×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
17. jūlijs, 2013
Drukāt

Liepājniece Beatrise Dzērve tikusi laureātu godā pasaules līmeņa konkursā


Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Domāju, ka guvu panākumus tāpēc, ka daru to, kas man patīk. Un to, ko daru, cenšos paveikt pēc labākās sirdsapziņas, tā, lai pašai patīk gala rezultāts,” saka Beatrise Dzērve. Viņa nule atgriezusies no Leipcigas, kur ieguvusi sudraba medaļu pasaules līmeņa profesionālās meistarības konkursā “WorldSkills 2013”.


Konkursā, kurš pulcē profesionālo mācību ie-stāžu labākos audzēkņus no visas pasaules, Beatrise startēja skatlogu noformētāju grupā, veidojot divus skatlogus. Pirmais skatlogs bija ar manekeniem un apģērbiem, kurus konkursa dalībnieki izlozēja, un tā tēma bija “Tropiskās brīvdienas”. Otrs skatlogs bija ar trauku servīzi, un tā tēma bija “Eklektiskās vakariņas”. “Trauki gan bija vienotā stilā; eklektiku nācās parādīt tieši noformējumā,” stāsta Beatrise.

Darbs pie skatlogiem noritēja piecas dienas. Vispirms jaunieši apskatīja materiālus, kurus varēs izmantot. Beatrise secināja, ka nāksies strādāt arī ar tādiem telpu noformēšanas materiāliem, kādus agrāk nemaz nav redzējusi. Vispirms gan vajadzēja izstrādāt vīziju un skices par to, kā gan skatlogs varētu izskatīties, un tikai trešajā dienā varēja ķerties pie praktiskā darba.

Tieši skatloga dekorēšanai bija atvēlētas vien piecas stundas, kas bijušas gana saspringtas, jo konkursanti saņēmuši tukšu baltu kasti, kas pirms dekorāciju uzstādīšanas bija arī jāizkrāso un jāgaida, kad krāsa nožūs.

Darba laikā Beatrise nedrīkstēja redzēt savu konkurentu veikumu. Tikai tad, kad pašas skatlogi jau bija pabeigti, jauniete apskatīja, kādus skatlogus izveidojuši citi. “Tad vēl nezināju, ka saņemšu medaļu, bet, salīdzinot savus un citu darbus, sapratu, ka man pašas veikums tik ļoti patīk, ka ar savu sniegumu konkursā jau esmu apmierināta,” atceras jaunā māksliniece.

Interesanti, ka Beatrise nav mācījusies tieši skatlogu noformētāja amatu – šādu profesiju Latvijā nepiedāvā apgūt neviena no profesionālajām izglītības iestādēm. Beatrise mācās Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas Interjera dizaina nodaļā, un konkursam par skolu audzēkņu labāk noformēto skatlogu viņu izvirzīja skola, “tāpēc, ka es esmu labā skolniece”. “Mums skolā nav arī tāda mācību priekšmeta, kurā mācītu skatlogu noformēšanu. Taču mākslas skolā apgūst kompozīcijas prasmi, krāsu izjūtu, kas, protams, noder, arī noformējot skatlogus,” stāsta Beatrise. Uzvarējusi Latvijas konkursā, Beatrise saņēma uzaicinājumu savas prasmes skatlogu noformēšanā pierādīt arī “WorldSkills”. Šajā konkursā Latvijas pārstāvji šogad piedalījās vien otro reizi. Iepriekš Latvijas jaunieši tā sauktajās mākslinieciskajās, radošajās profesijās sevi nebija pierādījuši.

Uz konkursu “WorldSkills” kopumā devās astoņi jaunie profesionāļi, kuri savas prasmes pierādīja mobilās robotikas, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, kokapstrādes un mēbeļgaldniecības, dekoratīvās krāsošanas, frizierdarbu un ēdienu gatavošanas jomās.

Diemžēl neviens cits no Latvijas komandas neieguva ne godalgotu vietu, ne ekselences medaļu, ko pasniedz, ja iegūti vismaz 500 no iespējamiem 600 punktiem. Kuldīgas Tehnoloģiju un profesionālās vidusskolas absolventam Aigaram Sīlim pietrūka tikai viena punkta, lai tiktu pie ekselences medaļas. Arī citiem līdz atzinībai pietrūka tikai mazumiņa, bet konkurence šogad bijusi ļoti asa.

Latvijas jauniešu piedalīšanos konkursā koordinēja Valsts izglītības attīstības aģentūra, kas organizēja arī jauno profesionāļu, tostarp Beatrises, sagatavošanu starptautiskajai sacensībai. Aģentūra piesaistīja mākslinieci Aiju Bāliņu, kas sagādāja Beatrisei iespēju doties uz veikaliem un aprunāties ar pārdevējām un stilistēm, kuras noformē skatlogus, un uzzināt viņu amata noslēpumus. Kādā no veikaliem Beatrisei bija arī pašai iespēja izveidot skatlogu.

“Konkurss man bija lieliska pieredze,” secina Beatrise. “Taču nevarētu teikt, ka tagad mans mērķis būtu strādāt par skatlogu noformētāju, kaut atzīstu, ka tas varētu būt interesants darbs.”

Beatrise pabeigusi Dizaina un māk-slas vidusskolas 3. kursu, nokārtojusi arī 12. klases centralizētos eksāmenus. Priekšā pēdējais mācību gads, kura laikā būs jāiz-strādā diplomdarbs un jāizdomā, ko darīt pēc skolas beigšanas. Ļoti iespējams, ka meitenes tālākais ceļš vedīs uz Mākslas akadēmiju. Beatrise piebilst, ka pati nāk no radošas ģimenes. Viņas vecāki arī mācījušies Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolā. Tēvs ir galdnieks koktēlnieks, bet mamma – rokdarbniece.

 

Uzziņa

Jauno profesionāļu konkurss “WorldSkills” notiek reizi divos gados.

Ik pa diviem gadiem notiek arī Eiropas jauno profesionāļu konkurss “EuroSkills”, kas noritēja pērn un būs atkal nākamgad.

Katrā no šiem konkursiem jaunie profesionāļi drīkst piedalīties tikai vienu reizi.

Latviju starptautiskajos profesionalitātes konkursos pārstāv jaunieši, kuri uzvarējuši profesionālo mācību iestāžu audzēkņu konkursā “Profs” vai līdzīga līmeņa sacensībā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+