×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. decembris, 2013
Drukāt

Miris leģendārais ieroču konstruktors Mihails Kalašņikovs (6)

LETALETA

94 gadu vecumā Krievijā mūžībā aizgājis leģendārais ieroču konstruktors un triecienšautenes “AK-47” izgudrotājs Mihails Kalašņikovs, pirmdien paziņojušas amatpersonas.

Kalašņikovs, kur vārds kļuvis par sinonīmu viņa izstrādātajam ierocim, miris pirmdien Udmurtijas klīniski-diagnostiskajā centrā.

Kalašņikovs dzimis 1919.gada 10.novembrī Sibīrijā. Viņš bija viens no 18 bērniem ģimenē.

1930.gadā Kalašņikova tēvs ar visu ģimeni tika izsūtīts uz Tomskas apgabalu.

1938.gadā Kalašņikovs tika iesaukts Sarkanajā armijā un 1941.gadā tika kaujā ievainots. Ārstējoties slimnīcā, viņš sāka nodarboties ar ieroču konstruēšanu un 1947.gadā radīja leģendāro triecienšauteni “AK-47”, kuru sāka ražot tai pat gadā un pēc diviem gadiem ieviesa PSRS armijā.

Līdz šim saražoti līdz 100 miljoniem kalašņikova automātu.

Kalašņikovam tika piešķirti Padomju Savienības augstākie apbalvojumi, tostarp Staļina, Ļeņina un Valsts prēmijas.

“AK-47” panākumi bija fantastiski, tomēr Kalašņikovs par to nesaņēma nekādu naudu. “Visi ieņēmumi nonāca pie valsts,” viņš reiz atzina.

“AK-47” dizains netika starptautiski patentēts, par ko ieroču ražotājs kompānija “Ižmaš” vairrākārt paudusi nožēlu, norādot, ka uzņēmuma potenciālos ienākumus no “AK-47” smagi iedragājušas dažādās ārvalstīs ražotas “pirātiskās” ieroča versijas.

Kalašņikova 1947.gadā konstruētajam automātam ir lieliski taktiskie un tehniskie parametri, tas nevainojami darbojas jebkuros apstākļos, ir vienkāršs un ērts. Pusgadsimta laikā šis ierocis ne reizi vien ticis modificēts un pilnveidots.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Vēl viena padomju laiku pasaciņa nolemta aizmirstībai…..Tā jau nu mēs ticējām,ka vecākais seržants ar septiņu klašu izglītību izdomāja un uzkonstruēja šo ieroci!!!! Bet interesanti, ko Iževskas konstruktoru birojā darīja Hugo Šmeisers un vēl vesela plejāde vācu ieroču kontruktori??? Tikai 1952. gadā Šmeiseram atļāva atgriesties VDR, un 1953. gadā viņš nomira(varbūt kāds palīdzēja).

  2. 1977. gadā tiku redzējis šo vīru, kad sēdēja goda prezidijā svinīgajā sanāksmē metalurgu kultūras namā. Dienēju Iževskā.

  3. Man arī liekas, ka šī “leģenda” – automāts ir vācu analoga kopija, protams, šo to pamainot konstrukcijā. Tieši tāpēc jau eksperti tam nedeva starptautisku patentu. Un diezin vai ir ētiski cilvēku dēvēt par “leģendāru”, ja ar viņa automātu pasaulē un arī Latvijā ir nogalināts tik daudz cilvēku? Bet mums jau LETĀ strādā ar augstu morāli apveltīti žurnālisti.

  4. TIEŠI TĀ !!!

  5. StG 44 plagjiaats!

  6. PLAĢIĀTS, KOPĒJIS VĀCU IEROČUS !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+