×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Valsts bērnus nešķiro pēc dzīvesvietas; tīmeklī plaši apspriež Dāvja gadījumu (13)

Foto no privātā arhīvaFoto no privātā arhīva
Uzziņa

Pietiek, ja esi Latvijas pilsonis

Kāda ir birokrātiskā kārtība veselības aprūpes apmaksai? Ja Dāvja ārstēšanas izdevumus segtu valsts un viņš ārstētos Eiropas Savienībā (ES), tad būtu jāievēro Eiropas Parlamenta un Padomes regula, kas noteic, ka bērna tiesības uz veselības aprūpi bērna dzīvesvietas valstī nodrošina vai apmaksā valsts, kur strādājošs vecāks ir sociāli apdrošināts, informē Nacionālais veselības dienests. Vācot ziedojumus, to var neņemt vērā.

Taču jāņem vērā, ka Dāvja gadījums ir īpašs, jo viņš ir pirmais pacients, kuram bija nepieciešama ārstēšana ārpus ES un Eiropas Ekonomiskās zonas un kura medicīnisko manipulāciju izmaksas ir tik augstas. Valstī nav tiesību aktu, kas noteiktu, kādi kritēriji jāievēro, lai segtu bērna ārstēšanu par valsts naudu ārpus ES. Pietiek ar to, ka pacients ir Latvijas pilsonis.

Deviņus gadus vecais Dāvis, kuram Filadelfijas Bērnu slimnīcā ASV veiksmīgi izdarīta dzīvības glābšanai nepieciešamā operācija – limfogrāfija, šodien tiek izrakstīts no klīnikas un kopā ar mammu Baibu pošas mājupceļam. Bet tikmēr Latvijā viņiem sagatavots nejauks “ciemakukulis” – daži ļaudis sociālajos tīklos un interneta portālos apšaubījuši ziedojumu vākšanas akciju un sākuši uz nepārbaudītiem faktiem balstītu nepatīkamu viedokļu apmaiņu.

“Ģimene, kas meklējusi Latvijas valsts un iedzīvotāju palīdzību, patiesībā dzīvo Lielbritānijā,” apgalvots kādā portālā. Kādai tvitera lietotājai pēc tam jau gatavi secinājumi: “Skumji, bet Dāvja vecāki – UK iedzīvotāji, ir izdarījuši visu, lai turpmāk līdzīgos gadījumos cilvēki divreiz padomātu, pirms ziedotu.” Šādam viedoklim pievienojās neskaitāmi komentētāji. Viņiem gan arī daudzi iebilda.

Taču Bērnu slimnīcas fonds skaidro, ka Dāvja ģimene Latvijā atgriezusies 2014. gada sākumā pēc četru gadu uzturēšanās Lielbritānijā un ka Dāvja slimība sākusies pēkšņi pagājušā gada jūnijā. Tas kliedējot iespējamās aizdomas par to, ka ģimene varētu būt atgriezusies Latvijā tikai ārstniecības nolūkā un tādā veidā būtu maldināti ziedotāji. Turklāt Bērnu slimnīcas fonda projektu vadītāja Ieva Lejniece uzsver, ka fonds nešķiro bērnus pēc tā, kur viņa vecāki izvēlējušies dzīvot. “Ja ļoti slims pacients ir nonācis Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un viņa ārstēšanai ir nepieciešams finansiāls atbalsts, mēs pieslēdzamies un vācam ziedojumus.”

Dāvja māte Baiba, pēc interneta komentāros lasītajiem pārmetumiem arī jau skaidrojusi – tas tiesa, kādu laiku dzīvojuši un strādājuši Lielbritānijā, un aizbraukuši no Latvijas ne jau labas dzīves dēļ. “Atgriezāmies Latvijā, jo nolēmām dzīvot te, un abi ar Dāvja tēti strādājam te, un gan pirms, gan pēc Anglijas nodokļus esam maksājuši Latvijā,” izdevumam “Vakara Ziņas” teikusi Baiba.

Arī veselības ministrs Guntis Belēvičs vakar sacīja, ka “Dāvis ir latviešu puika un neatkarīgi no tā, vai viņa vecāki strādā Latvijā vai Anglijā, mūsu pienākums bija Dāvi glābt, un mēs to darījām”. Ministrs jau sākotnēji esot bijis informēts par to, ka ģimene kādu laiku dzīvojusi Lielbritānijā, bet tas viņam neesot traucējis organizēt valsts palīdzību.

Mazvērtīgāki savai valstij?

Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra direktore Aija Lulle uzsvēra, ka šajā nepatīkamajā rezonansē, ko radījusi viena sabiedrības daļa, esot jānodala vairākas lietas, no kurām pirmā ir – kā atbildīgi cilvēki, kuri veido sabiedrības viedokli, lieto sociālos medijus. Lulle uzskata, ka bieži tas tiek darīts neapdomīgi, izmetot publiskajā telpā emocionālus, nepārbaudītus viedokļus, kas smagi aizvaino cilvēkus.

Otrs jautājums ir par pacientu Dāvi. “Viņš ir mazs bērns, un jācer, ka viņš nelieto medijus, kuros izskanējuši tik nepamatoti un negatīvi viedokļi. Cerams, ka šie viedokļi tiks izdzēsti. Trešā šķautne ir tā, ka Dāvja vecāki ir atgriezušies Latvijā, un puisēns pēkšņi saslima. Pārmest, ka viņi pirms tam ir strādājuši kur citur, ir vairāk nekā nekorekti. Tas rada negatīvu sajūtu ne tikai Dāvja vecākos, bet daudzos cilvēkos, kuri vēlas atgriezties Latvijā, jo, lūk, ilgi tiks pieminēts tas, ka viņi bijuši projām – tātad viņi kaut kādā mērā ir mazvērtīgāki savai valstij nekā tie, kas dzīvo un strādā Latvijā. Ja paskatāmies, cik tie, kas strādā ārzemēs, ir pārskaitījuši uz Latviju naudas sūtījumos gada laikā, tad, pēc Latvijas Bankas aprēķiniem, tas ir vairāk nekā Latvijas uzņēmumi pagājušajā gadā samaksājuši nodokļos. Tāpēc nav nekāda pamata pārmest, ka viņi ir nodevēji un tikai izmanto sistēmu,” secina A. Lulle.

Pārcelts trešajā klasē

Dāvja vecākus un pašu Dāvi atzinīgi raksturo Slokas pamatskolas direktora vietniece mācību darbā Aina Grabovska. Puisēns pagājušā gada pavasarī sācis mācīties šīs skolas 2. klasē. Viegli neesot gājis, jo pirms tam bērns Lielbritānijā skolojies angļu valodā, tāpēc bijis nepieciešams gan pedagogu, gan vecāku atbalsts. Taču Dāvis bijis ļoti centīgs, un viņam izdevies apgūt mācību vielu tik labi, lai varētu viņu pārcelt trešajā klasē. Diemžēl septembrī, sākoties skolas gaitām, pedagogi uzzinājuši, ka viņu audzēknim vasarā uzbrukusi smaga slimība.” To, vai Dāvim atveseļojoties būs nepieciešama mājapmācība, lems ārsti. Ja ne, tad viņš varēs turpināt mācības parastajā kārtībā, visticamāk, pagarinot mācību gadu,” saka direktora vietniece un aicina atteikties no negatīvo ķengu smelšanas sociālajos tīklos.

Jāmācās pasacīt labo

Dāvis tagad spēj pats staigāt un jūtas labi, pastāstīja viņa ārstējošais ārsts Olafs Volrāts un uzsvēra, ka kolēģi Amerikā bijuši patīkami pārsteigti par Latvijas līdzjūtīgajiem cilvēkiem, kuri īsā mirklī spējuši saziedot nepieciešamo naudu, lai palīdzētu nelaimē nonākušam bērnam. Tas viņiem bijis pat tāds kā brīnums.

“Mums jāmācās vienam par otru pasacīt ko labu. Piemēram, Filadelfijas Bērnu slimnīcā tas bija īpaši jūtams – ikviens, kas apmeklē šo klīniku, var izlasīt, ka tā, lūk, ir pasaulē labākā, kur strādā vislabākie mediķi. Tur ir ļoti modernas tehnoloģijas, ārstniecības personāls lepojas ar viņiem dotajām iespējām saņemt labu izglītību,” saka dakteris Volrāts.

Analizējot Dāvim veiktos izmeklējumus, ārsti turpinās skaidrot puisēna slimības izcelsmi. Arī Amerikā Dāvja slimība – limfas atteces traucējumi, kuru dēļ ik dienu puisēns zaudēja organismam svarīgas vielas, uzskatīta par ļoti retu saslimšanu, tāpēc, lai noskaidrotu visu līdz saknei, būšot nepieciešams laiks, turpinot Latvijas un Amerikas mediķu sadarbību.

Bērnu slimnīcas fonda projektu vadītāja I. Lejniece vēl piebilst: “Pirms Dāvja došanās uz Filadelfijas klīniku Bērnu slimnīca saņēma rēķinu no Amerikas par prognozējamajiem mazā pacienta ārstēšanas izdevumiem. Klīnikai pārskaitījām priekšapmaksu jeb visu saziedoto naudu – 427 500 ASV dolārus, bet precīzu rēķinu par visiem ārstēšanas izdevumiem saņemsim šonedēļ. Ārsti prognozēja, ka Dāvim Filadelfijas Bērnu slimnīcā būs jāārstējas 48 dienas, taču, pateicoties labiem rezultātiem, ārstēšanas un atveseļošanās laiks saruka gandrīz uz pusi. Par slimnīcai atsūtītajām precīzi aprēķinātajām Dāvja medicīniskajām izmaksām sniegsim publisku atskaiti, kur būs skaidri redzams, kur un cik daudz maksāts.”

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Es zinu tikai vienu, ka Latvija ir hienu un shakalu valsts un man ir zel ka viss ta notika. Ja palikusi butu uk ,vis butu ok! Ticiet tam!

 2. IR BRĪNIŠĶĪGI, KA PALĪDZĒTS ŠIM KONKRĒTAJAM BĒRNAM!!!
  PALIEKU CERĪBĀ, KA TURPMĀK TIKS PALĪDZĒTS KATRAM !!! LATVIJAS BĒRNAM, KURŠ TO LŪGS. PALIEKU CERĪBĀ, KA PAR KATRU!!!! LATVIJAS MAZO PILSONI REDZĒSIM UN DZIRDĒSIM LĪDZVĒRTĪGAS AKCIJAS ŠAI, UN MUMS VAIRS NEBŪS BĒRNU, KURIEM JĀMIRST NAUDAS TRŪKUMA UN VALSTS ATBALSTA TRŪKUMA DĒĻ!

 3. Lai Dāvītim laba veselība 🙂

 4. Tomēr nevar salīdzināt to dzīves līmeni un sociālās garantijas, kas ir Anglijā ar te Latvijā esošajām. Un ziedoja cilvēki ar ienākumiem zem 300 eiro mēnesī. Cerams, ka Dāvja vecāki kļūs par aktīviem ziedotājiem, te Latvijā mītošiem Latvijas pabērniem. Lai Dāvim veselība.

 5. Ja mūsu valstī būtu progresīvā ienākuma nodokļa sistēma,tad valstij būtu naudas pietiekoši un nebūtu jālūdz bagātniekiem: ziedojiet,ziedojiet,ziedojiet…

 6. Kā visos komentos iepriekš, kur es rakstīju dažādos portālos, rakstīju un vēl rakstu, ka nav pie vainas slimais puika Dāvis, Lai viņam veselība uzlabojas. Visus akcentus liku uz vecāku un LTV1 un žurnalistu histērisko, agresīvo pieprasījumu tūlīt atvērt visu cilvēku un valsts naudas maku un rītā uz brokastlaiku piešķirt 300 tūkstošus Dāvja ārstēšanai ASV. Vai atskaitot Dāvi visi bērniņi Latvijā ir pilnīgi veseli, kuriem nav nepieciešama ārstēšanās pie pasaules grandiem? Nesaprotami, bet publiskajā telpā viss tika likts uz Dāvi. Kāpēc? Puisītis slims. Jā, piekrītu. Limfu attece tā vienkārši strauji nevar mainīties. Limfmezglu būve kā asinvadi formējas jau mātes miesās.Vai esat dzirdējuši, ka asinvadi pēkšņi mainītos. Ja vairāk kā astoņus gadus visa limfmezglu sistēma darbojās normāli, tad pēkšņi limfu plūsma sāka mainīt virzienu. Tā nemēdz būt! Beigās to apstiprināja arī ASV ārsti, kuri sāka meklēt vainu sirds darbībā, bet neatrada. Man pašam kreisās kājas cirksnī piepampuši limfmezgli. Pa brīžiem ļoti sāpīgi, tad staigāt ir problēmas. Ārsti apgalvo, ka neko nevar izdarīt. Jācīnās ar kādu iekaisumu iekšās un viss būs kārtībā. Uz ASV braukt nevajag, jo arī tev tur neko nepalīdzēs. Ja izveidosies limfas audzējs, tad apstarosim un pielietosim ķīmijas terapiju, ja audzēja šūnas ar limfas plūsmu nebūs pārņēmušas lielāko daļu ķermeņa. Tādu mierinajumu man sniedza ārsts. Man ir ļoti žēl, ka mazajam puikam ir jācieš šīs sāpes, kuras man ir zināmas.

 7. Nedomāju, ka brēku ceļ ziedotāji – viņi ar prieku ziedotu arī bez vecākiem palikušiem slimiem bērniņiem Āfrikā. Un nevienam nav jābāž deguns un jāmāca ziedotāji. Cita lieta, ka nav ētiski sev vēlamu rezultātu panākt ar puspatiesībām un skaļāku kliegšanu. Mani šokēja Veselības ministra reakcija – kas viņš no Mēness nokritis, vai tad Latvijā bērnu mirstība ir nulle? Vai viņš cer arī citus gadījumus risināt līdzīgā ceļā? Vai tas būtu pamudinājums arī privātuzņēmējiem ziedot naudu privātpersonām pa taisno, apejot pārējās sociālās saistības?

 8. Kada nozime kur berns dzivojis tas ir musu berns turaties un tenko un tenkos vienmer

 9. Meli. Viņš nav pirmais pacients, kam palīdzība nepieciešama aiz EU robežām. Pārējiem tā tika atteikta, likumdošanas normu dēļ, kā rezultātā citi mira/st. Pārējie vienkārši nemāk lūgt ar tādu pompu. Kā bērnu vecāks es saprotu vecākus, malači ka atrada iespēju, kā nodokļu maksātājam ( neaizmirsīsim par 100 000 eiro no Latvijas mežiem) man ļoti daudz kas nav skaidrs un daudz kas nepatīk.

  • Ne jau visiem vienādi veicās šajā pasaulē, kāds tur brīnums. Galvenais ir tas, ka mūsu pilsoņiem ir jāzina, ka viņiem ir mājas, kur viņi var atgriezties un viņiem centīsies palīdzēs. Jāsaprot arī to, ka vienmēr atradīsies tādi peģikovi, kas mēģinās visu apķāpāt pat viss smalkākās lietās. Uz to jāskatās mierīgi. Ar laiku valsts un tās slimo kases kļūs bagātākas un varēs jūtamāk palīdzēt saviem pilsoņiem. Man vairāk izbrīnija, ka tie “ārzemnieki” atnes Latvijai vairāk nekā mūsu uzņēmēji. Tas nav normāli. Iespējams, ka tas ir saistīts ar to, ka Eiropā nevar izvairīties no nodokļiem, bet pie mums “uzņēmēji” slēpj ienākumus. Gribētos lai šo faktu banka noillustrētu ar skaitļiem, lai varētu redzēt kādas ir preču apmaiņas kādas algas un kas ir iekasēts nodokļos. Aicināt dzēst tos komentārus, kas kādam nepatīk arī ož slikti. Labāk lai katrs pats izvēlās sev tīkamo.

  • Bet Peģikovam ir taisnība. Pie mums ir tik daudz ģimenes un bērnu, kas dzīvo nabadzībā. Un vai ārsti viņiem kaut ko piedāvā………

   • sacēluši baigo ažiotāžu par to, ka daļa cilvēku domā savādāk. NEVIENS NEKUR NERAKSTA, KA TAM BĒRNAM NEVAJADēmZĒJA PALĪDZĒT, UN NEVIENS NEŽĒLOJAS, KA PALĪDZĒTS. Cilvēki izsaka viedokli pavisam par citu tēmu – ko tīšām “NESAPROT” īne mediji, ne tie komentētāji, kuri metas virsū tiem, kuri atļaujas atvērtmuti, lai savas domas, AR BĒRNU NEMAZ NESAISTĪTAS, pateiktu.

    Nezkuram ir izdevīgi NOMELNOT un SARĪDĪT Latvijas sabiedrību, kura ziedojusi no savas nabadzības ne v….ien Dāvim, bet tik daudziem citiem arī. Zemiska ir tāda cilvēku nomelnošana un “audzināšana” ….

Draugiem Facebook Twitter Google+