×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
19. jūnijs, 2012
Drukāt

Mišelas Obamas senči bijuši baltie ieceļotāji no Īrijas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV pirmās lēdijas Mišelas Obamas senči bijuši baltie īru imigranti, kas ieceļojuši Amerikā 18. gadsimtā, apgalvots Reičeles Svornas grāmatā “Amerikāņu paklājs: stāsts par Mišelas Obamas melnajiem, baltajiem un jauktas rases senčiem”, kas šodien iznāk ASV.

 

Pirmās lēdijas vecvecvecvecmāmiņa, verdzene, vārdā Melvīnija, kļuva grūta 1859. gadā, kad viņai bija apmēram 15 gadu, teikts Svornas pētījumā, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Bērna tēvs bija pāris gadu vecākais Čārlzs Šīlds, viens no pēcnācējiem fermerim Endrū Šīldam, īru imigrantam, kurš cīnījies pret britu armiju karā par ASV neatkarību 18. gadsimta beigās. ASV pirmās lēdijas ciltskoks, kas atklāts laikraksta “The New York Times” žurnālistes Svornas grāmatā, izraisījis rosību Šīldu dzimtas balto pēcnācēju vidū, jo liecina par viņu ģenealoģisko saikni ar Balto namu. Bet Šīldu dzimtas dažas melnās atvases paudušas bažas, ka Melvīnija ar varu piespiesta stāties sakaros ar baltā fermera dēlu.

Mišelas Obamas izcelsmi līdz Melvīnijai 2009. gadā atklāja ģenealoģe Megana Smolenaka, kura arī izpētījusi prezidenta Baraka Obamas senčus pa mātes līniju, kas nākuši no Manigolas ciema Īrijā. Līdz šim nebija skaidrs, kas ir tēvs Melvīnijas dēlam mulatam Dolfusam, Mišelas Obamas vecvecvectēvam. Pēc divus gadus ilgušiem pētījumiem arhīvos un DNS analīžu veikšanas Smolenaka un Svorna secinājušas, ka Dolfusa tēvs bijis Čārlzs, kokvilnas un kukurūzas fermera Henrija Šīlda dēls, kura tēvam piederēja verdzene Melvīnija, kuru viņš bija mantojis no sava sievastēva 1852. gadā.

Par 475 dolāriem novērtētā Melvīnija aptuveni astoņu gadu vecumā tika aizvesta no Dienvidkarolīnas uz Šīlda fermu Džordžijas štatā. Melvīnijai pavisam bija četri bērni, un pēc vergu brīvlaišanas 1863. gadā viņa turpināja strādāt fermā, kas piederēja Čārlzam Šīldam. Viņas dēls Dolfuss apprecēja pāra meitu Alisi, kura ir Mišelas Obamas vecvecvecmāmiņa. Viņu dēlam Robertam bija dēls Pērnels, kurš pārcēlās dzīvot uz Čikāgu, kur apprecējās un kļuva tēvs Marianai, Mišelas Obamas mātei. Kāda no Mišelas Obamas attālajām baltajām māsīcām, 69 gadus vecā Džoana Tribla, kura dzīvo Atlantā Džordžijas štatā, atzinusi, ka bijusi šokēta, uzzinot, ka viņas senčiem piederējuši vergi, taču piebildusi: “Es tiešām neko nevaru pārmainīt.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+