×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. maijs, 2012
Drukāt

LNB sāk piedāvāt vairākus jaunus e-pakalpojumus

biblo

Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) noslēdzies trīs gadu darbs pie digitālās bibliotēkas pakalpojumu attīstības, un no 19.maija lietotājiem ir pieejami vairāki jauni LNB e-pakalpojumi. Turpmāk interesentiem būs pieejams grāmatu portāls, periodikas krātuve “periodika.lv”, karšu portāls, portāls bērniem “Lasāmkoks”, interneta lapu arhīvs, kā arī papildināts LNB elektroniskais kopkatalogs.

Jaunais e-pakalpojums “Lasāmkoks” ar interneta vietni “www.lasamkoks.lv” ir interaktīvs portāls bērniem ar īpaši izveidotu dizainu četrām dažādām vecuma grupām – pirmsskolas vecuma bērniem, jaunāko klašu bērniem, pusaudžiem un arī vecākiem. Vietnē būs atrodama ne tikai plaša informācija par bērnu literatūru, bet būs arī lasāmas un šķirstāmas digitalizētās grāmatas. Vietne tiek veidota interaktīva, lai arī bērni varētu paust savas domas un viedokļus, stāstīja LNB digitālās bibliotēkas projektu vadītāja Karīna Bandere.

Grāmatu portālā “gramatas.lndb.lv” būs pieejamas aptuveni 7000 grāmatu, kas izdotas, sākot no 19.gadsimta līdz pat mūsdienām, informēja LNB digitālās bibliotēkas projektu vadītājs Artūrs Žogla. Portālā būs iespēja grāmatas gan apskatīt, gan meklēt arī informāciju grāmatu tekstos. Arī šis portāls veidots interaktīvs, lai lasītāji varētu iesaistīties.

Savukārt vietnē “www.periodika.lv” jau būs atrodami vairāk nekā 3000 dažādu nosaukumu periodikas izdevumu 2,5 miljonu lappušu skaitā gan no Latvijas, gan trimdā izdotas periodikas. Šajā e-pakalpojumā apkopota periodika no 18.gadsimta vidus līdz mūsdienām.

Tāpat piedāvājumā būs karšu portāls “kartes.lndb.lv”, kas piedāvās vēsturisko karšu pārlūkošanu. Šajā piedāvājumā būs atrodamas vairāk nekā 200 ģeoreferencētas kartes un karšu pakalpojumi no 18.gadsimta līdz mūsdienām. Kā norādīja Žogla, šajā vietnē interesenti varēs salīdzināt to, kā laika gaitā ir mainījušās pilsētu teritorijas vai arī mainījies upes tecējums.

Savukārt ar tīmekļa vietnēm, kas parādījušās, sākot no 2008.gada, iepazīstinās “www arhīvs”. Vietnē “webarhivs.lndb.lv” apkopots 3000 rasmotu tīmekļu vietņu par Latviju un latviešiem, kā arī izveidotas piecas speciālās kolekcijas. Nereti gadās, ka, noslēdzoties vēlēšanām, pazūd kandidējušo partiju mājaslapas ar visām viņu programmām, taču tas viss tagad būs atrodams “www arhīvā”. Šis e-pakalpojums ir vienkārši veidots, un informāciju tajā varēs sameklēt, gan izmantojot atslēgvārdu, gan domēna vārdu. Šis pakalpojums varētu būt noderīgs ne tikai tādēļ, lai sameklētu kādu mājaslapu, bet arī lai, piemēram, pētītu, kā laika gaitā ir mainījusies dizaina attīstība mājaslapām, vēstīja Bandere.

Pēdējo gadu laikā strādāts arī pie LNB elektroniskā kopkataloga un nacionālās analītikas datubāzes “Analītika”, kas papildināta ar vēl 600 000 jaunu ierakstu, kas ļauj elektroniski atrast informāciju par periodikas izdevumiem no 1951.gada līdz 1980.gadam.

Pirmo reizi LNB savus jaunos e-pakalpojumus demonstrēs 19.maijā Muzeju naktī bijušās fabrikas “Kaija” telpās Rīgā, Tērbatas ielā 75. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīties gan ar jaunajiem pakalpojumiem, gan arī aplūkot grāmatu skenēšanas robotu. Tāpat vakara gaitā interesenti varēs apmeklēt vairākas izstādes un piedalīties dažādās radošās aktivitātēs un konkursos, tostarp iestāties “Bibliotekāru sākumskolā”, apskatīt ekspozīciju “Kaija – zivju delikateses kopš 1882.gada” par fabrikas vēsturi, izstādi “Baltijas jūra senajās kartēs”, padomju ideoloģisko plakātu izstādi, bērnu zīmējumu un grāmatu izstādi “Jūra bērnu literatūrā”.

Jaunos e-pakalpojumus LNB spēj piedāvāt, pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektiem “Digitālās bibliotēkas izveide – 2.kārta” un “Digitālās bibliotēkas pakalpojumu attīstība”, kuru kopējās izmaksas bijušas ap 3 miljoniem latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+