Kultūra
Mūzika

Lieldienu sveiciens Baha nedēļā kopā ar itāliešu flautas virtuozu Mercelli 0

Publicitātes foto

Jau 16. Starptautisko Baha kamermūzikas festivālu šajā pavasarī piesaka Baha mūzikas nedēļa. Tās ietvaros klausītāji varēs baudīt itāliešu flautista Masimo Mercelli un latviešu klavesīnistes Ainas Kalnciemas duetu. Koncertā 24. martā Rīgā, Mākslas muzejā “Rīgas birža” abi mūziķi sola atšķirt Baha, Mocarta un Haidna mūzikas lappuses gaišā Lieldienu noskaņā.

Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla vadītāja, klavesīniste Aina Kalnciema martā aicina uz Baha mūzikas nedēļu, kuras īpašais viesis šogad būs izcilais itāliešu flautists Massimo Mercelli.

Mūziķis jau ļoti agrīnā vecumā ieguva diplomu Boloņas G. B. Martini konservatorijā, bet 19 gadu vecumā ieguva pirmā flautista vietu slavenajā Venēcijas opernamā “Teatro La Fenice” un izcīnīja vairākas nozīmīgas uzvaras starptautiskos konkursos.

Mūziķis regulāri uzstājas pasaules lielākajās koncertzālēs un ietekmīgākajos festivālos. Viņš ir muzicējis kopā ar virkni pasaulslavenu mākslinieku – starp viņiem arī Kšištofs Pendereckis, Filips Glāss un Maikls Nīmans. Pašlaik Mercelli ir arī Itālijas Emīlijas-Romanjas reģiona festivāla mākslinieciskais vadītājs un dibinātājs, kā arī organizācijas “Eiropas Festivālu asociācijas” (EFA) viceprezidents. Mākslinieks divas reizes saņēmis Eiropas Kultūras komisariāta balvas, kā arī atzinības no Francijas Kultūras ministrijas.

Mākslinieka jaunāko darbu lokā svarīgākie ir Baha sonāšu ieraksti kopā ar Raminu Bahrami, Sofijas Gubaiduļinas māksliniekam veltītā koncerta pasaules pirmatskaņojums un dalība Kšištofa Penderecka 80. jubilejas koncertā Varšavā.

Profesore Aina Kalnciema, kas šobrīd vada klavesīna klasi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, apvienojot pedagoģes darbu ar Baha Mūzikas fonda prezidentes pienākumiem, stāsta, ka viņas un Masimo sadarbība aizsākusies jau pirms trim gadiem, Baha festivāla vasaras koncertā Jaunmoku pilī. “Toreiz mums radās brīnišķīga savstarpēja sapratne un mākslinieciskas, radošas simpātijas,” priecājas A. Kalnciema. “Esmu gandarīta, ka šis izcilais mākslinieks, kurā pasaule ieklausās un kuru novērtē, piekritis manam aicinājumam atgriezties Latvijā. Viņš ir ne tikai izcils modernās mūzikas interprets, kuram mūziku raksta daudzi mūsdienu komponisti, bet arī meistarīgs baroka mūzikas atskaņotājs. Protams, Masimo ir mūsdienu, nevis baroka flautas meistars, tāpēc pārmaiņas pēc mūsu festivālā uzmanība nebūs pievērsta baroka mūzikas finesēm, bet tāpēc ne mazāk meistarīgai mūzikas dižgaru darbu interpretācijai.”

Šajā reizē abu mūziķu kopīgo programmu veidos J. S. Baha un V. A. Mocarta sonātes flautai un klavesīnam, kā arī J. Haidna un K. Stāmica skaņdarbi. “Mūsu izvēlētā programma šoreiz izskanēs kā gaišs Lieldienu sveiciens – Mocarts, Haidns un, protams, arī pats jubilārs Bahs,” atklāj Baha festivāla vadītāja, piebilstot, “flautas un klavesīna skanējums veido gandrīz ideālu instrumentu saskaņu – ne velti baroka laikā komponisti daudz rakstīja tieši šādai kombinācijai. Turklāt “Rīgas biržā” ir brīnišķīga akustika, tāpēc ceru, ka visiem interesentiem būs iespēja noklausīties koncertu – telpas ietilpība tur ierobežota.”

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 24. III 17.00 Mākslas muzejā “Rīgas birža”

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 15

LA.lv