Ekonomika
Nauda

Naudas aizdevumi 0


Business finance, tax, accounting, statistics and analytic research concept: office electronic calculator, bar graph and pie diagram and pen on financial reports in clipboard with colorful data isolated on white background
Business finance, tax, accounting, statistics and analytic research concept: office electronic calculator, bar graph and pie diagram and pen on financial reports in clipboard with colorful data isolated on white background
Foto – Fotolia

Latvijā un arī citās pasaules valstīs pieejami dažāda veida naudas aizdevumi jeb kredīti, kas ļauj veikt dažādus neparedzētus maksājumus, iegadāties sen kārotas lietas un pakalpojumus, kā arī tikt pie sava personīgā mājokļa vai uzsākt savu biznesu.

Kaut arī kredītiem ir daudz dažādu priekšrocību, pastāv arī daži trūkumi, tāpēc pirms aizdevu noformēšanas būtu jāsaprot, kādus pienākumus un tiesības šis aizdevums radīs un kurš no aizdevumu veidiem ir piemērotākais konkrētajam mērķim un situācijai.

Lielākā daļa aizdevēju sava aizdevuma piedāvājumā norāda tā iespējamos izmantošanas mērķus, kas daļai aizdevumu pieteicēju atvieglo aizdevuma izvēles procesu, taču būtu jāņem vērā, ka ne vienmēr aizdevums, kurš atbilst Jūsu izvēlētajam kredīta izmantošanas mērķim būs izdevīgākais konkrētajai situācijai, tāpēc, izvēloties aizdevuma veidu, galvenā uzmanība jāpievērš sekojošiem kritērijiem.

Kritēriji piemērotākā aizdevuma izvēlei:

• Aizdevuma apjoms – Ikvienam aizdevumam ir kāds konkrēts aizdodamās summas limits uz vienu aizdevuma pieteicēju. Lai noskaidrotu Jums pieejamo un izdevīgāko aizdevuma veidu, iesākumā ir nepieciešams precīzi noskaidrot, cik liela naudas summa nepieciešama.

• Aizdevuma atmaksas termiņš – lielākiem aizdevumiem šis termiņš būs garāks, taču mazākiem īsāks, taču vairākos gadījumos, ar vairākus gadus ilgu atmaksas termiņu iespējams noformēt arī salīdzinoši nelielu aizdevumu, līdz ar to, svarīgi būtu saprast, kāds būtu optimālais un Jums izdevīgākais aizdevuma atmaksas termiņš.

• Ķīla un galvotājs – Plašajā aizdevumu klāstā atrodami kredīti, kas tiek izsniegti ar vai bez ķīlas un galvotāja. Ķīla parasti tiek pieprasīta lielākiem aizdevumiem, kā arī ir neatņemama sastāvdaļa kredītos, kuru izlietošanas mērķis ir mājokļa iegāde vai būvniecība. Mazākiem aizdevumiem ķīla netiek pieprasīta.

Lai gan iepriekš minētie aizdevuma izvēles kritēriji daudziem šķiet pašsaprotami, liela daļa kredītu ņēmēju tiem nepievērš pietiekami lielu uzmanību un izvēlas noformējamo aizdevumu vienīgi pēc tā izlietošanas mērķa.
Lai gan daudzos gadījumos izdevīgākais aizdevuma veids patiešām sakrīt ar aizņēmēja iecerēto kredīta lietošanas mērķi taču pastāv arī vairāki izņēmumi.

Piemērs.
Persona vēlas iegādāties mājokli kādā Latvijas mazpilsētā. Persona strādājot ārzemēs ir iekrājusi 4 000 EUR, taču tās izvēlētais mājoklis maksā 9 000 EUR, līdz ar to tai nepieciešams 5 000 EUR liels aizdevums, kuru tā plāno atmaksāt 4 gadu laikā. Skatoties pēc aizdevuma izlietošanas mērķa, personai būtu jānoformē hipotekārais kredīts ar nekustamā īpašuma ķīlu, taču aizdevuma lielums un atmaksas termiņš norāda uz to, ka personai pieejams arī patēriņa kredīts, kura noformēšanai nav nepieciešama ķīla, tās vērtējums un vēl citi dokumenti, kas jāiesniedz hipotekārā kredīta saņemšanai.

Noskaidrojot konkrētajai situācijai atbilstošos aizdevumu veidus, iespējams noformēt visizdevīgāko aizdevuma variantu ietaupot laiku un nepārmaksājot par tā izsniegšanu.

Lai izvēlētos izdevīgāko no aizdevēju piedāvājumiem, pirms aizņemšanās veiciet piedāvājumu salīdzināšanu internetā. Aizņemieties atbildīgi!

LA.lv