Kultūra
Teātris un kino

“LMT Straume” filmas “Baltu ciltis” aizkadros. Noskaties!0

Publicitātes foto

Šodien, 16. maijā, kinoteātros visā Latvijā pirmizrādi piedzīvos viena no simtgades filmām – dokumentālā drāma “Baltu ciltis”.

LMT Viedtelevīzija piedāvā filmas video stāstu – intervijas ar režisoru Raiti Ābeli, operatoru Mārci Ābeli, aktieri Kasparu Aniņu un filmas vēsturiskajiem rekonstrukoriem Guntu un Juri Deģiem par filmas tapšanas procesu un katra lomu tās veidošanā.

Filma ir trīs brāļu Ābeļu kopdarbs. Raitis un Lauris Ābeles uzņēmās režisoru lomu, savukārt Mārcis Ābele ir filmas operators. Raitis Ābele intervijā neslēpj, ka darbs filmēšanas laukumā bija arī izaicinošs, piemēram, brāļa Mārča uzdevums bija ne vien realizēt abu pārējo brāļu radošās ieceres, bet arī rūpēties par tehnisko nodrošinājumu.

Aktieris Kaspars Aniņš, kurš filmā tēlo galveno varoni – tirgotāju Larsu – atklāj, ka scenārijā nav iekļauti noteikti dialogi – visa pamatā ir darbības, kas piešķir lielāku brīvību filmēšanas laukumā. Tomēr, lai pilnvērtīgi iejustos lomā, režisori aktieriem lika pārnakšņot filmas vajadzībām mežā uzbūvētā koka ciematā, par gultasvietu izmantojot vien žagaru lāviņu.

Izvēloties filmēšanas vietu, tika ņemti vērā vairāki faktori, tostarp vietas kinematogrāfiskā pievilcība un brīvība no cilvēka iejaukšanās rezultātā radītām sekām. Operators Mārcis Ābele uzsver, ka visām filmēšanas lokācijām bija jābūt iespējami autentiskām un atklāj, ka dažas no izvēlētajām vietām iepazinis jau iepriekš, piemēram, dodoties makšķerēt vai ar vietējo iedzīvotāju starpniecību. Operatora darbu aizraujošu padarīja arī dažādas laikapstākļu izmaiņas, un pat negaidīti uzsnigušais sniegs kalpoja kā lielisks iecerētā kino kadra papildinājums.

Lai rūpētos par autentiskuma ievērošanu filmā, darbam tika pieaicināti arī vēstures rekonstruktori Gunta un Juris Deģi. Uzmanība tika pievērsta ikvienam filmā izmantotajam elementam, kas varētu parādīties kadrā, sākot ar aktieru drēbēm, beidzot pat ar traukiem. Guntai Deģei pat bija iespēja izmēģināt sevi aktrises darbā, filmēšanas vajadzībām iejūtoties dažādos tēlos.

Saistītie raksti

Filma “Baltu ciltis” vēsta par 13. gadsimta baltu tautām, kas vēlāk izveidoja latviešu nāciju. Filmas galvenais varonis, tirgotājs Larss no Gotlandes, apceļo zemes, ko apdzīvo kurši, latgaļi, sēļi, zemgaļi, prūši, jātvingi, galindi, augštaiši, žemaiši un prūši, iepazīstot šī reģiona kultūras specifiku, un skatītājam sniedzot ieskatu mūsu senču dzīvē – ko viņi darīja, kā viņi dzīvoja, kam ticēja un kas viņus darīja spēcīgus.

Dokumentālās drāmas “Baltu ciltis” video stāsts skatāms arī LMT Viedtelevīzijā, lietotnē LMT Straume un internetā. Skatītāji aicināti iesaistīties Twitter diskusijās, lietojot tēmturi #LMTstraume un #LV100.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Augusta jubilāri – Vija Artmane un Arvīds Krievs portālā filmas.lv
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Ar Latgales mākslinieku darbu izlasi izstādē “Ars Longa” svin Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas 60. jubileju
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
Brīvība Nika Matvejeva dziesmās. Saruna ar koncertuzveduma “Es rakstu tavu vārdu: Brīvība” režisoru Gundaru Silakaktiņu
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1819. gada 25. augustā. Visu privātdetektīvu privātdetektīvs
20 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
18 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
12 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
12 stundas