×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. augusts, 2015
Drukāt

Līdzekļi ābeles vēža ierobežošanai

Foto-LETAFoto-LETA

“Dārzā septiņus gadus vecai ābelei ir vēzis, brūce ir apmēram 2 cm liela. Vai koku var izārstēt ar potziedi?” MODRIS SALACGRĪVĀ

Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošais pētnieks Edgars Rubauskis stāsta, ka ar potziedi augļu koku vēzi ierobežot nevarēs. Jau pats nosaukums rāda, ka šis līdzeklis domāts citiem mērķiem. Potziede ir brūču ziede, ar ko apziež potējumus, lai tie neizžūtu.

Vēža apstrādei vajadzīgs dārzkopības preču veikalos nopērkamais līdzeklis Lerāns. Vispirms bojāto mizu no brūces ar nazi rūpīgi izgrebj līdz dzīvai (zaļai) mizai un brūci kārtīgi apsmērē ar šo līdzekli. Atlikušās skaidas savāc un sadedzina.

Augļu koku vēža ierobežošanai Latvijā reģistrēti divi fungicīdi. Preparātu Čempions 50 (0,3–0,5% darba šķidrumu) izmanto vienu reizi sezonā, apsmidzinot kokus rudenī pēc lapu nobiršanas vai pavasarī pēc zaru apgriešanas (miera periodā, līdz zaļā konusa stadijai). Ar 0,05–0,1% Efektoru (2. reģistrācijas klases preparāts) apstrādā pavasarī pēc zaru izgriešanas, otrreiz – ziedēšanas beigās.

Vēža izplatību veicina vēss un lietains laiks. Infekcija var sākties caur brūcēm pēc zaru izzāģēšanas vai izgriešanas, veidojot vainagus, kā arī zaķu un peļu grauzumos. Lai slimību ierobežotu, galvenais ir iznīcināt infekcijas avotus. Slimie zari tāpēc jāizgriež un tūlīt jāsadedzina.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+