×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. aprīlis, 2016
Drukāt

Mūrniece aicina diskutēt par atgriešanos pie obligātā dienesta (46)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs foto

Latvijas sabiedrībā ir jāturpina diskusija par iespēju ieviest obligāto militāro dienestu valsts pašaizsardzībai, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā, runājot par mūsu drošības izaicinājumiem Baltijas Asamblejas (BA) sanāksmē sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Šodien Rēzeknē, uzrunājot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentāriešus un ekspertus, Mūrniece arī aicināja Baltijas valstis daudz nopietnāk un aktīvāk sadarboties, lai stiprinātu mūsu reģiona drošību, tostarp darbojoties Eiropas līmenī, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Latvija – Baltijas Asamblejas (BA) prezidējošā valsts – par prioritāti izvirzījusi drošības jautājumus, akcentēja Mūrniece, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā atklājot BA Izglītības, zinātnes un kultūras komitejas un Tieslietu un drošības komitejas kopīgo sanāksmi. Viņa uzsvēra, ka Latvija turpinās ieguldīt līdzekļus valsts aizsardzībā un robežu stiprināšanā.

“Mēs redzam, kā Kremlis audzē militāros muskuļus. Mūs cenšas ievainot ar hibrīdkara elementiem – tos Kremlis jau ilgstoši lieto pret Baltiju. Tās ir gan ekonomiskās sviras, gan propaganda informatīvajā telpā, gan ietekmes aģenti un tautiešu politika. Latgalē to izjūt īpaši asi,” sacīja Mūrniece, norādot, ka sanāksmes norises vieta nav izvēlēta nejauši: Latgale simbolizē Baltijas valstu drošību plašākā nozīmē. Cilvēki Latgalē apzinās pieaugošos drošības riskus. Latgalē ir daudz Latvijas patriotu, redzam lielu pieaugumu Zemessardzē un Jaunsardzē, pauda politiķe.

Mūrniece uzsvēra, ka arī citi Eiropas izaicinājumi – terorisms un bēgļu straumes – prasa mūsu valstu iekšējās un ārējās drošības stiprināšanu, Eiropas ārējās robežas nostiprināšanu. Jāstrādā ne vien Baltijas, bet visas Eiropas līmenī, norādīja Saeimas priekšsēdētāja. Šajā ziņā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija ir lielisks piemērs, jo šeit atbilstoši Eiropas “Frontex” programmai Eiropas Savienības dalībvalstu robežsargi apgūst robežu drošību.

Šodien Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā BA Izglītības, zinātnes un kultūras komitejas un Tieslietu un drošības komitejas kopīgā sanāksmē reģiona parlamentārieši un eksperti spriež par kopīgu apmācību programmu Baltijas valstu drošības iestādēm, kā arī diskutē par reģiona informatīvās telpas stiprināšanu.

Latvija 2016. gada 1. janvārī uz gadu kļuva par BA prezidējošo valsti.

BA ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-20 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienas kārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Kas tur dienēs?Būs jāveido obligātais bēgļu iesaukums ar Mūrnieci pa priekšu? Vai bērni vēl dzimst Latvijā? Un tie ,kas dzimst, vai viņi pietiekami paēduši un veseli ,vai viņiem ir normāls jumts virs galvas,normāla skola un vecāki,kuriem ir darbs?Cik kvalitatīvu bērnību Latvija piedāvā tiem dažiem tūkstošiem bērnu,lai viņi izaugtu par veseliem,laimīgiem un patriotiskiem savas valsts pilsoņiem,kam nebūtu žēl izniekot tai bezjēgā(obligātajā kara dienestā) 2 gadus no savas dzīves?Pa lielam,planētas liktenis jau ir izlemts un nieka pāris tūkstoši Latvijas jauniešu tur nespēs ieviest nekādas pārmaiņas.

 2. Apbrīnoju ļautiņus, kas jūtas kompetenti “da jebkur”.
  Mūrniece aicina diskutēt par to, ko redzējusi tikai ķinītī vai sapnī …

 3. Vajag obligāto mulitāro dienestu un aiz vārda obligāto es liktu arī kādas vēlākas tiesības atškirībā no tiem, kuri izvairās ( kaut kandidēt kā deputāts, vieglāk sasniedzama pensija un vel ). Tas dos bļaušanu, bet valsts lai pirmajā vietā kā Izraēlā. Tur tā pieredze jau ir.
  Jaunie zēni pieradīs laikus celties, tīrīt zobus, paskriet un apgūs militāro iemaņu pamatus, apgūs atbildības pamatus ut.t.t. Tad jau Zemessardze, policija, profesionālais dienests neliksies kaut kas ļauns un nezināms…

 4. Ja no KNAB, VID, prokuratūrām un visām citām Latvijas iestādēm, kuru uzdevums ir novērst, apkarot un iznīcināt korupciju iztīrītu visus vadošos darbiniekus un ierēdņus, kuri čupojās un atbalsta valsts apzadzējus valdībā un, Saeim tad valstij netrūktu nauda 2 % aizsardzības budžetam un obligātā kara dienesta atjaunošanai, kurš neko sevišķi daudz vairāk neizmaksāto, kaā pašreizējie profesionālie bruņotie spēki,

 5. Diskutēt atkal un nonākt pie tā paša secinājuma. Latvijai to nevajag!

 6. Aizsardzības ministrs Bergmainis ir …”skeptisks par obligātā militārā dienesta ieviešanu, jo nav resursu, ne finansiālo, ne infrastruktūras”. Vai Mūrniece veidos savu armiju? Vai tikai uzskata tautu par idiotiem?

  • Tavuprāt igauņi un lietuvieši, kuriem ir obligātais militārais dienests, ir ..? Tavuprāt tikai .. ir armija, ko veido militārais dienests?
   Varbūt finansu ministrei jākļūst skeptiskai un jāpārtrauc iekasēt nodokļus, jo nav resursu, maz darbspējīgo, mazas algas un liels ierēdņu aparāts.
   Veselības ministrija arī varētu kļūt skeptiska un varētu neieviest obligāto veselības apdrošināšanu.
   IZM arī varētu kļūt skeptiska un slēgt skolas, jo skolēniem ir sliktas atzīmes.

   • Ko nu dēj!
    25 gados tādi kā tu un citi aizgaldu .. 25 gadu laikā pārvērtuši valsti par nabagmāju un vēl brīnās, ka nav naudas, lai spētu uzturēt obligāto militāro dienestu!
    Cik jābūt lielam .., lai salīdzinātu nabagmāju LV ar Igauniju!
    Vai tiešām esi tik .., ja muldi par Igauniju (dzīvo 1,3 miljoni!), kur valsts budžets ir 13 miljardi gadā, bet vispārējās korupcijas nomāktās nabagmājas LV (dzīvo 1,9 miljoni!) budžets ir 7 miljardi?
    Aizgaldu .. vispirms jābeidz korumpēties uz izzagt valsti! un tikai tad sākt murgot par armiju! Aizgaldu .. nu nevajadzētu izlikties gudrākiem par armijas večiem!

 7. “Mēs redzam, kā Kremlis audzē militāros muskuļus. Mūs cenšas ievainot ar hibrīdkara elementiem – tos Kremlis jau ilgstoši lieto pret Baltiju. Tās ir gan ekonomiskās sviras, gan propaganda informatīvajā telpā, gan ietekmes aģenti un tautiešu politika. Latgalē to izjūt īpaši asi,” sacīja Mūrniece.
  ………………………………………………………Un kāpēc audzē, pietrūka prātiņš lai to izfunktierētu? Amerika un Nato gan neaudzē muskuļus. Vai tikai zombējums sasniedzis tādu pakāpi, ka gatava tautai ieborēt, ka bēgļu miljoni priekš Eiropas ir gatavā medus maize un tie sprādzzeni ar bohāgājušajiem ir tik tāds svētku salūts? No Parīzes ziņo, ka atkal atskanējuši sprādzieni .

 8. Latvijas-Krievijas karā (Latvija aizstāvējās, bet krievi centās Latviju okupēt), kas notika no 1918.-1920.gadam un kurā mazā Latvija sakāva Krieviju – Latvijas armijā bija apmēram 70000 karavīru. Un armijā stājās gan skolēni, gan studenti bez iepriekšējas militāras pieredzes. Armijai palīdzēja latviešu tauta. Protams, mums palīdzēja arī igauņi un poļi.
  Latvieši ir spējīgi sakaut krievijas armiju, bet pie nosacījuma, ka ir salīdzinoši liels karavīru skaitliskais sastāvs, kā arī ir bruņojums un ekipējums. Tāpēc ir nepieciešams atjaunot obligāto militāro dienestu, lai ir daudz latviešu, kuri māk rīkoties ar ieročiem. Krievu okupanti neuzbrūk tiem, kas spēj sevi aizsargāt un kas spēj okupantiem kārtīgi sadot pa zobiem.
  Luganskā un Doņeckā par Ukrainas brīvību cīnās 50 000 ukraiņu karavīru, pie tam, tur notiek karavīru rotācija – kur nogurušos spēkus nomaina svaigi. Luganska un Doņecka pēc teritorijas ir Latvijas lielumā, bet iedzīvotāju tur ir kādi 5 miljoni; separātistus tēlo no Krievijas ielīdušie okupanti un teroristi, kuru kopskaits varētu būt ap 100 000.
  Lai sekmīgi aizsargātu Latviju, tad ir nepieciešami daudzi tūktoši militāri apmācītu latviešu. Ja skatāmies no Ukrainas pieredzes, tad kara gadījumā ar ~8000 zemessargu un tiem pāris simtiem profesionālā dienesta karavīru būs krietni par maz.

 9. valsts ir sapuvusi no iekšām!
  nevienā jomā nav kārtības.
  treknie uz nodokļu maksātāju rēķina tik ceļ sev algas un rūpējas par savu labumu!
  tā vien šķiet, ka tieši gudrāko daļa ir devusies projām no valsts.
  ar visām ģimenēm!

 10. Latvijā pēdējie obligātā militārā dienesta karavīri demobilizējās 2006.gada nogalē.
  Vai zināt, kāpēc sāka veidot profesionālo armiju? Tāpēc, ka nespēja ieviest kārtību kaut pastalās, bet brīvās LV armijā, kur bija tie paši padomju armijas ģedovščinas likumi. Latviski(!!!) runājošie padarmijas trulie purni praporščika pagoniem naturāli drāza jaunos LV patriotus – dažs aizgāja kā brīvprātīgais 18 gadu vecumā- kuri savā naivumā(!!!) bija noticējuši, ka dien neatkarīgas un brīvas valsts armijā. Bet ikdienā pretī rēgojās TRULS ģeda purns… Par daudz līķu(sorry!) bija ‘saražots’ …Lai iestātos NATO bija jāievieš kārtība armijā … Tāpēc izvēlējās profesionālo armiju, kas gan ekonomiskā nozīmē (lētāk uzturēt), gan profesionālā ziņā(maksā algu taču!) ir daudz augstākā līmenī …

  • Paņem kalkulatoru un parēķini Atbildēt

   Obligātā militārā dienesta likvidēšana bija politisks lēmums.
   Otrkārt – pēdējā obligātaja dienesta iesauca ~1000 karavīrus. Valsts deva formastērpu, baroja, iedeva pašaut u.t.t. “Alga” arī bija. Kaut kādi laikam 15 lati mēnesī.
   Un tagad 2016.gadā pretī ir 5000 profesionālu karavīru. Viņiem valsts sagādā formastērpu (formastērps maksā 1000 eiro), baro, sūta misijās, iedod kārtīgi izšaudīties poligonā….kā arī maksā algu. Algu saraksts ir publiski pieejams un var redzēt cik kurš karavīrs saņem. Vidēji mēnesī karavīrs (kareivji mazāk, bet seržanti un virsnieki vairāk) saņem 800 eiro. Gadā algā tiek izmaksāti 800(alga)x5000(karavīru skaits)x12(mēneši)=48 miljoni. Aizsardzības budžets ir 400 miljoni gadā.
   Vai tiešām obligātais militārais dienests bija un ir dārgāks par profesionālo dienestu?

 11. Cik aizkustinoši, ka veci kraķi prātuļo par militāro dienestu. Ko tad vecie kraķi netiekat galā ar pašu izjātajiem …gribēju teikt vanckariem, bet labāk skanēs dēliem?
  Skolā ar lielām pūlēm iespējams ieviest un noturēt disciplīnu! Vanckars stundas laikā redz vēlas rāpties pa trubu līdz griestiem. Tā kā viņiem ir tikai tiesības, kā mauro vecā grezele rieksta no Rīgas kantora aizgalda, tad atliek visai klasei un skolotājam noskatīties uz idijota izjāta vanckara izdarībām… vanckara senčus- vecos kraķus pat ar mietu nebūtu iespējams atdzīt uz skolu, lai savalda savu vanckaru …
  Tad kādu jūs iedomājaties armiju, ja skolā netiek galā ar jūsu izjātajiem un 70 % pat pamestajiem zēniem mātes ziņā?
  Redz kā rādīja bez Tabu pusaudžu banda šausmās bija iedzinusi visu pāķu miestu Ugāli! Veči bija apmīzušies no pārbīļa un skolā visi bija pārbiedēti … Veči tikai i-netā un pie sievietes cauruma ir varoņi, bet dzīvē, pat ar menti ar pagoniem laiž mīksto …

 12. Nevienam tāds obligātais dienests par ļaunu nenāktu. Nav jau vajadzīgi 3 gadi, kā krievu armijā, pietiktu
  ar 12 vai pat 6 mēnešiem, lai kara gadījumā zinātu, ko darīt un kā apieties ar ieročiem. Daudzus jauniešus dienests arī disciplinē un iemāca minimālu kārtību. Dienests ir nepieciešamība, nevis kāda
  “gribu vai negribu” izvēle, jo krīzes situācijā tāpat visi būs pakļauti iesaukumam.

  • Piekrītu! Ja nemaldos, tad Šveicē – pasaulē visvairāk militarizētajā valstī – dienests ilgst 4 mēnešus.
   Alūksnē karavīra pamatapmācības kurss ilgst 100 dienas, kas ir mazliet vairāk nekā 3 mēneši. Vēlāk notiek specializēšanās un tad jau var mācīties un slīpēt zināšanas gadiem ilgi.

 13. Kad 25 gadu laikā jauni cilvēki un ģimenes ar bērniem (561 000 jau projām!) burtiski bēg(!!!) no latviski runājošos idijotu un korumpantu (lasi “Astoņkājis”) pārvaldītās ‘kaut pastalās, bet brīvā LV” nu sākusies vāvuļošana par obligāto dienestu!
  Kurš ir gatavs ar ieroci rokā aizstāvēt šos korumpantus, kas ir izzaguš valsti un piesmējuši brīvas valsts ideālus un izčakarējuši visos caurumos 80% iedzīvotājus? Vai 25 gados aptreknējušie purni mīžot ar 4 riteņu ‘pastalām’ izliekas neredzam, ka tauta ir nospiesti uz ceļiem un pataisīti par korumpantu un idijoti vergiem?

  • Es saredzu arī pozitīvo Atbildēt

   Tie 561000 visi nav latvieši. Tur ir ļoti daudz krievruņu okupantu un kolonistu – bez tiem Latvijā dzīve kļūst labāka, skaistāka, bagātāka un latviskāka. Būtu labi, ja no Latvijas pazustu atlikušie ~300 000 krievruņu okupantu un kolonistu.

 14. Latvijas sabiedrībā ir jāturpina diskusija par iespēju ieviest obligāto militāro dienestu valsts pašaizsardzībai, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā, runājot par mūsu drošības izaicinājumiem Baltijas Asamblejas (BA) sanāksmē sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).
  ————————————
  meitas māte jau var murmulēt par …obligātio militāro dienestu!
  Ja būtu DĒLS, tad līdz bezsamaņai patritiskajā ģedovsčinas armijā diezin vai sūtītu, tad citu dziesmu dziedātu …

  • Varbūt Mūrniece ir par tādu armiju, kur obligāti dien gan sievietes, gan vīrieši? Kā Izraēlā. Kur ir dzimumu līdztiesība un sievietes nav pārākas par vīriešiem.
   Nez kāpēc līdz 1940.gadam, kad krievi okupēja Latviju – Latvijas armijā nebija gedovščinas? Kad 90.gados atjaunoja Latvijas armiju, tad daudzi virsnieki un instruktori uz Latvijas armiju pārnāca no krievu okupantu armijas un līdzi paņēma krievu armijai raksturīgo gedovščinu, kur ilgāk dienējošie dažādi trenkāja un reizēm stipri un pat nāvei iekaustīja mazāk dienējušos. Pēdējos gados, kad vēl Latvijā bija OMD – gedovščina bija izskausta. Nelika kopā dažādus iesaukumus – vairs nebija veco dzedu un duhu; kā arī no armijas vecuma dēļ aizgāja prom krievu okupācijas armijas un krievu cietumu tradīcijas piekopjošie virsnieki un instruktori.
   Gedovščina armijā bija okupācijas sekas. Zināšanai- krievijai ir obligātais militārais dienests (ar visiem robežu un cietumu sargiem gandrīz 1 miljons cilvēku armijā). Krievijas armijā katru gadu bojā aiziet apmēram 1000 karavīru, kurus nosit dienesta biedri vai kuri pēc pazemojumiem un izvarošanām izdara pašnāvību (tur vēl ir etniskais moments, jo krievu armijā parasti nosit un līdz pašnavībai noved tieši krievus, jo par viņiem ļoti mīl ņirgāties kaukāzieši, kuri daudzus gadsimtus cietuši no krievu veiktās kolonizācijas – pēdējos gados gan cenšas kaukāziešus nelikt kopā ar krieviem; piem., čečeni dien Čecenijā un nevis kaut kur Maskavas apkārtnē). Latviešu kultūrā latviešu karavīri viens otru nepazemo!

   • Ko tu bāz degunā to Izraēlu – valsti, kura atrodas mūžīgā karastāvoklī, un kurā tikai legāli vien ASV iegulda aizsardzības nozarei atvēl vairāk nekā 1 miljardu dolāru gadā! Par kādu naudu, lai Latvija uztur vēl trešo armijas modeli, ja pirmie divi – regulārā armija un brīvprātīgā Zemessardze – ir basi?!

    Disciplīnu var “ieaudzināt” ģimene un skola, arī to pašu patriotismu! Armijai jāmāca karot, nevis himnu dziedāt!

    • Igaunijā ir obligātais dienests. Lietuvā ir. Somijā ir. Šveicē ir. Norvēģijā ir obligātais militārais dienests.
     Kara gadījumā Latvijai uzbruks vismaz 50 000 krievijas armijas karavīru. Vai 500-1000 profesionālā dienesta karavīru un 5000 zemessargu+ 1 bataljons ar amerikāņiem spēs aizsargāt Latviju, ja pārējā tauta varēs vien noskatīties, jo pārējā tauta nav apmācīta šaut, sviest granātu, spridzināt? Neapmācīta tauta nebūs spējīga iet palīgā latviešu karavīriem!

 15. vajag armija lv

 16. Focus.lv: Aptauja:
  Lai PIDRILLAS iet paši karot par saviem OLIGARHIEM !!! Atraduši lohus, kuri vēl ies savas dzīvības atdot par tiem VELLIEM !!! Vēl jau tikai valsts himna jāpārtaisa: “Tak za OLIGARHOV i za rodinu za veru- iesim visi sprāgt nost ….”

  • Ja nacistiskā krievija vai kāds cita valsts iebruks Latvijā, tad es karošu par savu zemi, sētu, par latviešu tautas valodu un kultūru, par savu senču zināmajiem un nezināmajiem kapiem, par saviem vecākiem, par saviem brāļiem un māsām, par savu sievu, par saviem bērniem, par saviem radiem un draugiem, par tiesībām būt saimniekam latviešu zemē un par tiesībām pašam brīvi lemt savu likteni.
   Un kara gadījumā izmantošu iespēju – atšaušu valsts izzadzējus un nelietīgos oligarhus.

 17. nao nacionālā naida kurināšanas līgani pāriet uz kara proklamēšanu

  • Kāpēc nacistiskajā krievijā ir obligātais militārais dienests? Laikam tāpēc, lai nacistiem būtu vieglāk okupēt citu tautu zemes (krievnacisti ir okupējuši daļu no latviešu, igauņu, lietuviešu, tatāru, ukraiņu, osetību, prūšu, japāņu un daudzu citu tautu zemēm).
   Kāpēc krievnacismam simpatizējošie komentētāji blēj, ka Latvijai jābūt vājai un bez savas armijas? Laikam tāpēc, ka krievnacisti saprot sekojošo – jo vājāka kāda valsts, jo krievnacistiem to vieglāk ir okupēt un anektēt.
   Krievnacisti uzbrūk vājajam, no stiprā krievnacisti baidās.

   • kā reiz obligātais dienests neko nedod Atbildēt

    pirmkārt tas ir piespiedu kārtā, atiecigi ir pretestiba jelko apgut, otrkārt modernā kara apstākļiem vajag labi sagatavotus un zinošus karavīrus, nav jau tā ka nu pietiek ka ar plinti vari izšaut, un iedos tev prettanka raķeti, ko ar to darisi? tur mazdrusciņ vairāk jāzin, taču mācibu šāvieni ar šīm iekārtām ir vairāk nekā dārgi lai tagad apmācitu visu obligātā dienesta personālsastāvu. tāpec jau veidoja profesionālo armiju

    • Dod masa - daudz apmācītu un apbruņotu cilvēku Atbildēt

     Pastāsti, kas ir modernais karš un modernā kara apstākļi?
     Paskaties kā karo Ukrainā. Bieži ir ierakums pret ierakumu (pateicoties tam, ka netiek izmantota aviācija) – tas ir 1.Pasaules kara līmenis, izņemot to, ka nav ķīmisko gāzu.
     Kā krievnacisti iebruka Gruzijā? Vai Krievijas-Čečenijas karā bija daudz modernā kara elementu?
     Vai amerikāņiem okupējot Irāku bija daudz modernā kara metožu? Un kā ar moderno karu Afganistānā?
     Man izskatās, ka ir mainījusies cena ieročiem (prettanku ierocis maksā pusmiljonu un raķete simtos tūkstošos), tankiem, lidmašīnām un helihopteriem ir labākas bruņas un lielāks ātrums, karavīriem uz krūtīm vieglākas bruņuvestes, ir satelīti, GPS un radiosakari – pa lielam tā ir tā kara modernizētā versija.

 18. Trollīši nobijušies ne pa jokam! Obligātais dienests pāraudzinātu vismaz dažas “puņķu tapas.”

 19. Murniece sak demagogiju dziit. Pati saproti par ko runaa? Sakuma valsti saved kartiba, lai iedzivotaji sanem beidzot adekvatu atalgojumu, lai medicina visiem pieejama utt. Kaut kadas murgainas diskusijas var uzsakt tikai galigi aptaureta baaba, kurai smadzenu vieta pelu suudi.

  • Cik lielu un par kādu darbu atalgojumu gribi? Par bezdēšanu biroja krēslā 2000 eiro mēnesī?
   Kur tieši nav pieejama medicīna un cik ilgu laiku nav pieejama? Mini konkrētus faktus un nevis pats nodarbojies ar demagoģiju.
   Un aicinu diskutēt par OMD, nevis novirzīties no temata.

 20. madāma varētu sākt diskusijas no “otra gala”, un proti, vai Latvijā vēl ir kam dienēt un kas dienēs šajā obligātajā dienestā?! lai viņa vispirms diskutē par to, cik būs izņēmumu, lai neietu dienēt – iepriekšējā tādi bija teju 20, un armijā nāca vien tie, kuri “nestudēja”, nebija divu bērnu tēvi utt, vārdu sakot, dienēja “lohi” no perifērijas, kuri neprata izmantot izņēmumus vai neatpirkās! pašreiz obligāto “var iziet” brīvprātīgi Zemessardzē, bet kaut kā to gribēju “aizstāvēt valsti ar ieroci rokā” ir pamaz – vien nepilni 8000!?

  • Nemeklē iemeslus kāpēc OMD nav vajdzīgs Atbildēt

   Par Latviju mazākā Igaunija spēj uzturēt gan obligāto dienestu, gan spēj to nokomplektēt ar karavīriem. Varu kļūdīties, jo man nav ar skaitļiem pamatojamu datu, bet esmu dzirdējis, ka Igaunijas obligātajā dienestā ir tik daudz dienēt gribošo, ka tas 100% sastāv no brīvprātīgajiem.
   Latvijā līdzīgi bija pēdēja obligātā militārā dienesta iesaukumā. Toreiz laikam iesauca ~1000 jauniešus. Un toreiz pirmām kārtām ņēma tos, kuri paši gribēja dienēt no brīva prāta. Laikam toreiz 90% bija brīvprātīgie un 10% tādi, kuri negribēja dienēt, bet valsts šos iesauc un tie nekur nevarēja sprukt un to 1 gadu arī nodienēja.
   Lai būtu daudz dienētāju, tad jāievieš kaut ko stimulējošu. Piemēram, visi dienējušie 4 gadu garumā saņem stipendiju 200 eiro mēnesī mācībām kādā no Latvijas augstskolām (+bezmaksas vietu kopmītnēs); vai 4000 eiro bankas iemaksai par pirmo mājokli; vai 4000 eiro biznesa uzsākšanai; vai nodokļu atlaides 10 gadu garumā….var izdomāt vēl 100 labumus, kas stimulēs jauniešos doties dienēt. Var ieviest maksas augstāko izglītību, bet armijā dienējušajiem izglītība būs bezmaksas – šis tāds vairāk pātagas un burkāna princips, bet arī derīgs. Ja negribi dienēt pie ieročiem, tad var ieviest t.s. alternatīvo dienestu – lai jaunieši pacifisti pansionātos aprūpē vecos, lai slimnīcās iemācīt apkopt brūces u.t.t.

   • Salīdzināji…. Igaunijai aizsardzībai reālos skaitļos ir par 400 miljoniem eiro vairāk nekā Latvijai, kurai šogad aizsardzībai atvēlēts vien 367 miljoni, un sanāk, ka Latvijai ir divreiz mazāka summa. Un nekādi simts procentu brīvprātīgo nav – 100% brīvprātīgo ir pāris meitenes… Un igauņi arī varētu pastāstīt, cik tad obligātajā dienestā neierodas un ir jāķersta, kā tas bija pie mums.

    no operacionālā viedoķla obligātā dienesta būtība mūsdienu situācijā neatmaksājas – karš (ja būs) būs pēkšņs – nekādu mobilizāciju vienkārši fiziski nebūs iespējams veikt: karosim ar regulārajiem spēkiem ar papildu piešprici no brīvprātīgās Zemessardzes, un tikai līdz brīdim, kad ienāks sabiedroto spēki, jo te nav Gruzija vai Ukraina, kurai jāstājas pretim Krievijai bija vienai. Tātad – naudas izmešana, tāpēc šo naudu jāvelta regulārās armijas apbruņošanai, apmācībai, daļu naudu novirzot arī Zemessardzes, kā arī regulārās armijas skaita palielināšanai.

    • Latvijai der partizānu kara taktika Atbildēt

     klau, ha. Ja notiks sliktākais un sāksies karš – cik ilgi tie 1500 profesionālā dienesta karavīru spēs aizsargāt Latviju, pie tam, kara stundā tikai daļa būs kazarmās, bet pārējie gulēs kaut kur pie sievām 15min-stundas brauciena attālumā no Ādažiem?
     Un 8000 zemessargu arī netupēs kazarmās, kur daudzi zemessargi glabā savus ieročus. Latvijas gadījumā jāizdomā ātra un efektīva mobilizācija.

     Bet, lai mobilizētos partizānu karam – to nav jādara atklāti un pulcējoties vienviet; vīriem X stundā mežos jāsaiet pa kluso. Lai partizānu karš būtu efektīvs, tad potenciālajam partizānam jābūt ar militāro pamatizglītību. Potenciālajam partizānam mājās istabā jāstāv ierocim, munīcijai, ekipējumam, pārtikas produktiem. Tautai ir jābūt zināšanām kā sevi aizsargāt. Daudzi jaunieši nekad rokās nav turējuši īstu ieroci un nekad nav šāvuši – tādi nespēs agresoram izrādīt nekādu pretestību.

     • aizej izguli narkotiku skurbumu, karotāj!

     • lai tu vai kādi citi krutie karotāji ietu mežā, vispirms vajag zinošus KOMANDIERUS, kas spēs vadīt kaujas. Vajag materiālo nodrošinājumu, lai karotu… Vispār kāds ir uzprasījis pašu būtiskāko – vai Latvijai ir nauda karam???

     • Latvijai ir nauda aizsardzībai. Maz, bet ir. Apskati aizsardzības ministrijas budžetu.
      Par komandieriem – tāpēc arī nepieciešamas apmācības, lai cilvēkus sagatavotu par mazo nodaļu komandieriem.
      Okupācijas gados daudzus augstskolu studentus militāri apmācīja un daudziem absolventiem bija krievu okupācijas armijas oficiera pakāpe, jo okupācijas gados okupantu armijā bija virsnieku trūkums un tad izlīdzējās ar šiem rezerves virsniekiem, kurus kādā negaidītā dienā vienkārši ņēma un aizsūtīja uz Afganistānu. Karoja, izdzīvoja, atgriezās Latvijā.
      Somijā obligātajā militārajā dienestā ir apmācība priekš zemāko pakāpju karavīriem un priekš jaunākajiem komandieriem. Komandieri mācās mazliet ilgāk. Visa atšķirība.

 21. zel,ka Murniecei ir meita,diez ko teiktu,kad delam butu obligati jaiet dienet!

  • Visiem jāmaksā nodokļus un visiem jādien Atbildēt

   Ja obligātais dienests, tad visiem kā Izraēlā – gan dēliem, gan meitām. Citādi būs sūdzības Satversmes tiesā un Eiropas Cilvēktiesību tiesā, ka puišiem jādien, bet meitas var dzīvoties pa vaļu.
   Kur palikušas aptaurētās feministes, kas iepriekš brēca par dzimumu līdztiesību? Tās laikam rīkosies viltīgi un teiks, ka obligātais dienests vispār nav vajadzīgs.

  • Pietiek skatīties uz tiem memmesdeliņu bariem.Armija nevienam nenāk par sliktu,to apliecinaja arī dienests padomju armijā.No puišiem izauga nopietni vīri,kas gatavi aizsargāt sevi ,savu ģimeni un valsti.Valsts un sabiedrība no tā tikai iegūs.

   • Protams, armija nenāk par sliktu un es pats atbalstu obligātā militārā dienesta atjaunošanu Latvijā. Bet, piedodiet, tas ir kļūdains uzskats, ka par īstu vīru var izveidoties armijā. Atrodas par pamuļķi, kuri uzskata, ka jaunietis par vīrieti kļūst tad, kad pārguļ ar meiteni un zaudē nevainību.
    Armijā var iemācīties kādus 10% no vīrišķības (vīrišķība nav tikai fizisks spēks, bet arī laba izglītība un zināšanas, laba uzvedība un pieklājība, cīņas spars; starp citu, sports ir ļoti laba vīrišķības kalve un vēl daudzas citas lietas). Bet armijā ne visi iemācās pat šo vīrišķības minimumu. Ir daudz nesekmīgo. Ir zēni, kuri pirms armijas bija bābas un arī pēc armijas saglabāja savu bābiskumu un turēšanos pie mātes brunčiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+