×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
1. decembris, 2014
Drukāt

Litenē pieminēs taisnības augšāmcelšanos (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atvadīšanās no nogalinātajiem Latvijas armijas virsniekiem Gulbenes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā 1989. gada 2. decembrī.

Šodien Gulbenes novada Litenes kapos notiks piemiņas brīdis, atceroties pirms 25 gadiem, 1941. gada jūnija beigās, Litenes apkaimē čekistu un padomju armijnieku noslepkavoto Latvijas armijas karavīru pārapbedīšanu.

Bijušās Latvijas armijas vasaras nometnes teritorijā Sitas silā nošauto un aprakto 11 latviešu virsnieku ekshumācija un svinīgā pārapbedīšana Litenes kapsētā kļuva par būtisku elementu atmodas sākumā. Litenes traģēdijas izmeklēšanu Latvijas PSR prokuratūra bija sākusi 1988. gada oktobrī. Tā paša gada 26. oktobrī, balstoties uz vietējo iedzīvotāju norādēm, arheologi un izmeklētāji Sitas silā atraka virsnieku mirstīgās atliekas, kas zem plānas zemes kārtas atradās 15 – 20 metru garā un 2 metrus platā laukumā. Apbedījumā līdzās 11 virsnieku skeletiem atrada arī pogas, lodes, patronu čaulītes. Šo cilvēku personības palikušas nezināmas. Lēš, ka Litenes un tai netālās Ostroviešu nometnes apkaimē laikā no 1941. gada 28. jūnija līdz jūlija pirmajām dienām politisku iemeslu dēļ tika nogalinātas ne mazāk kā 40 steigā no 24. teritoriālā strēlnieku korpusa (bijušās Latvijas armijas) demobilizētās militārpersonas. Vēl 14. jūnijā no šīm nometnēm uz Sibīriju bija deportēti vairāk nekā 400 virsnieku. Goda došana nogalinātajiem atmodas apstākļos sabiedrībā tika uztverta kā simboliska taisnības augšāmcelšanās.

Pēc ekshumācijas bija diskusijas, kur atrastos karavīrus guldīt. Izskanēja priekšlikums par Brāļu kapiem Rīgā, tomēr tika nolemts, ka pareizāk un arī simboliskāk to darīt Litenē. Atvadīšanās no Sitas silā atrastajiem 1989. gada 2. decembrī notika Gulbenes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā ar dievkalpojumu un tam laikam neredzēti lielu ļaužu pieplūdumu.

Piemiņas brīdis Litenes kapos šodien paredzēts plkst. 13.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Piemiņas brīdis Litenes kapos

  2. Mani,no Litenes aizvestā virsleitnanta Alberta Lejiņa dēlu joprojām pārsteidz tā izvairīšanās risināt problēmu kur pieminēt tos Noriļskā badā un vergu darbā nomocītos Latvijas virsniekus(starp citu viņi bij a arī teritoriālā korpusa virsnieki -tātad sarkanarmieši !!!???) Dažādas ,,brāļu kapu komitejas,, un citas organizācijas to viļā kā karstu kartupeli,bet noziegums paliek pat nenosodīts.Mūsu tēvu mirstīgās atliekas joprojām paliek mūžīgajā sasalumā Šmita kalna pakājē !!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+