×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
9. februāris, 2012
Drukāt

“Naši” tērēja desmitiem tūkstošu rubļu protestu rīkošanai Tallinā

hakeris_afp_9

Starptautiskā hakeru grupējuma “Anonymous” Krievijas atzars internetā publiskojis Kremļa jauniešu organizācijas “Naši” aktīvistu elektronisko saraksti, atklājot, ka miljoniem rubļu tērēti Krievijas opozīcijas līderu nomelnošanas kampaņām un premjerministra Vladimira Putina slavināšanai.

 

Tāpat sarakstēs noskaidrojies, ka Kremļa jauniešu organizācija 2007. gada pavasarī organizējusi apmaksātus braucienus uz Tallinu “Bronzas kareivja” pārvietošanas laikā.

 

Opozīcija – Kremļa “vispretīgākie ienaidnieki”

Hakeru grupējums “Anonymous v Rossiji” nopludinājis saraksti starp bijušo organizācijas “Naši” vadītāju, pašreizējo Krievijas Jaunatnes lietu aģentūras priekšsēdētāju Vasiliju Jakemenko, “Naši” preses sekretāri Kristīni Potupčiku un organizācijas vienu no līderiem Aleksandru Gagijevu. Trijnieks galvenokārt plānojis Putina slavināšanas kampaņas. Viņu sarakstes pielikumos atklājas arī dažādu pasākumu finansējumu tāmes. Tā, piemēram, “Naši” ierindas aktīvistiem par Putinu slavinošu 200 komentāru pievienošanu pie vismaz 60 dažādiem rakstiem interneta vietnēs maksāti pat 60 tūkstoši rubļu (aptuveni tūkstoš latu). Viens no Krievijā populārākajiem blogotājiem fotogrāfs Iļja Varlamovs par diviem rakstiem, kuros labā gaismā parādījis “Naši” organizētās jauniešu vasaras nometnes, no Kremļa organizācijas nopelnījis 400 tūkstošus rubļu (ap 7000 latu).

 

Citā elektroniskā pasta sarakstē atklājas, ka “našisti” par 10 miljoniem rubļu (170 tūkstošiem latu) nopirkuši vairākus organizāciju slavinošus rakstus Krievijā populārajos laikrakstos “Moskovskij komsomoļec”, “Komsomoļskaja pravda” un “Ņezavisimaja gazeta”. Pēdējās vadība gan noliedz, ka tās žurnālisti par saviem rakstiem būtu ņēmuši naudu.

 

Kremļa jauniešu organizācija, kurai finansējums tiek piešķirts no valsts kases jeb nodokļu maksātāju naudas, arī aktīvi plānojusi Putina opozicionāru nomelnošanas kampaņas. Pērnajā oktobrī jauniešu organizācijas līderi izveidoja “vispretīgāko ienaidnieku” sarakstu, kurā iekļāva 168 demokrātijas aizstāvju, inteliģences pārstāvju un sabiedrībā zināmu cilvēku vārdus. Sarakstē atklājas, ka lielākās galvassāpes viņiem sagādā viens no opozīcijas līderiem Aleksejs Navaļnijs. Kāds “našists” ierosinājis izveidot par viņu multiplikācijas filmu, kurā Navaļnijs tiek parādīts kā nacistiskās Vācijas vadonis Ādolfs Hitlers. Uz šādu ierosinājumu Jakemenko atbildējis: “Darām tā. Uzjautrināsimies.” Drīz pēc sarakstes nonākšanas internetā Krievijas sporta, tūrisma un jaunatnes lietu ministrs Vitālijs Mutko paziņoja, ka Jakemenko tuvākajā laikā savu amatu zaudēs.

 

Bez nojausmas 
par pieminekli

Sarakste arī lieliski parāda, kā Kremļa jauniešu organizācija 2007. gadā rīkoja akcijas Tallinā, kad tur tika pārvietots “Bronzas kareivja” piemineklis. Vairāki “Naši” biedri savās vēstulēs Jakemenko atskaitās par cilvēku vervēšanu braucieniem uz Tallinu un finansējuma sadali, ziņo Igaunijas laikraksts “Postimees”. Krievijai katrs brīvprātīgais braucienam uz Tallinu izmaksājis vismaz 12 tūkstošus rubļu. “Naši” viņiem palīdzējuši kārtot vīzas, apmaksājuši ceļošanas un uzturēšanās izdevumus. Tāpat esot organizētas ekskursijas Tallinā. Daži “našisti” esot izmitināti lepnajās Igaunijas galvaspilsētas viesnīcās – “Kalev Spa” un “Meriton”. Kāda “našista” sūtītajā vēstulē Gagijevam klāstīts, ka uz Tallinu aizvestajiem “protestētājiem” piekodināts neuzturēt ciešus kontaktus ar brauciena organizētājiem, viņi arī mudināti uzreiz pēc saņemšanas izdzēst visas organizatoru sūtītās īsziņas un Igaunijas galvaspilsētā nenēsāt “Naši” nozīmes un simboliku, atsaucoties uz saraksti, ziņo “Postimees”. Tiesa, virkne “Naši” savervēto cilvēku līdz Tallinai nemaz netika – dažiem tika atteikta vīza, citi izsēdināti no vilciena uz Igaunijas un Krievijas robežas.

Iepriekš par šādām “Naši” aktivitātēm ziņoja arī Igaunijas drošības policija “KaPo”. Arī tā atzinusi, ka viens no lielākajiem nemieru cēlājiem Tallinā bijis Gagijevs, kurš prasmīgi izmantojis Krievijas jauniešu niecīgās zināšanas par Igauniju.

 

“Daudzi no savervētajiem nemaz nebija “Naši” biedri. Viņi tika sameklēti ārkārtīgi īsā laikā, bet sevi dēvēja par “propagandas komisāriem”,” par 2007. gada notikumiem ziņoja “KaPo”. Arī igauņu drošībnieki secinājuši, ka akcija organizēta par Krievijas nodokļu maksātāju naudu.

 

“Šī akcija krievu jauniešiem bija tāds kā ekstrēmais tūrisms – ne fatāls, bet tāds, kas pakutina nervus. Daži no Tallinā aizturētajiem Krievijas jauniešiem nemaz nezināja, kas ir “Bronzas kareivja” piemineklis,” uzsvēra “KaPo”.

 

Pret Kremļa “bandītiem”

Krievijas hakeri sola neapstāties un publiskot arī citu Kremļa amatpersonu elektroniskās sarakstes. Sarunā ar interneta vietni “gazeta.ru” vārdā neminēti hakeri skaidro, ka šādi rīkojas, lai protestētu pret Krievijas varas iestāžu nemitīgajiem uzbrukumiem opozīcijas interneta vietnēm. “Tagad visu politiku kontrolē daži cilvēki Kremlī. Pret tiem, kuri šo situāciju grib mainīt, tiek uzsākti kriminālprocesi. Protestējam pret pērkamiem žurnālistiem, korupciju, meliem. Protestējam pret uzbrukumiem interneta videi, kurai būtu jābūt vietai, kur cilvēki brīvi sazinās,” skaidro Krievijas hakeri. Taujāti par viņu mērķiem, hakeri atbildēja: “Mūsu galvenais mērķis ir neļaut bandītiem kontrolēt Krievijas internetu.”

Par starptautiskās organizācijas “Anonymous” izveides pirmsākumu uzskatāms 2003. gads, kad tā radās, anonīmiem interneta lietotājiem apmainoties ar dažādu, galvenokārt izklaidei paredzētu informāciju. Sākot ar 2008. gadu, organizācijas apjomi auga, tajā iesaistījās interneta lietotāji no dažādam pasaules valstīm. Organizācija kļuva politizētāka – to rindas papildināja profesionāli hakeri, kuri, protestējot pret galvenokārt interneta pirātisma apkarošanas mēģinājumiem, uzbruka dažādu starptautisku organizāciju un valstu valdību interneta vietnēm.

“Patiesībā esam diezgan jauki un labsirdīgi,” sarunā ar “gazeta.ru” teic “Anonymous” Krievijas atzara pārstāvji, skaidrojot, ka negrib pieļaut, lai interneta vide tiek kontrolēta.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+