×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. septembris, 2016
Drukāt

Bēgļiem pabalsti ir par mazu, saka Muižnieks. Top ieteikumi, kas Latvijai darāms cilvēktiesību jomā (22)

Ministru prezidents Māris Kučinskis un Eiropas Padomes Cilvēktiesību komisārs Nils MuižnieksMinistru prezidents Māris Kučinskis un Eiropas Padomes Cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks

Foto - LETA

Automātiska pilsonība jaundzimušajiem, aktīvāka bāreņu un bērnu ar īpašām vajadzībām integrēšana sabiedrībā, kā arī seksuālo minoritāšu aizsardzība pret naida runu, – šie ir daži no galvenajiem akcentiem pēc Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāra Nila Muižnieka oficiālās vizītes Latvijā. Divu trīs mēnešu laikā taps ziņojums ar ieteikumiem, kas Latvijai darāms cilvēktiesību jomā.

Vērtējot patvēruma sniegšanas politiku, komisārs sacīja, ka Latvija nav no tām valstīm, kas atsakās izrādīt solidaritāti patvēruma meklētāju krīzē, tomēr politika šajā jomā esot nepilnīga. “Es atbalstu pieeju, ka patvēruma meklētājiem [pēc statusa iegūšanas] pirmo pusgadu vai gadu valsts nodrošina dzīvesvietu un cilvēks var pakāpeniski atrast arī darbu,” “LA” skaidroja Muižnieks. Viņš arī norādīja, ka bēgļiem pabalsti ir par mazu, jo no tiem pašlaik neesot iespējams samaksāt izīrētājam drošības naudu divu īres mēnešu apmērā. “Gribu, lai politika patvēruma meklētāju jomā Latvijā tiktu grozīta, jo sevišķi attiecībā uz mājokli. Tā bija pirmā [pārvietoto personu] grupa, būs vēl, un iestādes Latvijā mācās no šīs pieredzes. Šis būs ilgtermiņa jautājums daudzās valstīs,” turpināja amatpersona. Komisārs uzskata, ka jebkurš pārvietošanas plāns nestrādā, ja netiek ņemtas vērā patvēruma meklētāju ģimenes saites. Kā veiksmīgas valstis patvēruma meklētāju uzņemšanā N. Muižnieks minēja Vāciju, Zviedriju un Portugāli, bet kā valstis, kuras nav atsaucīgas patvēruma meklētājiem, viņš minēja Dāniju, Ungāriju, Horvātiju un Austriju, kur viņa ieskatā patvēruma sniegšanas politikā pēdējā laikā vērojamas negatīvas tendences.

Dzimtenē komisārs bija ieradies, lai pētītu, kāda situācija valda Latvijā sieviešu, bērnu, kā arī lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu tiesību jomās. Viņš tikās ar valsts amatpersonām, dažādu iestāžu vadītājiem un pārstāvjiem no nevalstiskajām organizācijām. Muižnieks pauda cerību, ka Latvija ieviesīs tā saukto Stambulas konvenciju, kas paredzēta, lai aizsargātu sievietes no vardarbības. Viņš uzteica Valsts policiju un Rīgas pašvaldības policiju par izpratni, reaģējot uz vardarbības gadījumiem pret sievieti.

Runājot par bērnu tiesībām, komisārs akcentēja, ka Latvijā jāizskauž jaunu nepilsoņu rašanās: “Šajā jomā ir vērojams progress, lai divu nepilsoņu jaundzimušais kļūtu par pilsoni, pietiek ar vienu no vecākiem piekrišanu. Pērn Latvijā bija 69 šādi bērni starp jaundzimušajiem, bet līdz augusta beigām – 29. Saskaņā ar ANO Bērnu tiesību konvenciju jāievēro bērna intereses. Valstij ir jāiejaucas, lai neveicinātu nepilsonību un Latvijā jaundzimušajiem tiktu automātiski piešķirta valsts pilsonība.”

Komisārs uzsvēra, ka ap 1800 bērnu pašlaik dzīvo bērnunamos, internātskolās un psihiatriskajās slimnīcās, kas esot nepieņemami, jo šajās institūcijās esot liels cilvēktiesību pārkāpumu risks ar dažādām vardarbības izpausmēm, tostarp lielāks seksuālās vardarbības risks pret bērniem. Muižnieks aicinājis šos bērnus iekļaut sabiedrībā, mudinot valdību veikt deinstitucionalizāciju. Viņš paslavēja Izglītības un zinātnes ministriju, kas līdz 2020. gadam solījusi nodrošināt, ka trešā daļa no šiem bērniem mācīsies parastās skolās. Muižnieks gan norādīja, ka deinstitucionalizācijas procesam Latvijā neesot jutis lielu atbalstu, jo novērojis, ka pašvaldības un šo iestāžu darbinieki esot ieinteresēti uzturēt esošo sistēmu, kas nodrošina darbu pedagogiem un citam personālam.

Komentējot lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu tiesības, N. Muižnieks teica, ka šajā jomā ir vērojams progress saistībā ar pulcēšanās brīvību, un viņš esot sekojis līdzi, kā Latvijā norisinājies iepriekšējais praids. “Jāaktualizē darbs pret naida runu interneta komentāros. Šeit varētu lietot Krimināllikuma 150. pantu, kas paredz atbildību par sociālā naida un nesaticības izraisīšanu. Lai aizsargātu lesbietes, gejus, biseksuāļus un transpersonas, varētu izmantot šo pantu, tomēr līdz šim pēc tā nav ierosināta neviena tiesas lieta,” teica komisārs.

Jautāts par vizītēm Ukrainā un Krievijā, N. Muižnieks norādīja, ka viņš Ukrainā bijis sešas reizes kopš stāšanās amatā. “Ar Krievijas vadības svētību” bijis arī Krimā, kur redzējis skarbu situāciju cilvēktiesību jomā, ko aprakstījis savā ziņojumā. Pēc šī ziņojuma attieksme no Krievijas puses esot izmainījusies, un tagad viņam esot “apgrūtinātas iespējas strādāt Krimā”. Muižnieks izvairīgi atbildēja uz jautājumu, vai Krievija viņu iekļāvusi nevēlamo personu sarakstā, – jautājumi ar Krieviju tiekot kārtoti no Strasbūras, kur atrodas komisāra birojs. “Ukrainā esam norādījuši uz pārvietošanās brīvības pārkāpumiem separātistu kontrolētajās teritorijās, tām grūti piekļūt starptautiskajām humānajām organizācijām,” uzsvēra N. Muižnieks. Viņš skaidroja, ka Ukrainā biroja pārstāvji esot intervējuši gūstekņus un viņu spīdzināšanas stāsti esot bijuši līdzīgi – abās pusēs gūstekņiem tikuši izsisti zobi, kā arī viņi piedzīvojuši seksuālu vardarbību. “Cilvēktiesību situācija Ukrainā ir nopietna, jo tur notiek karš. Tajā gājuši bojā ap 10 000 cilvēku, ievainoti – ap 
20 000, bet viens miljons bijis spiests pamest savas mājas. Mums jāpalīdz Ukrainai, lai tur varētu panākt mieru un taisnīgumu,” piebilda N. Muižnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Varētu domāt – kad viņš pats nemaz nav Latvietis, bet kāds …………..

 2. Kā ar Latvijas pamatiedzivotaju tiesibam, vinu nav???? Begli nevar ar minimumu iztikt, bet, musejie var?????? Mesejie izturigaki?????

 3. Mani ieteikumi Latvijai cilvēktiesību jomā:
  1. Palielināt minimālo algu vidējās Eiropas minimālās algas apjomā.
  2. Palielināt valsts atbalstu ģimenēm, maksājot tām pabalstus vienādus ar pabalstiem nelegālajiem imigrantiem sauktiem par bēgļiem (139 Eur plus 70 par katru ģimenes locekli un bērnu)
  3. Padarīt pieejamu medicīnu valsts pamatiedzīvotājiem.
  4. Samazināt augsto nodokļu slogu
  5. Aizsargāt heteroseksuālu ģimeni.
  uttt. uttt – katram no mums būtu kāds ieteikums cilvēktiesību jomā

 4. Kas ir MUIŽNIEKS kurš NORĀDĪS- cik un ko un kā ? Varbūt iesākumā maznodrošinātiem PENSIONĀRIEM un MĀMIŅĀM vērsties pie MUIŽNIEKA lai PAVĒL VALDĪBAi pacelt ar piemaksām iztrūkstošo ! JASKATA kompleksā Pabalsta PAKETE ne tikai skaidrā nauda ! Tad iegūsim pavisam citu skaitli cik tad tiek tērēts vienai Migranta personai. Mums ir būvnieciba tur daudz nevajag aizej atnes ar 8-12h darba dienu. LŪDZU !

 5. Vietējiem aborigēniem vidējā alga ir par mazu. Vietējiem aborigēnu bērniem pabalsts ir par mazu. Vietējiem aborigēnu invalīdiem pabalsti ir par mazu. Vietējiem aborigēnu pensionāriem pensija ir par mazu. Vēl drusciņ jāpagaida, kamēr apmirst pēdējie, dārgās un nepieejamās medicīnas dēļ, un kamēr vēl spēcīgākie aizbrauks uz ārzemēm, un varēs mūs visus palikušos aborigēnus sadzīt rezervātā un aizmirst.

 6. pašu tauta lai izmirst ,lielzagļu kungi?!!!

 7. A.Balts
  09.09.2016 19:13
  Šis bezprincipu glumais tips “niluška 2” , vēl parazitējot, Latvijā līda bez ziepēm gan Briseles “varenajiem” cionistu kalpiem, gan kremlim. It īpaši acīs krita viņa cenšanās mācīties kirilicu un intensīvā, pretlatviskā spiegšana krievu TV un radiokanālos par nabaga krievvalodīgo „apspiešanu” un tikpat kategorisko prasību, kā tagad, ieguldīt milzu līdzekļus prettiesiski Latvijā esošo psrs kolonistu integrācijai. Un vienlaikus it visās jomās apstrīdot un uzbrukot nacionāli orientētajiem spēkiem. Arī šoreiz, vismaz šajā rakstelī ir minētas visas personas un organizācijas, ar kurām šis liberastu rupors ticies, izņemot latviešu tautas intereses visvairāk pārstāvošo NA. Pēc būtības šis, cionistu stutētais komisārelis labāk būtu bijis citas tautības, tad nebūtu mums tik pretīgi, ka šim tipam ir latviska izcelšanās, bet rīcība kā tipiskam, ļaunam okupantu un izlaupītāju pārstāvim. Ceru, ka mūsu latviskās sabiedrības krietnākie un principiālākie pilsoņi sastopot šo svešajiem iztapīgo marioneti, pateiks tam ģīmī tautas attieksmi. Nu, kā piemēram, to nepelnījušajam britu princim Rīgā ar neļķēm, vai ja pat kāds uzspļaus, kas īsti latviskā stilā nepiedienas, bet tomēr būtu patiesi pelnīts!

 8. Muižkunga kungs.Vai jūs painteresējaties,kāda ir Latvijā invaliditātes vidējā pensija 2016. olimpiskā gadā- 168 EUR un 84 centi. Kā viņi ar šādu pensiju aizstāvot Latvijas godu varēja izcīnīt divas zelta un bronzas medaļu ,,viegl”atlētikas disciplīnās,bet kā izskaidrosiet ,ka veselīgie atlēti (vidējā darba alga Latvijā-838 EUR)netika pat pie bronzas medaļas.
  Vai tas nav Latvijas invalīdu CILVĒKTIESĪBU pārkāpums,jo diezvai pasaulē ir vēl kāda valsts,kuras invalīdi saņemot šādas pensijas ,izcīmījuši kaut vienu zelta medaļu.

 9. Muižkunga kungs.Vai jūs painteresējaties,kāda ir Latvijā invaliditātes vidējā pensija 2016. olimpiskā gadā- 168 EUR un 84 centi. Kā viņi ar šādu pensiju aizstāvot Latvijas godu varēja izcīnīt divas zelta un bronzas medaļu ,,viegl”atlētikas disciplīnās,bet kā izskaidrosiet ,ka veselīgie atlēti (vidējā darba alga Latvijā-838 EUR)netika pat pie bronzas medaļas.
  Vai tas nav Latvijas invalīdu CILVĒKTIESĪBU pārkāpums,jo diezvai pasaulē ir vēl kāda valsts,kuras invalīdi saņemot šādas pensijas ,izcīmījuši kaut vienu zelta medaļu.

 10. Muižkunga kungs.Vai jūs painteresējaties,kāda ir Latvijā invaliditātes vidējā pensija 2016. olimpiskā gadā- 168 EUR un 84 centi. Kā viņi ar šādu pensiju aizstāvot Latvijas godu varēja izcīnīt divas zelta un bronzas medaļu ,,viegl”atlētikas disciplīnās,bet kā izskaidrosiet ,ka veselīgie atlēti (vidējā darba alga Latvijā-838 EUR)netika pat pie bronzas medaļas.
  Vai tas nav Latvijas invalīdu CILVĒKTIESĪBU pārkāpums,jo diezvai pasaulē ir vēl kāda valsts,kuras invalīdi saņemot šādas pensijas ,izcīmījuši kaut vienu zelta medaļu.

 11. Lai tas muiznieks iet bekot.nekauna.

 12. Cilvēktiesību vai tikai bēgļu cilvēktiesību komisārs?

 13. Cik eiro bēgļjūtīgais Muižnieks ir pats ziedojis bēgļu atbalstam?

 14. 🙂 … Pavēle no eirosojuza augsta priekšnieka: Latvija, Tev būs pakļauties sorossa idejām!

 15. Pamāci mūs, Muižniek, kā jādzīvo pareizi. Mēs te kokos sēžam, migrantiem negribam lielākus pabalstus maksāt, nekā savējiem. Tā tak būtu diskriminācija. Tāpēc, visiem līdzīgi, cik nopelnīts.

 16. Sekojot Muižnieka ieteikumiem vēl būs jāsāk LPSR īstenotais atkārtot -jāceļ bēgļiem rūpnīcas, dzīvojamās mājas, bērnudārzi, skolas, bibliotēkas, jādibina jauni kori un deju pulciņi, lai cilvēkiem nav jāmētājas pa visu Latviju vai jālaižas “dziļāk Eiropā”? Vai tad Muižniekam dzimtajā Los Andželosā tāda pieeja tika praktizēta?

 17. Alles klar, Herr Kommissar! Atbildēt

  Paldies, visuaugstāks un visžēlīgs kungs, par viedajiem padomiem! Tik pasaki mums vienu lietu – kāpēc mēs drīkstam kritizēt valdību, bet par publiskai apskatei izliktās seksuālo invalīdu mantības un dzīvesziņas apspriešanu mums draudēs 150. pants? A kāpēc ne 58. – kā vecajos labajos laikos, kad komisāriem bij nesalīdzināmi lielāka teikšana? Un kurš pants paģēr vazaņķus sēdināt pie pirmā galda, kamēr pašiem rūc vēders un pakaļa plika?

 18. Kas viņam liedz ziedot savus “pabalstus” un apartamentus šiem iebraucējiem?

 19. Šamais komisārītis Atbildēt

  varētu padalīties ar saviem “pabalstiem”, ziedojot tos šiem “bēgļiem” vai pieņemot viņus savos apartamentiņos!

 20. ak bēglim par mazu, bet valsts pamatiedzīvotājam ir pašā laikā jau kuro gadu!??!

Draugiem Facebook Twitter Google+