Kultūra
Kultūrpolitika

Nemiera blāzma baltajā naktī 16

Publicitātes foto

Ikgadējais mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” šogad norisināsies Rīgā naktī no 10. uz 11. septembri.  Jau vienpadsmito “Baltās nakts” pamatprogrammu veidos vairāk nekā 30 mākslas un kultūras projekti – koncerti, instalācijas un skulptūras pilsētvidē, izstādes, multimediāli projekti, dzejas sacensības un lasījumi un filmu programmas. Visi “Baltās nakts” pasākumi ir bez maksas un notiek Rīgas centrā, Vecrīgā, Spīķeru kvartālā, kā arī Pārdaugavā. Šoreiz “Baltās nakts” vadmotīvs ir blāzma – nemiera pilns starpstāvoklis starp tumsu un gaismu. Piedāvājam “Latvijas Avīzes” sastādīto “Baltās nakts” notikumu izlasi.

 

Centrs

Latvijas Universitātes Lielajā aulā 21; 22; 23; 24 jaunā komponista Aigara Raumaņa astrofizikas un kosmoloģijas iedvesmotā jaundarba “Superstīgu teorija” pirmatskaņojumi kokļu orķestra, saksofona un sitamo instrumentu izpildījumā. Aptuveni pusstundu ilgais skaņdarbs tapis īpaši pirmatskaņošanai “Baltās nakts” ietvaros, to bagātīgi iedvesmojusi astrofizika un kosmoloģija. Mūzikā tiks izspēlēta Visuma rašanās, zvaigznes mūžs, laika un telpas jēdzieni, bet noslēgumā – tēlaini izskanēs fantāzijas par tārpejām uz citiem visumiem. Skaņdarbu atskaņos aptuveni 30 koklētāju liels orķestris, apvienojot koklētājas no Rīgas un Latvijas novadu koklētāju ansambļiem, saksofona solo spēlēs pats skaņdarba autors, bet sitamos instrumentus pārvaldīs Uģis Upenieks.  Videoprojekcijas – Mikus Meirāns.

 

Vērts piedzīvot 

Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts” 18 – 2 audiovizuāla instalācija “Starpstāvokils. Gaisma” – pirmatnējās skaņas un attēla meklējumi akadēmiskajā, elektroniskajā mūzikā un video mākslā. Katrs skaņdarbs nes koncentrētu vizuālu stāstu, kurus meklēs un skatītājiem atklās video mākslinieki Roberts Rubīns un Viktors Keino. Skaņas radīšanā piedalīsies akadēmiskās mūzikas komponisti Linda Leimane, Platons Buravickis un elektroniskās mūzikas komponisti Jeļena Glazova, Andrejs Eigus (Selffish) un Oyaarss.

 

Latvijas Nacionālajā teātrī 19.30 – 3 teātra labirints “All Inclusive”. Apmeklētājiem piedāvāts iziet īpaši veidotu labirintu, kas vedīs cauri visam teātrim – foajē, kafejnīcai, darbinieku ejām, aizskatuvei, kāpņutelpām, metāla ceham, magazīnām, LMT Jaunajai zālei un citām ejām, kurās uz vairāk nekā 30 dažāda izmēra ekrāniem būs iespēja ielūkoties visās Latvija Nacionālā teātra izrādēs – gan repertuārā esošajās, gan arhīvos noglabātajās; pašu aktieru klātbūtnē izbaudīt kādu fragmentu no izrādēm neierastā vidē, it kā caur atslēgas caurumu vai gluži otrādi – pavisam blakus.

Vērmanes dārza estrādē 21 – 1 “Lunārā rokāde”: 21 un 23 Vīnes valšu programmu atskaņos kvartets “Undertango”; 22 un 24 Arnolda Šēnberga melodrāma “Mēness Pjero”, piedalās: Baiba Bartkeviča (soprāns), Anete Toča (flauta), Ints Dālderis (klarnete), Raimonds Melderis (vijole, alts), Ivars Bezprozvanovs (čells), Herta Hansena (klavieres). Kino koncertu papildinās Roberta Hamerlinga, Johana Ūlanda un Albēra Žiro dzejas lasījumu ieraksts aktiera Andra Keiša izpildījumā. Koncertos tiks demonstrēti fragmenti no Ernsta Lubiča, Loida Lonergana, Artura Robinsona, Mana Reja un citu kino klasiķu mēmajām filmām.

 

Vecrīga

Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīcā 21 – 3 “Skaņu mežs Baltajā naktī 2016”. Sešas stundas ilga koncertprogramma, kas izgaismos aktuālus eksperimentus dažādās mūzikas subkultūrās, ieskaitot laikmetīgo mūziku, “synthwave”, “post-graimu”, noizroku un tehno, neaizmirstot arī par audiovizuāliem priekšnesumiem. 21 Spatial (Lielbritānija); 22 KABLAM (Vācija); 23 Selvhenter (Dānija); 24 Martial Canterel (ASV); 0.45 Susanna Gartmayer (Austrija); 1.30 Hyperaktivist (Venecuēla).

 

Vērts piedzīvot

Laukumā pie Brīvības pieminekļa 19 – 3 interaktīva instalācija “Mākonis” (“Cloud”). 6000 spožu kvēlspuldžu instalācija, kuras autori ir mākslinieki no Kanādas – Keitlinda Brauna un Veins Gerets. Instalācijā ir izmantotas sadzīves gaismas spuldzes un slēdži, kurus iedarbina, kā slēdzi izmantojot auklas. Izstādes laikā vērotāji mijiedarbojas ar instalāciju, darbojoties gan kolektīvā harmonijā, gan individuālā haosā, lai atdzīvinātu un iedegtu instalāciju. “Cloud” ir vienkārša, spoža un rotaļīga instalācija, kas radīta kā ikona cerībai un optimismam.

Rīgas Sv. Pētera baznīcā 19.30 – 21.30 uzvedums “Latviešu Šekspiriāna”. Uzvedums ir veltīts Viljamam Šekspīram, visu laiku izcilākajam angļu dramaturgam un dzejniekam. Komponists Pauls Dambis viņa 80 gadu jubilejā, piedāvā koncertprogrammu “Šekspīra mūzika” (1976). To izpildīs Ieva Parša (mecosoprāns), Ilze Urbāne (flauta), Ainārs Paukšēns (čells) un Jānis Pelše (klavesīns). Uzvedumā skanēs Šekspīra soneti latviešu valodā izcilā Valmieras teātra aktiera Ivo Martinsona izpildījumā. Lasījumus papildinās renesanses laika mūzika.

RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” 21 – 23.30 dzejas “slams” “Brīva vieta tavai dzejai”: jauno dzejnieku iespēja būt pamanītiem, uzklausītiem un novērtētiem, kā arī savstarpēji sacensties par brīvo dzejas vietu. Pasākuma laikā darbosies radošā dzejas darbnīca, kā arī gaidāmi muzikāli pārsteigumi.

 

Pārdaugava

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Kalnciema kvartālā 20 – 00.40 “Veltījums Ninai Simonei”. 22 – 23 Elzas Rozentāles koncerts: skaistākās un nozīmīgākās dziesmas no slavenās džeza dziedātājas un pirmās melnādainās klasiskās mūzikas pianistes repertuāra; Toms Poišs – bass, Rūdolfs Dankfelds – bungas, Kaspars Kurdeko – perkusijas, Kaspars Vizulis – ģitāra, Ritvars Garoza – klavieres. 20 – 24 Ninas Simones motīvu sietspiedes darbnīca; 20 un 23 uz lielā ekrāna varēsnoskatīties vienu no 2015. gada labākajām dokumentālajām filmām par mūziku – “What Happened, Miss Simone?”.

 

Vērts piedzīvot

Eduarda Smiļģa Teātra muzeja dārzā 18 – 23 pasākums “Uguns un Baltā nakts”, veltīts 105 gadiem kopš Raiņa lugas “Uguns un nakts” pirmā iestudējuma Jaunajā Rīgas teātrī. 19.30 – 22.30 multimediāla performance, kurā savīsies laikmetīgā deja, mūzika, video projekcijas un sarunas par Eduardu Smiļģi, “Uguni un nakti” un teātri. Piedalās: Jānis Siliņš un Līga Ulberte, dejos Eva Kronberga un Jānis Putniņš (Laikmetīgās dejas kompānija “ĀRĀ”); spēlēs Juta Bērziņa (čells) un Ilze Kaspere (vijole). Gaismas dārzu veido mākslinieki Ruta Marta Jansone, Mārtiņš Reinbergs un Linda Jonāne.

Zunda kanāla teritorijā, Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 20 – 24 “Imagine H2O 6”, spēle, smalka ķirurģija ar cilvēku un tehnoloģijām. Dokumentācija, kas jaunās skatuves mākslas formās iepazīs un izvērtēs, cik pilnīgi ir iespējams izprast pasaulīgus procesus un lietu attiecības. Zivju un cilvēku dialogi instalācijā un radošajās darbnīcās, “Multenkulten” bērnu animācijas filmas; 21 zviedru aktiera Igija Londa Malmborga mono viesizrāde  “Kļūme” un “Verdošās dejas” (DJ Mixmaster AG un grupa MMMM).

Fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā Kalnciema ielā 36/38 21 – 2 dzejas diskotēka “Blumbergs = bezgalība”. Ilmāra Blumberga mākslas darbu projekcijas nekur iepriekš nepublicēta dzeja autoru izpildījumā un viņu pašu izvēlēta mūzika vienā veselā audiovizuālā kompozīcijā izcilā mākslinieka piemiņai. Ilmārs Šlāpins, Henriks Eliass Zēgners, Agnese Krivade, Toms Treibergs, Madara Gruntmane, Aivars Madris, Artis Ostups, Raimonds Ķirķis, Marija Meļķe un Edvards Kuks ar savām versijām par Ilmāru Blumbergu.

 

Spīķeru kvartāls un Miera ielas apkārtne 

Rīgas Augšāmcelšanās luterāņu baznīcā 21, 22, 23, 24 “Balsis gaismo”: jauniešu koris “Balsis” – Ints Teterovskis, Kristīne Brīniņa, Pēteris Brīniņš multimediālā koncertā. Eksperimentējot ar telpas akustiku, frekvencēm, gaismām, sensoriem, kustību, deju un multimediāliem risinājumiem, tiks radīts mūsdienīgs kormūzikas piedzīvojums, kur skaņas un kustības radītie viļņi, izskalojot ierasto gultni, pārtaps citos mākslas veidos. “Balsis” dziedās un gaismos, Kristīne dejos un diriģēs, Brīniņš mirdzēs un gleznos. Ešenvalds. Brāmss. Vasks. Butāns. Plakidis. Dubra. Sisasks. Pauls. Vaivods.

 

Vērts piedzīvot

Muzikālā grupa “Sigma” kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Publicitātes foto

Spīķeru kvartālā 21 – 1 brīvdabas kino programma “Komēdijas caur laika prizmu”, piedāvājot trīs oriģinālas, smieklīgas un asprātīgas komēdijas, kuras vizualizēs humoru cauri laikam un telpai no mēmā kino līdz mūsdienu latvietim saprotamām situācijām – “Manhetena” un “Pusnakts Parīzē” (Vudijs Allens), latviešu režisora Oskara Rupenheita filma “Piens”.

Darbnīcā A. Briāna ielā 9 20 – 3 visi šausmu kino interesenti varēs noskatīties pēdējo gadu labākās šausmu īsfilmas, kas guvušas atzinību un apbalvojumus šausmu kino veltītos filmu festivālos. Dažādo formu un izteiksmes veidu īsfilmas stāstīs par spoku vilcieniem, neredzamām būtnēm un negaidītām briesmām, kas atceļojušas no Spānijas, Lielbritānijas, ASV, Turcijas, kā arī citām valstīm.

Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” Sporta ielā 2 18 – 1 bagātīgs aktivitāšu kopums “Cyclon” plašam interesentu lokam. Trīs latviešu mākslinieku – Daigas Grantiņas, Edgara Gluhova, Ingas Melderes – personālizstādes, audiovizuālu performanču cikls “Cyclone”, kura laikā norisināsies ārvalstu un latviešu mākslinieku uzstāšanās uz mākslinieču Darjas Meļņikovas un Agatas Meļņikovas izstrādāta telpisku un sfērisku objektu kopas.

 

Citviet Rīgā

“KinoMāja” filmu studijas “Rija” pagalmā Mēness ielā 4 20 – 2 “No gaismas galda līdz ekrānam”. Izjūtiet radošo nomodu, iesaistoties animācijas mākslinieku iniciētās aktivitātēs: uz āra ekrāna demonstrēsim fragmentus no šeit tapušām ārzemju un Latvijas animācijas filmām. Pagalmā būs iznesti animācijas gaismas galdi, un mēs piedāvāsim radoši darboties kopā ar “multeņu” autoriem un māksliniekiem. Zīmējot un krāsojot uz maģiskā gaismas galda, aicinām bērnus un vecākus iejusties animācijas tēlu atveidotāja un mākslinieka lomā. 20 – 23 topošās animācijas filmas “Lote un pazudušie pūķi” radošā darbnīca; 21 – 23 uz āra kinoekrāna “Animācijas filmu mikseris jaunajiem skatītājiem”; 23 – 2 uz āra kinoekrāna “Animācijas filmu mikseris pieaugušajiem”.

 

Vērts piedzīvot

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Kultūras pilī “Ziemeļblāzma” 20 – 23.50 “Baltās nakts” inscenējums “Metamorfozes”: multimediāls piedzīvojums, kurā apvienota mūzika, deja un vizuālā māksla, apzīmē neparastas pārvērtības, kas norisinās dabā, augiem un dzīvniekiem pārtopot jaunā veidolā. Pārvērtību ideja iesakņojusies arī mākslā, piemēram, Ovīdija dzejas ciklā, Franča Kafkas stāstos vai Filipa Glāsa klavierdarbos. 20 – 20.30 muzikālās performances parkā. Piedalās muzikālā grupa “Sigma”, scenogrāfe Ieva Kauliņa un laikmetīgās dejas kompānija “Ārā” Olgas Žitluhinas vadībā. 21 – 22.20 koncertizrāde “Metamorfozes” Lielajā zālē. Piedalās muzikālā grupa “Sigma”, scenogrāfe Ieva Kauliņa un laikmetīgās dejas kompānija “Ārā” Olgas Žitluhinas vadībā. 22.40 – 23.50 filma “Silent Shakespeare” (1899 – 1910). Filma ir septiņu mēmo kino (Šekspīra darbu ekranizāciju) fragmentu kopums. FOTO – BALTA NAKTS_SIGMA

Aldara muzejā Tvaika ielā 44 pasākums “Atrodies Waldschlosschen”. Iespēja apmeklēt padomju laika bunkuru (ekskursijas 21, 22 un 23), kā arī 21 baudīt skaņu mākslas priekšnesumus skaņu mākslas kolektīva “Bērnu rīts” izpildījumā. Pirmo reizi 21 dzirdēt Riharda Bražinska un Raita Upena “Aldara” vēsturei veltīto audio darbu “Waldschlosschen” (Mežpils). Piedalīties skaņu un instrumentu darbnīcā ar Nilu Īli (20 –23), kā arī apskatīt “Aldara alus darbnīcas” ekspozīciju un alus someljē vadībā doties ekskursijās pa vēsturisko alus darītavu. Protams, varēs baudīt gan dažādus “craft” alus, gan limonādi.

Laboratorijas ielā 15 17 – 22 mūsdienu juveliermākslas prezentācija “Sofija Lark” – varēs iepazīties ar jauno mākslinieku veikumu mūsdienu laikmetīgās rotu mākslas jomā. Daļu no māksliniekiem būs iespēja satikt un, mierīgā gaisotnē malkojot vīnu, izvaicāt par viņu darbiem un idejām. Pagalma pusē apmeklētājus priecēs iespēja atpūtināt nogurušās kājas, skatoties videomateriālu par darbnīcas ikdienu, un cienāties ar uz ugunskura gatavotu sautējumu.

 

Varbūt noder!

Plašāka informācija: www.baltanakts.lv

“Baltās nakts” tramvajs, reizē mākslas objekts un sabiedriskā transporta līdzeklis, savienos Rīgas centru ar vienu no tālākajiem norises punktiem, kursējot maršrutā Ausekļa iela–Gaujas iela–Ausekļa iela.

LA.lv