Kultūra
Teātris un kino

Mīlestības dažādā daba “Mīlestības testamentā”0

Publicitātes foto

Valmieras teātra Apaļajā zālē 7. aprīli pirmizrāde čehu klasiķa Pāvela Kohouta 2003. gadā sarakstītajam detektīvam ar nosaukumu “Eross”. Režisors Varis Brasla šo lugu iestudē ar nosaukumu “Mīlestības testaments”. Aktierim Rihardam Rudākam iestudējumā galvenā – tēva loma.

Izrāde ir skaudrs stāsts par ģimeni un attiecībām. No malas – iespējams ideāla ģimene, kas pati sevi iznīcina naudas kārē un savstarpējās domstarpībās. Ģimenes galva – tēvs cietis zaudējumus varas maiņu laikā, zaudējot advokāta praksi, un, zaudējis sievu, bērnus audzināja viens. Bet vissmagākais ir tieši tas, ka paša bērni nesniedz atbalstu un vēlas iznīcināt tēvu. “Lugas darbība risinās deviņdesmitajos gados Čehijā, kad tika atgūti īpašumi, daudzi kļuva turīgi un mantas dēļ palika traki,” teic Elīna Dambe un, stāstot par savu varoni, atklāj arī ģimenes noslēpumu: “Es esmu jaunākā meita. Manai varonei pašai trīs bērni. Mēs četri nenoticam tēta mīlestībai, apšaubām viņa izvēli un esam apņēmības pilni “glābt” savu tēti, jo ir taču tik grūti noticēt, ka var būt īsta un patiesa divu cilvēku mīlestība – 75 gadus vecam vīrietim un 19 gadus vecai meitenei. Mūs visus četrus audzinājis tēvs un auklīte. Atmiņu par māti manai varonei nav, tāpēc viņa varbūt ir tā, kas šaubās, te ir tēva pusē, te pret tēvu. Manu varoni ir viegli izsist no līdzsvara. Mēs esam pret tēvu, lai gūtu labumu sev – mantojumu.”

Viss sākās ar to, ka kādā vasaras dienā visa Haidenreihu ģimene satiekas, lai veiktu… sazvērestību pret pašu ģimenes galvu – tēvu, kurš spītīgi atsakās darīt to, ko no viņa sagaida. Šajā laikā viņu ir piemeklējusi, iespējams, skaistākā “slimība”, kāda vien var piemeklēt cilvēku mūža nogalē – viņš ir iemīlējies… “Nauda pāri visam, bet tēvam mūža nogalē tā patiešām bija īsta mīlestība un tas ir tas sāpīgākais un traģiskākais šajā stāstā, bet mēs četri visu sabojājām. Sāpīgākais – nav atbalsta no tuvākajiem, kuri dzīves laikā tika atbalstīti. Viņš vēlas atbalstu savai izvēlei – draudzenei, kas drīz kļūs par sievu, bet mēs četri pieaugušie to noraidām. Nauda – lielākais šķīrējs, kas var būt. Pieauguši bērni, kuriem nekas nepieder un kuri visu pieprasa no tēva. Situācija identiska, it kā būtu iegūts lielais laimests un tagad visiem ir tik daudz savu neatliekamo vajadzību, kas jārealizē,” stāsta Elīna.

Iestudējumā satiekas visjaunākās un vecākās paaudzes Valmieras teātra aktieri – Elīna Dambe, Alise Danovska, Eduards Johansons, Klinta Leja, Januss Johansons, Vizma Kalme, Inese Ramute un Rihards Rudāks, kuram iestudējumā paredzēta galvenā loma. “Es šo lugu iestudēju, lai pētītu mīlestības dažādo dabu,” stāsta režisors, kas iestudējumā apvienojis pastāvīgos domubiedrus – scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi, kostīmu mākslinieci Jurati Silakaktiņu, komponistu Emīlu Zilbertu un video mākslinieku Gati Priednieku-Melnaci.

P. Kohouta darbiem režisors V. Brasla pievēršas atkārtoti – 1995. gadā viņš Valmieras teātrī iestudēja lugu “Tāda mīlestība” ar nosaukumu “Ir tāda mīla”.

LA.lv