×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
29. jūnijs, 2017
Drukāt

Lins allaž modē. Kā to iesaka valkāt tekstilmāksliniece Kaugure (1)

Foto: Anda Krauze, fotografēts salonā-darbnīcā Studija NaturalsFoto: Anda Krauze, fotografēts salonā-darbnīcā Studija Naturals
Uzziņai

4 padomi, kas jāievēro, kopjot lina izstrādājumus
1. Tie ar katru mazgāšanas reizi kļūst mīkstāki.
2. Tos ir vieglāk mazgāt nekā kokvilnas izstrādājumus, jo netīrumi neiesūcas dziļi linu šķiedrā, paliek virspusē.
3. Gludina mitru linu, gludekli noregulējot karstākajā režīmā,
4. Smalki lina izstrādājumi jāmazgā ar rokām, izmantojot delikātu veļas pulveri, savukārt biezākus var tīrīt ķīmiski, jo saglabāsies izstrādājuma sākotnējā forma un krāsa.

Lina audums ir gadsimtos pārbaudīta vērtība. Tas ir izturīgs un cilvēkam draudzīgs, veselīgs materiāls, ko izmanto itin plaši – darina apģērbus, sākot no blūzēm un beidzot ar kleitām un mēteļiem, kā arī aksesuārus un interjera priekšmetus.

Gan pilīs, gan būdiņās

Lini ir sens un plaši izplatīts kultūraugs, ko cilvēce pazīst jau vairākus gadu tūkstošus. Sākumā apģērbs no linu šķiedrām austa auduma bija augstdzimušo privilēģija, vēlāk darinājumi no šā dabiskā materiāla kļuva pieejami plašākam cilvēku lokam.

Lietotāji novērtēja liniem piemītošās īpašības – to, ka no šīs šķiedras darināts audums ir gaisa caurlaidīgs, izturīgs pret nodilumu, neizstaipās, vasarā šajā apģērbā ir vēsi, tas nesviedrē. Tam piemīt arī dziednieciska iedarbība. Slimniekam, guļot lina palagos, nerodas izgulējumi, ar lina audeklu pārsieta brūce ātrāk sadzīst, bet lina autiņos ievīstītam zīdainim neiekaist āda. Šo un vēl citu iemeslu dēļ aizvadītajos gadsimtos daudzi dziednieki, tostarp persiešu zinātnieks un ārsts Avicenna, ko bija iesaukuši par prinču dakterētāju, ārstēšanā izmantoja gan lina audeklu, gan linsēklas. Linu šķiedras antibakteriālās īpašības novērtē arī mūsdienu medicīna, piemēram, ķirurgi savā praksē izmanto lina vati.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lina apģērbam piemēroti ir apavi bez papēžiem, arī tagad aktuālās botas, – skaidro tekstilmāksliniece.
    ===========

    Botas… piemērotas!? Nu gan māksliniece iebrauca auzās;
    Botas izsenis piemērotas vien tai kategorijai, kura mūždien valkā treniņbikses ar strīpiņām sānos, žļambā košlenes, spļaudās un galvā tur auduma cepuri ar milzu nagu.

Draugiem Facebook Twitter Google+