×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
5. janvāris, 2017
Drukāt

Mums visiem sēž šīs bailes: kā izdzīvot krītošā liftā? (1)

lifta_kabine

Iztēlojies situāciju: tu esi iekāpis liftā, lai brauktu lejup, bet tas pēkšņi sāk krist. Murgs, kas pārvērties par īstenību!

Apdomāties nav laika – tikai dažas milisekundes, lai kaut kā mēģinātu izdzīvot. Šodien mēģināsim sniegt atbildi uz mokošo jautājumu: “Ko darīt, ja atrodies krītošā liftā?”

Ar ko sākt – ar labo vai ne tik labo ziņu? Droši vien vispirms vērts pateikt sliktāko: izdzīvot jau var, bet bez traumām neiztikt. Turklāt šādā situācijā arī visa attapība burtiski izkūpēs gaisā. Tāpēc patiešām pareizi apsvērt visus scenārijus vajag jau savlaicīgi, lai cik paranoidāli tas arī neizklausītos.

Ir uzskats, ka sekundes daļā pirms piezemēšanās jāpalecas uz augšu. Pirmkārt, šo brīdi ir praktiski neiespējami izskaitļot, bet, pat ja paveicas, tas palēninās krišanu tikai par pāris kilometriem stundā. Otrkārt, var stipri sasist galvu pret lifta griestiem. Vēl vairāk, ja atsišanās ar galvu un lifta pēkšņā piezemēšanās sakrīt, tad… Detaļās labāk neiedziļināties!

Snimok-ekrana-2016-12-04-v-13.18.26-696x363

Pastāv vēl vieni maldi: ja ielieksi kājas ceļos, pareizāk sakot, nostāsies uz pirkstgaliem, tas mīkstinātu triecienu. Labs paņēmiens parastā lēcienā, bet ne jau nekontrolējamā lidojumā lejup. Tādā gadījumā galveno triecienu uztvers kājas, bet to nemīkstinās – vienkārši salauzīsi sev kaulus zem jostas vietas.

Lasi vēl: Iegaumē, ko darīt šādā situācijā – ja tu esi aizrijies, bet neviena nav blakus

Vislabākais – nogulties uz grīdas un apsegt galvu ar rokām, paliekot somu zem galvas. Rodas jautājums: uz muguras vai uz vēdera? Te pētnieki viedokļi atšķiras, bet visi ir vienisprātis, ka piezemēšanās horizontālā stāvoklī trieciena spēku sadala vienmērīgi pa visu ķermeni.

Un tagad labā ziņa, jo tu jau noteikti paspēji nedaudz nobīties. Tik bīstamas situācijas gadās ārkārtīgi reti. Statistika ziņo, ka iespēja iet bojā krītošā liftā — 0,00000015 %. Lieta tā, ka lifta iekares kontroles iekārta bloķē kabīni, pat ja satrūkusi tikai viena no trosēm.

Arī pašas troses aprēķinātas uz svaru, kas ir daudz lielāks, nekā lifta svars. Teorētiski lifts varētu virzīties ar vienu trosi, bet tās ir vairākas. Ja tās trūktu, ātruma ierobežotājs momentā iedarbinātu vadības iekārtu, kas apstādinātu kabīni.

dzentlmenis

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tomēr.. Tomēr… Kā rāda 2016.gada bēdīgā pasaules pieredze ir lifts nokritits. Un ne viens vien.

Draugiem Facebook Twitter Google+