Kultūra
Māksla

Miris tēlnieks Leonīds Kristovskis0

Foto no Pixabay.com

Aizvadītajā nedēļā mūžībā devies latviešu tēlnieks Leonīds Kristovskis, aģentūru LETA informēja Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) valdes priekšsēdētājs Igors Dobičins.

Kristovskis beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu 1954.gadā, aizstāvot savu diplomdarbu – daudzfigūru kompozīciju “1905.gads”. No 1938. līdz 1942.gadam mākslinieks strādājis par ģipša formētāju mākslas biedrības “Mākslinieks” tēlniecības darbnīcā Ņižņijnovgorodā, Krievijā. Strādājis arī par pedagogu – bronzas liešanas meistaru – Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā jeb tagadējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā.

No 1956. līdz 1959.gadam Kristovskis bija vadītājs LMS kombināta “Māksla” tēlniecības darbnīcai, kas atradās tēlnieka Augusta Folca būvētajā meistardarbnīcā Gaujas ielā 9, Rīgā. Darbnīcā mākslinieki Kristovska vadībā izstrādāja 20.gadsimta 50.gadiem raksturīgos pilsētvides dekorus un ornamentālos veidojumus. Tēlnieks izstādēs piedalījās no 1943.gada, savukārt par LMS biedru kļuva 1961.gadā.

Par nozīmīgākajiem Kristovska darbiem var uzskatīt dekoratīvo skulptūru “Lačplēša cīņa ar pūķi” Jūrmalā (1953), kas tapa sadarbībā ar brāli Vladimiru Rapiķi, Otrā pasaules kara pieminekli Balvos (1961), kapara kalumu Pļaviņu HES (1965), Uzvaras parka Otrā pasaules kara pieminekļa skulpturālo grupu “Karavīri atbrīvotāji” sadarbībā ar tēlnieku Ļevu Bukovski, Rīga (1981), skulptūru “Starts” pie Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Jūrmalā (1985) u.c.

Mākslinieka darbi atrodas LMS muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, privātkolekcijās un citviet.

LMS izsaka dziļu līdzjūtību mākslinieka tuviniekiem un kolēģiem.

LA.lv