×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2012
Drukāt

Lietuvieši atbalsta vēstulē iestājas par Ungāriju

Lietuvas mediju grupas “Respublikos leidiniai” žurnālisti nodevuši Ungārijas vēstniekam Viļņā Zoltanam Pecem aptuveni pusotra tūkstoša savas valsts pilsoņu parakstu par atbalstu Ungārijas jaunajai konstitūcijai, kas saņēmusi Eiropas Savienības kritiku. Avīzes pārstāvji arī norādījuši, ka akcija “Mēs esam ar ungāriem!” Lietuvā vēl turpinās.

Nedēļas laikā laikraksta “Respublika” redakcijā saņemts simtiem telefona zvanu, vēstuļu un petīciju, kurās Lietuvas pilsoņi, sabiedriskās un politiskās organizācijas apliecina atbalstu jaunajai Ungārijas konstitucionālajai reformai un ungāru tiesībām pašiem lemt savas valsts likteni. Nododot šīs vēstules vēstniekam, avīzes apskatnieks, Lietuvas Neatkarības akta parakstītājs Rolands Paulausks pastāstījis, ka tā ir tikai daļa no visa milzīgā atbalsta apliecinājumu klāsta, turklāt petīcijas un atbalsta vēstules redakcijā joprojām turpina pienākt.

“Gribam apliecināt solidaritāti ungāru tautai, kuru šobrīd konjunktūras apsvērumu dēļ spiež Briseles birokrāti,” viņš uzsvēris. “Ungāri pierādījuši, ka spēj ne vien ietvert savas vērtības konstitūcijā, bet arī tās ievērot un aizstāvēt, ja saskata draudus. Lietuvai tas ir labi saprotams, un tādēļ mēs bijām, esam un būsim ar jums, ar visu ungāru tautu.” Vēstnieks pateicies lietuviešiem par atbalstu un parādījis fotogrāfijas no nesenās demonstrācijas Budapeštā, kurā atbalstu Ungārijas valdībai apliecināja aptuveni simttūkstoš cilvēku. Fotoattēlos iemūžināti arī plakāti, kuros ungāri pateicas lietuviešiem.

“Cilvēki Ungārijā zina par Lietuvas atbalstu un ir pateicīgi, kā jūs redzat šai uzņēmumā. Tautas ar līdzīgu vēsturi – kā Lietuva un Ungārija – spēj viena otru labāk saprast. Tautas, kam pagātnē nācies cīnīties par savu valodu, tradīcijām un reliģiju, augstu vērtē savu mantojumu – iespējams, pat stiprāk nekā tās tautas, kam vairāk veicies,” viņš sacījis. Pece atzinīgi vērtējis laikraksta “Respublika” vēlēšanos intervijā ar viņu uzzināt arī Ungārijas valdības viedokli atšķirībā no pārējiem Lietuvas medijiem, kas vienīgi pārpublicējuši lielo ārvalstu ziņu aģentūru sniegto informāciju. Šai sakarā viņš atgādinājis latīņu teicienu “Audiatur et altera pars” (“Jāuzklausa arī otra puse”). Kā uzskata vēstnieks, šobrīd ziņas par notikumiem Ungārijā pasaules medijos tiek pasniegtas tendenciozi un tas lielā mērā ir marginālu opozīcijas spēku nopelns. Pēc viņa teiktā, opozīcija pret jauno konstitūciju patiesībā Ungārijā nav liela, bet tai pievērsta neproporcionāli plaša ārvalstu mediju uzmanība.

Ungārijas konstitucionālās reformas izpelnījušās starptautiskās sabiedrības, tostarp Briseles, nopēlumu. ES Ungārijai devusi mēnesi laika, lai tā grozītu atsevišķas pretrunīgi vērtētās normas jaunajā konstitūcijā. Īpaši gan tas attiecas uz normām, kas ierobežo centrālās bankas neatkarību un kuru dēļ nonāca strupceļā Budapeštas sarunas ar ES un Starptautisko valūtas fondu par 20 miljardu eiro liela aizdevuma piešķiršanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+