×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2016
Drukāt

Atis Klimovičs: Eiropas Savienības Austrumu politikai draud zaudējums (21)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Kļūdu atzīšana nav viegla, un tieši tā izklausījās Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča teiktais, ka Eiropas Savienības Austrumu politika esot apdraudēta. Ministra mundieris liek runāt diplomātiski, lai gan patiesībā prasītos skarbāki vārdi, nosaucot šo politiku par neveiksmi. Uzskatot, ka austrumu virzienā ES spēlē pret pieaugošu impērisku ambīciju uzmundrināto Krieviju, spēles rezultāts ir vismaz 0:5 Maskavas labā. Eiropas Savienībai nevar pārmest, ka tā savā Austrumu politikā būtu izmantojusi aizliegtus paņēmienus, izlauzusi rokas nabaga gruzīniem, moldāviem un ukraiņiem un likusi viņiem izvēlēties Rietumu modeli. Gluži pretēji, attiecībās ar bijušās PSRS republikām valdījis respekts pret šīm valstīm. Turklāt jāņem vērā, ka šos kontaktus allaž stingri vērojusi Kremļa modrā acs, bet dažos gadījumos lietota Krievijas militārā dūre.

Atskatīšanās uz Maskavu likusi turēties pie pārspīlēta diplomātiskuma. Nepieciešamības gadījumos tas liedzis kā nākas nosodīt agresoru. Pirmo reizi – pēc krievu iebrukuma Gruzijā. Beidzamo – jau pēc bargāku (tomēr nepietiekamu) novērtējumu saņēmušā agresijas akta Krimā un Donbasā. Uz ES demokrātisko piedāvājumu Austrumu partnerības valstīm izvēlēties progresīvu pārmaiņu ceļu Kremlis atbildējis pilnīgi atšķirīgi – lietā likti specvienību karavīri bez uzplečiem un referendums svešas valsts ieroču klātbūtnē (Krima), tad nomaldījušies desantnieki (arī bez piederības zīmēm), pasažieru lidmašīnas notriekšana un tanki ar aizkrāsotiem numuriem (Donbass). Ņemot vērā pārkāpumu mērogu, nav iespējams noticēt, ka ES dalībvalstu atbilstošās institūcijas to nezinātu. Nav iespējams uzvarēt basketbola spēlē, ja pretiniekam ļauts lietot rokasbumbas un regbija paņēmienus. Arī cerības, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies, diezin vai piepildīsies. Tieši tāda šobrīd izskatās ES pozīcija – tā vietā, lai esošos ierobežojumus papildinātu ar aizvien jaunām vēl bargākām sankcijām, biežāk izskan pamudinājumi atcelt esošās.

Kā apliecinājums pilnīgam ES Austrumu politikas bankrotam vērtējams nesenais ES atzinums, ka kriminogēnā atmosfēra Gruzijā liedzot ieviest ar šo valsti bezvīzu režīmu. Grūti iztēloties absurdāku apgalvojumu, taču tā ir realitāte, kam nav nekā kopīga ar šīs valsts demokrātisko pārvaldi, sabiedrības skaidri paustajām vēlmēm un paveiktajām reformām. Diezin vai kāda cita no ES partnervalstīm tik čakli kā Gruzija demonstrējusi savu uzticību izvēlētajam kursam. Gluži tas pats sakāms par bezvīzu režīma ieviešanu ar Ukrainu. Ukraiņu sabiedrība beidzamo divarpus gadu laikā būtiski mainījusies, un tas jāatzīst. Valsts vadītāji pelnījuši kritiku par gausajām reformām, augsto korupciju, taču to nevajadzētu saistīt ar atteikumu noslēgt vienošanos par bezvīzu režīmu. Šādam režīmam būtu liela politiska nozīme.

Kā vienmēr godīgākus un tiešākus atzinumus izsaka amerikāņi. Viens no viņiem ir bijušais ASV vēstnieks NATO Kurts Volkers, kura ieskatā lielākā daļa Eiropas un pat daļa no ASV administrācijas esot samierinājusies ar Krimas okupāciju. Rietumi neko nedarot, lai mainītu situāciju, un šādi izpaužoties nevēlēšanās konfrontēt ar Krieviju. Turklāt Putinam par to visu esot daudz lielāka interese.

Spriežot pēc Volkera teiktā, atteikšanās aktīvi pretoties Krievijas iekarojumiem veicinot zaudējumus arī citās sfērās. Viena no tām – propagandas lauks, kurā no krievu puses risinoties ne mazāk nozīmīgs karš. Tās ietekmē daudzi Rietumos pat esot noticējuši, ka agresijai Ukrainā ir pamats.

Nesen veiktā aptauja Latvijā uzrādījusi lielu atturību vietējā sabiedrībā pret Krievijas nosodīšanu par agresiju Ukrainā. Diezin vai daudzi būs gatavi atzīt, ka ukraiņi šobrīd aizsargā eiropiešus (arī latviešus) no militāri ambiciozās Krievijas, bet tieši par to Eiropā vajadzētu biežāk padomāt.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Nez cik viņam maksā par šaaādiem rakstiem ?Ja paša domas tad uz Tvaika ielu .

 2. “Kā vienmēr godīgākus un tiešākus atzinumus izsaka amerikāņi.” Kāds pamats tādam apgalvojumam? Tikai tas, ka amerikāņi saka to, ko autors grib dzirdēt? Ja mēs ASV uzticamies vairāk kā ES, kāpēc iestājāmies ES? Vai arī ES bija pareizie tik ilgi, kamēr klausīja ASV?

 3. Vai vispār tāda ir bijusi? Varbūt sapņos un ilūzijās. Rakstnieka Nossova varoņi – Nezinītis saules pilsētā…

 4. Atkal vecu veca dziesma par Kremla modro aci, bet patiesibas labad ir japasaka ari tas, ka Baltajam namam ir vel modraki PROZEKTORI! Pavisu pasauli sataisa bardaku, bet vainiga ir asinaina Kremla modra acs.Jus ar savu amerikanisko DEMOKRATIJU varat iet elle! Tagad visi bijusie komunisti ir kluvusi svetie demokrati un pasi nolad komunistus. Jautri dzivojam-damas un kungi!

 5. Eiropas Savienības Austrumu politika. Skaļi teikts. Latviešu valodā arī pareizāk būtu austrumu politika ar mazo a.

 6. Kād kas iemācījies rakstīt te ir slims. Steidzīgi uz Tvaika ielu.

 7. ja pabalsta tautas sliktāko daļu, kāds tāda politiķa mērķis????????????????????????????????????

 8. Маленькая ложь порождает большое недоверие. А между тем господин Климович врёт с завидным постоянством и осознанно. Доказано, и весь мир это знает, Россия не нападала на Грузию первой! Наоборот, именно грузинские войска, натренированные и подготовленные с помощью советников из НАТО, первыми (!!!) напали на российских миротворцев в Цхинвали и убили почти всех! Так кто же агрессор? Вы лжец и подлец г.Климович, достойный ученик Геббельса.

  • Chinvali atrodas Krievijā?

   • Нет, в Абхазии, в соответствии с мандатом ООН. Как должна реагировать уважающая себя страна, когда убивают её военнослужащих, её граждан? К примеру, ваш заокеанский большой брат мочит в ответ всех подряд и без разбору.

 9. d e k o l o n i z ā c i j u ! Atbildēt

  Brīvību baškīriem, burjatiem, čečeņiem, dagestāniešiem, ingušiem, kabardiešiem, kalmikiem, karēliešiem, čerkesiešiem, jakutiem, mariiem, mordoviešiem, osetiešiem, tatāriem un udmurtiem !

  • Здорово вас колбасит! А разве все они не свободны?! Вы у них то самих спрашивали?

 10. d e k o l o n i z ā c i j u ! Atbildēt

  Brīvību baškīriem, burjatiem, čečeņiem, dagestāniešiem, ingušiem, kabardiešiem, kalmikiem, karēliešiem, čerkesiešiem, jakutiem, mariiem, mordoviešiem, osetiešiem, tatāriem un udmurtiem!

  • Здорово вас колбасит! А разве все они не свободны?! Вы у них то самих спрашивали?

 11. TROĻĻI ATKAL CENTĪGI PELNA MAIZES GAROZU
  ar visa apgriešanu kājām gaisā !!!
  Huevi speciaļisti “padomus” bārsta…

 12. Atkal Rinkēvičam “vēža pozā” jāstājas, lai Austrumu politiku izglābtu?

 13. ES austrumu politikai draud zaudējums, aizsardzības ministra aplamība par karu Ukrainā, vai slikti ekipētiem zemessargiem pietiek ar patriotismu – šie trīs virsraksti jau labi raksturo Kļimoviča NEGATīVISMA noti viņa rakstos. Mums jau te ir pieņemts, ka daļa žurnālistu, visu, kas valstī un citur pasaulē notiek, redz tikai melnās krāsās, speciāli uzsverot negatīvo un to tiražē. Bet dzīve jau nesastāv tikai no melnām vai baltām krāsām un tas kas izceļ tikai šo vienu pusi, vienkārši nav objektīvs notikumu atspoguļošanā. Bet ja žurnālists nav objektīvs, tad viņa rakstiem ir graša vērtība. Diemžēl šādu neprofesionālu žurnālistu mums ir diezgan daudz.

  • Tikai bizness- nekā personīga! Tikai galīgais auseklītis var neapjēgt šodienas sistēmas reālijas – amerikanizētās pasaules būtību, kad objektīvs ir tas, kas mūziku (rakstu) spēj sponsorēt. Mācās, študenti – mācās no kļimpovičiem un otto ottovičiem!

 14. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  Klimovič- sāc nodarboties ar sabiedrībai derīgu darbu, dari kaut ko prkatisu, ja esi uz to spējīgs- kaut vai strādā ražošanā par strādnieku. Nav saprotams, par ko demogoģisku populisku frāžu savirknējumu žurnālista, mediji maksā honorārus. Vai tiešām LR mediji nesaprot, ka šādas kvalitātes žurnālistiska panāk pretēju efektu sabiedrības noskaņojuma veidošanā. Runājot politpareizi- lej ūdeni uz kremļa dzirnavām. Klimoviča demagoģisko bezfaktoloģiju var uzskatīt kā klasisku piemēru propagandas karā- kā jāpanāk pretējai pusei, lai oponentu žurnālistika strādātu pretējās puses labā. Jau sākot ar Lībiju, apdziedot islama radikāļu varoņdarbus, Klimovičs ir sagatavojis augsni islama radiķļu patikai Latvijas sabiedrībā. Gan Kadafi, gan Stīvens vienādi tika izvaroti, mocīti un galināti- bet Klimoviča sāgas nepārptortami slavina ” indīgo čusku sitējus”. Vēl nereti parādās vaimanājoša stila fragmenti, kur kaskādē tiek uzskaitīti briesmu darbi….. tikai, niansīte. Lai tev , Klimovič, ticētu, uzskaiti tos, par kuru realitāti šaubu nav nevienam- jo tie ir pierādīti. Re- kur mums atkal- ” augstā dziesma, tālu skani, nemirstīgu dari mani…”- …Kremlis atbildējis pilnīgi atšķirīgi – lietā likti … pasažieru lidmašīnas notriekšana….UPS- Klimovič, kur mēs varam pārliecināties, ka pasažieru lidmašīnu ( ukrainā) notrieca kremlis ( t.i Krievija), starp citu, mēs zinām ko citu, ka manervos Ukrainas armija savlaik notrieca Krievijas pasažieru lidmašīnu, un tas ir gan pierādīts, gan atzīts…. Tā kā LA un citi LR mediji- turpiniet inercē maksāt honorārus ” strptautisko attiecību un pasaules karsto punktu žurnālistam” Klimovičam. Krievijas propaganda to novērtēs un ar nepacietību gaidīs klimoviča nākošās žurnalistikas pērles…

  • Bubindus, pirms laid savus Kremļa troļļa sacerējumus latviešu avīzē, vispirms iemācies to!:)
   MH-17 notrieca Krievijas armijas apakšvienība, ir zināms gan daļas numurs un tās dislokācijas vieta, gan dokumentēts, kā Buk ieveda no Krievijas Ukrainā, gan izveda no tās. Un tam nav nekāda sakara ar gadījumu pirms četrdesmit gadiem, kad PSRS raķete virs Melnās jūras notrieca lidmašīnu no Telavivas. Maskava ilgi liedzās, bet beigās nācās samaksāt. Tas pats būs ar MH -17.

   • Янка – .. Международная комиссия ещё не закончила своего расследования, никакого окончательного доклада не опубликовано до сих пор. Но тебе всё уже ясно, на основании хрен знает каких доказательств, ты уже знаешь, кто виноват. Здорово. Точно также и с таким же апломбом, я могу утверждать, что кнопку «пуск» нажал именно ты, точно, точно , я сам видел со слов соседской бабули. Ты и есть главный виновник.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+