×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. decembris, 2015
Drukāt

Nogalināt drīkst, dresēt nedrīkst? “Mājas Viesis” pēta trauslās ētiskās robežas attieksmē pret dzīvniekiem (16)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Vai tā nav uzskatāma par divkosību, ja cilvēks vienā brīdī protestē ar plakātu pie cirka pret pērtiķīša mocītāju, bet jau nākamajā ar gardu muti notiesā kādu no saviem mazajiem brāļiem.

Ekstremālu numuru – skūpstu ar divus metrus garu krokodilu – sola Ukrainas ceļojošā cirka trupas afiša. Dresētājs iestiepj arēnā rāpuli, vārdā Gogi, izrāda publikai un uzspiež tam uz deguna buču. Nīlas krokodilus uzskata par bīstamākajiem no sugasbrāļiem, tāpēc priekšnesuma pirmās daļas laikā dzīvniekam aizlīmē muti, lai neiekampj kādam skatītājam. Pirms ekstrēmā skūpsta dresētājs līmlenti noņem. Kurš gan var pateikt, kā jūtas kustonis ar nofiksētu purnu, taču kādai kundzei tas nešķita labs paņēmiens, un viņa pasūdzējās dzīvnieku aizstāvjiem. Saceltā trokšņa dēļ trupas direktors nosolījās priekšnesumā līmlenti vairs neizmantot.

Augstsirdīgā rīcība ukraiņu mākslinieku trupu nespēja paglābt no piketiem, kurus decembra sākumā pie cirka telts Purvciemā ieplānojuši biedrības “Dzīvnieku brīvība” aktīvisti. Kopš jūlija viņi uzsākuši kampaņu “Par cilvēcīgu cirku”, kuplā skaitā ar plakātiem rokā izrāžu dienās pie Rīgas cirka ēkas protestējot pret dzīvnieku izmantošanu izklaidē.

Pirms trim gadiem dibinātā organizācija sevi pieteica kā pirmā Latvijā, kas iestājas par visu sugu dzīvnieku tiesībām. Kustoņu aizstāvji sparīgi metušies cīņā arī pret kažokzvēru audzētavām un pieprasa mazos brāļus nenogalināt iegribu dēļ. Viņu ideālajā pasaulē cilvēki dzīvniekus neizmanto savām vajadzībām, un tas nozīmē, ka nelieto arī uzturā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. ILZE PETERSONE IR ŽURNALISTS AR SAVU VIEDOKLI, NO 40 MIN. GARAS SARUNAS PUBLICĒJA TIKAI SEV SAVRĪGAKU. ATLAIS VAJAG TĀDU ŽURNALISTI.

 2. Latvieši jau nav pats briesmīgākais gadījums. Iesaku aktīvistiem doties uz tālajiem austrumiem un pārliecināt ziemeļu tautas nelietot uzturā dzīvniekus. Pašiem protams, rādot piemēru kā dzīvot veģetārieša dzīvi aiz polārā loka.

 3. Ievērojamai latviešu tautas daļai līdzjūtīga izturēšanās pret dzīvo radību pazudusi, galvenais nauda, maize un izklaides.

 4. Ievērojama latviešu tautai cietsirdīga izturēšanās pret dzīvo radību pazudusi, galvenais nauda, maize un izklaides.
  Atcerēsimies latviešu tutas dziesmas – caur sidraba birzi gāju, ne zariņa nenolauzu, tāpat arī par to, ka sunītim nevar spert ar kāju.
  Kāpēc bērniem nemāca Kaķīša dzirnaviņas?
  Malači jaunieši!

 5. Piekrītu, ka tā ir liekulība. Par labturību piekrītu, bet…: 1. Ja cilvēki sāks pārtikā patērēt pārsvarā augus, tad pasaulei , un tajā skaitā dzīvniekiem, var rasties daudz nopietnākas problēmas. Augi ir vienīgie organismi uz zemes, kas nodrošina skābekļa un ogļskābās gāzes līdzsvaru atmosfērā. Ar to mums jau tagad ir problēmas.
  2. Mākslīgās pārtikas un sintētiskā apģērba ražošana daudzos gadījumos rada lielāku negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi kā dabisko materiālu izmantošana.
  3. Mūsdienās cirka un zoodārza dzīvnieki pārsvarā ir jau nebrīvē dzimuši un neviens no viņiem nav vairs nekāds savvaļas dzīvnieks.
  4. Cīnītāju par dzīvnieku tiesībām vietā es drīzāk pievērstos dažādu šausminošu mājdzīvnieku šķirņu selekcionēšanai. Dažām kaķu un suņu šķirnēm cilvēks, aizrāvies ar selekcijas spēlītēm, ir piešķīris tādas īpašības, kurām ir ne tikai apšaubāma estētiska vērtība( ausu, astu, spalvas trūkums), bet arī reāli negatīva ietekme uz konkrētā dzīvnieka veselību. Lūk tā ir reāla dzīvnieku mocīšana cilvēka izklaides dēļ.

 6. Domāju, būtu tikai pareizi dzīvnieku aizstāvjus izbarot plēsoņām – 1) varētu ietaupīt uz dzīvnieku ēdināšanas izdevumiem, 2) sabiedrība atbrīvotos no liekuļiem un plānprātiņiem.

 7. ................... Atbildēt

  ejiet nu pie darba, lopu vecenes

 8. Man trūkst vārdu, lai raksturotu šos nelietīgos, divkosīgos cilvēciņus ! Redz, dzīvnieki viņus uztrauc . Bet kāpēc šos nenormālos neuztrauc Latvijas bērnu stāvoklis ??? Pensionāri,kas pusbadā un bez zālēm ???Cilvēks ir radīts kā visēdājs ! Ar to ir viss pateikts ! Un ,ja vēl plašāk,tad visa pasaule ir radīta tā , ka VISI ēd VISUS ! Te var būt runa par SAMĒRĪGUMU ēšanas paradumos . Bet čukča ziemeļos uzskatīs tevi par plānprātiņu, ja tu teiksi ,ka gaļu ēst ir kaitīgi un amorāli .

 9. Demagoģija un liekulība.

 10. Sajaukta :
  labturība;
  biznesa intereses;
  slimo galviņu izpausmes.
  Ka nedrīkst sist, turēt saspiesti kā industriālajās fermās, barot ar apšaubāma sastāva barību – šaubu nav.
  Tālāk sākas demagoģija.
  Plastmasas apģērbu ražotāji pret “dabīgo” apģērbu ražotājiem.
  Labi zinams, ka dabīgos apģērbus pagaidām pilnībā aizstāt
  neesam iemācījušies.
  Specgadījumiem lietojamos plasmasas apģērbus pēc gadījuma
  beigām iespējami ātrāk jā-no-ģērbj lai neiedzīvotos veselības
  problēmās.
  Plastmasu apģērbu biznesmeņiem nav iespēju kaitīgās ietekmes
  pilnībā novērst, bet naudiņu gribas.
  Tad nu laiž darbā demagoģiju.
  Slimās galviņas to vien gaida, lai varētu “protestēt” pret jebko.
  Zināšanu un loģiskās spriest spējas trūkums viņus nemulsina.
  Īpaši, ja vēl nezina kā aizpildīt brīvā laika pārbagātību.
  Bioloģijā pamatā ir 3 barošanās tipi:
  gaļēdāji;
  zālēdāji;
  visēdāji.
  Katram tipam ir atšķirīga barības vielu uzņemšanas sistēma.
  Ja kāds tips organismam vajadzīgas vielas nevar uzņemt pa
  tiešo no barības pārstrādes, tad daba ir parūpējusies,
  lai tās rastos netiešā ceļā – sintezējot pašā organismā.
  Visēdājiem(cilvēkam) tās sintēzes iespējas ir visai ierobežotas,
  tā, kā tas, kurš vēlas pārvērsties par zālēdāju(vegāns), nodara
  savam organismam gauži pāri.
  Protams, katrs bojā savu dzīvi kā tik māk, bet mēģināt savas
  aplamības uzspiest citiem ir nelietība !
  Pēc raksta ! tas biedrības vadītājs atstāj sakarīga cilvēka
  iespaidu, tāpēc, varbūt, viņam vajadzētu vairāk pievērst
  uzmanību kādus uzņem.
  Katrā ziņā labturības aizstāvēšanu vajadzētu nodalīt no
  demagoģijas un slimniekiem.

  • Kaut būtu vairāk reāli ,sakarīgi,loģiski domājošo cilvēku! Ir taču tik vienkārši saprast to,ko “rasols” pāris rindiņās ir izteicis! Kāpēc mēs ar savu tik ļoti “zinošo”prātu par varītēm gribam pretoties dabas miljonu gados izveidojušos likumiem?

 11. Cirkus dzīvnieki neredz sauli daudzi nekad neuzzin kāda ir zāle, bet cirkuss zirgi staigā tikai pa apli.

 12. Labākajā gadījumā tā ir liekulība. Sliktakajā – par šīm aktivitātēm “dzīvnieku aizstāvjiem” tiek labi maksāts.
  Tad jau govju gans vispār ir jāliek cietumā, jo ir vardarbīgs – uzšauj govei ar rīksti!

  • ganiņš gotiņu per par ar žagariņu un tas nav mūžīgi, bet cirkā dzīvnieks ir iesprostots un tiek dresēts no mazotnes līdz mūža galam gadiem ilgi, pie kam nepiemērotā klimatā (tīģeri, ziloņi, krokodīli…) un stresā gan uzstājoties, gan lopiņus pārvadājot tālos ceļos.

 13. aizstāvji ,,piepelnās” sēžot uz pabalstiem un brīvprātīgi vazājas gar cirkiem,braukā pa kaimiņvalstīm.Kurš darba devējs tādu klaidoni turēs savā darba vietā.

Draugiem Facebook Twitter Google+