Lietuvā izvērtēs slānekļa gāzes krājumus 0

ASV enerģētikas uzņēmums “Chevron” izvērtēs slānekļa gāzes krājumus Lietuvas Tauraģes–Šilutes rajonā, bet vietējie iedzīvotāji jau izteikuši nopietnas bažas par šo darbu ietekmi uz vidi.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Uz iegulu izvērtēšanu un ieguvi minētajā rajonā pretendē tikai “Chevron”, bet par Kudirkas–Ķībartu reģionu saņemti pieteikumi no divām Lietuvas kompānijām – “Diseta” un “Perkūno nafta”. Konkursa dalībnieku kompetenci, tehnoloģiskās un finansiālās iespējas 60 dienu laikā novērtēs Ģeoloģijas dienesta komisija.

Iespējamās slānekļa gāzes iegulas atrodas Lietuvas rietumos un stiepjas Krievijas Kaļiņingradas apgabala un Polijas virzienā, kur šā derīgā izrakteņa krājumi ir bagātīgi. Pirmo izpētes urbumu veikusi kompānija “Minijos nafta”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pagaidu aplēsēm, kopējie slānekļa gāzes krājumi šai Lietuvas daļā varētu sasniegt 585 miljardus kubikmetru, un no tiem būtu iespējams iegūt aptuveni 120 miljardus kubikmetru. Šo krājumu Lietuvai varētu pietikt vismaz 30 gadiem, un to vērtība sasniegtu 30 miljardus dolāru (15,8 miljardus latu).

“Chevron” speciālisti uzskata, ka cauri Lietuvai, Polijai, Ukrainai, Rumānijai un Bulgārijai stiepjas ģeoloģiskas struktūras ar slānekļa gāzes ieguves potenciālu. Tuvāko gadu laikā varētu noskaidroties, vai ieguldījumi šo resursu izpētē un ieguvē atmaksāsies.

Vēl divas kompānijas, kas plānojušas piedalīties Lietuvas slānekļa gāzes krājumu izvērtēšanā – Polijas “Lotos Group” un ASV “CalEnergy” –, šai konkursā nepiedalās. Kompānijai “Lotos Group” pieder 50% “Minijos nafta” akciju, un tā paziņojusi, ka resursu izpētē jau ieguldījusi vairāk nekā 10 miljonus litu (2,04 miljonus latu).

Kā raksta avīze “Lietuvos rytas”, trijos Tauraģes rajona ciemos sākusies “vispārēja mobilizācija” – cilvēki noskaņoti “ne par kādu cenu” nelaist savā zemē gāzes meklētājus. Lai gan slānekļa gāzes ieguve palīdzētu Lietuvai vismaz daļēji pārvarēt atkarību no Krievijas koncerna “Gazprom”, cilvēki raizējas par iespējamo vides piesārņojumu. “Mēs negribam, ka šie darbi norisinātos uz mūsu zemes,” paziņojis Žīgaišu ciema kopienas līderis Jons Nairanausks.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.