Kultūra
Mūzika

Lielākais pārbaudījums – dziedāt latviešu valodā 16

Publicitātes foto

5. novembrī Dzintaru koncertzālē notiks pazīstamā kontrtenora Sergeja Jēgera solokoncerts, kurā cikla “Dzimuši Latvijā” ietvaros dziedātājs pirmoreiz izpildīs skaistākos latviešu komponistu vokālos skaņdarbus. Vairāki no tiem pirmoreiz izskanēs pārlikumā solo balsij un klavierēm.

Nav tālā pagātnē laiks, kad, izdzirdot Sergeja Jēgera skanīgo kontrtenoru, koncertu apmeklētāji pārsteigumā sarosījās, neizpratnē saskatījās un sačukstējās. Šobrīd, pateicoties dziedātāja aktīvajai koncertdzīvei, jau teju desmit mūzikas albumiem, situācija būtiski mainījusies – kontrtenora balss arvien daudzveidīgāk uzplaukst Latvijas mūzikas kopainā.

Savulaik, kādā no solokoncertiem piedevās atskaņojot Romualda Kalsona dziesmu no cikla “Vienkāršās dziesmas”, Jēgera spilgtā interpretācija radīja neaizmirstamu līdzpārdzīvojumu. Izrādās, ne tikai baroka laika sacerējumi, kas oriģināli komponēti kontrtenora balsij, lieliski salāgojas ar šī tembra krāsām, bet arī latviešu skaņražu vokālā kamermūzika. Līdzās Emīla Dārziņa smalkajai lirikai, kam vakara programmā atvēlēta lauvas tiesa, skanēs arī Volfganga Dārziņa, Paula Dambja, Artura Maskata un Romualda Kalsona solodziesmas.

“Pirmoreiz savā koncertā dziedāšu tikai latviešu valodā, un tas man ir īpašs notikums,” priecājas kontrtenors. “Protams, dziedāt latviešu valodā ir arī lielākais pārbaudījums, jo ikvienam klausītājam ir saprotama ikviena nianse tekstā. Līdz šim manā repertuārā tik daudz latviešu autoru mūzikas klasikas nekad nav bijis, un tas nav nekāds brīnums, jo mūsu komponisti skaņdarbus nerakstīja kontrtenora balsij. Personisks atklājums man ir Paula Dambja mūzika – ārkārtīgi interesanta. Viņa darbi skan kā tautas mūzika, kas rakstīta akadēmiskā manierē, un tiem ir ļoti bagātīga noskaņa. Kopumā skanēs 25 dziesmas Grieķijā dzīvojošās latviešu komponistes Gundegas Šmites lieliskajos pārlikumos kontrtenora balsij un klavierēm, turklāt vairākas dziesmas, ko dziedāšu, tostarp Artura Maskata kompozīcijas, oriģinālā ir rakstītas korim, un šī būs pirmā reize, kad tās izskanēs solo balsij un klavierēm.”

Dziesmu izvēle solokoncertam kā tekstuāli, tā muzikāli bijusi ļoti personiska. “Pāri visam ir mīlestības tematika. Jā, mēs zinām, ka, piemēram, Emīls Dārziņš rakstījis mūziku, izmantojot visai skumjus tekstus, un viņa dziesmās mīlestība iet roku rokā ar nāvi, tomēr tās abas simboliski ir nedalāmas lietas un viena otru papildina, vienmēr atgriežoties sākumposmā, tāpat kā rondo forma mūzikā. Dārziņa mūzikā šīs tēmas ieskanas ļoti īpašā, spožā krāsā, un man ir ārkārtīgs prieks, ka varēšu izpausties šajā mūzikā kā augstākās vīrieša balss tembra dziedātājs, vedot klausītājus līdzi skaistā ceļojumā. Klausītājam ir uzmanīgi jāklausās, kā mūzika vijas kopā ar latviešu dzejnieku radītajiem dziesmu tekstiem. Ja kādam norit kāda asara, tā ir skaista attīrīšanās, ko mēs, mākslinieki, varam sniegt no skatuves. Esmu pateicīgs manai koncertmeistarei, pianistei Evai Šmitei, kas ir ieguldījusi lielu darbu, lai varētu šīs dziesmas izpildīt labā gaisotnē – vēlamies uzburt svētkus, un, tuvojoties mūsu valsts svētkiem, arī popularizēt latviešu komponistu mūziku.”

Sergeja Jēgera solokoncerts skanēs arī valsts svētku koncertā 18. novembrī Ikšķiles kultūras namā. Pēcāk dziedonis dosies vieskoncertos uz Ēģipti, Kazahstānu un Uzbekistānu, savukārt decembrī uzstāsies kopā ar dziedātāju Ievu Kerēvicu veidotajos svētku laika koncertos “Debess dārzos”, sniegs garīgās mūzikas solokoncertu Rīgas Domā un jau tradicionāli aicinās arī uz kopīgu koncertu kopā ar soprānu Inesi Galanti.

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 5. XI 19.00 Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5 – 20

LA.lv