, tad savu bērnu pamešanai likteņa ziņā attaisnojuma nav. Lai kādi arī būtu laulības iziršanas iemesli, atbildība par pēcnācējiem ir abu vecāku pienākums. Nevis kaut kāda mistiska izvēle, bet ar likumu diktēts pienākums. Izvēle ir UGF parādnieku līdzcilvēkiem – maksāt “ķešā” un neuzdot jautājumus vai tomēr nesēsties pie viena galda. Patiesībā šī izvēle ir daudz nopietnāka nekā jebkurās vēlēšanās, jo ietekmē valsts un tautas garīgo veselību. Nav iespējams ar optimismu lūkoties Latvijas nākotnē, kamēr lavīnveidā pieaug neapzinīgo vecāku skaits.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. zile visu muzu bijusi dirsa lideja ta bija pie krieva ta tagad pie musu fasistu varas

 2. Vai kāda no mūsu padomiskajām valdībām (latviska vēl nav bijusi) ir spērusi kādu soli lai izglītotu publiku par dzeršanas un smēķēšanas kaitīgumu? Atbildi mēs visi zinām.

 3. Kad vienreiz izbeigs šo cīši negudro kampaņu pret iedzērušiem šoferiem ? Acīmredzot šie nelgas , kas par grašiem savu dvēseli pārdevuši un taisa šīs kampaņas , nav lasījuši jaunībā Ē.M.Remarka “Trīs draugi” . Paši vainīgi . Īstenībā viņus vajadzētu apsūdzēt par melīgas un nepatiesas reklāmas taisīšanu mantkārīgos nolūkos .
  Cik procenti no visām avārijām ir izraisītas dzērumā ? Cik procenti no visām letālajām avārijām ir izraisītas dzērumā ? Pietiek vienreiz melot , makaronšiki un limonadņiki ! Labāk tieciet galā ar beigtajiem ceļiem , veselības aprūpi un bēgošajiem pilsoņiem ! Un jāiznīdē ir cēloņi, ne sekas !

  • Tev pieder alkohola bode? Kāda “Vynoteka”?

  • 100% piekrītu! Tā bezjēdzīgā propaganda par tā saucamajiem “dzērājšoferiem” būtu vienreiz jāizbeidz! Bīstamāki ir nejēgas pie stūres, kas brauc uz 50/90!!! :@

   • Priekšpilsētas tumsoņa Atbildēt

    Ta šaut jūs alkonautus vajag, kuru noķer braucot pie stūres-un bez tiesas un izmeklēšanas! Kamēr tādi urodi domās ar savu nodzerto un izmīzto prātu, ka ir normāli braukt pālī, tikmēr būs ceļmalas pilnas ar krustiem, un vainīgi sliktie ceļi. Iedod jums labus ceļus- vispār vairs nevarēs prognozēt ko jūs dauņi ar Šumahera sindromu un nodzertie bezsmadzeņu atsaldeņi, piestrādāsiet!?

 4. Monika Zile,tik mak gudri rakstit ,vairak neka cita…..

 5. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Vai Monika Zīle var dot kādus labus padomus kā UZLABOT TAUTAS GARĪGO VESELĪBU?

  • Tauta aizrijusies ar mežonīgā kapitālisma ,,labumiem,, -egoismu,cinismu,individuālismu, izvirtību,alkoholismu, homoseksuālo daudzveidību un bezatbildību .
   Parādījusies jauns latviešu slānis – gļēvlatvieši .Latviešu populācijā dominē nezālēm līdzīgi radījumi,pārejā pastalnieku daļa dziesmu svētkos uzdanco un uzdzied -liku bēdu zem akmeņa……

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+