Liepājas centrs.
Liepājas centrs.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

No jauna precizē Liepājas vēsturiskā centra robežas 0

Ar Kultūras ministrijas (KM) rīkojumu precizētas Liepājas pilsētas vēsturiskā centra robežas, aģentūru LETA informēja Liepājas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Precizējumi veikti atbilstoši nekustamo īpašumu kadastra robežām un dabā esošajām robežām, lai veidotos vienota kultūrvēsturiskā telpa, precizējumu nepieciešamību skaidroja Liepājas pilsētas būvvaldes pieminekļu aizsardzības inspektore Ilze Bernāte.

Jaunliepājas pusē vēsturiskā centra teritorija ir nedaudz samazināta. Kvartāli starp T.Breikša, Aldaru, Kroņu un Kaiju ielu vairs neietilpst vēsturiskā centra teritorijā. Turpretim Vecliepājas pusē vēsturiskā centra teritorija ir paplašināta. Tagad vēsturiskā centra robežās ietilpst viss Jūrmalas parks, nevis tikai puse no parka zemes. Izmaiņas skārušas arī Graudu, Rožu, Bāriņu, Skolas un vēl citas ielas – tagad vēsturiskā centra robeža ietver īpašumus šo ielu abās, nevis tikai vienā pusē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar robežu precizēšanu Vecliepājā par aptuveni 20 mājām ir palielinājies to ēku skaits, kam piemērojams kultūras pieminekļa statuss un kuru īpašnieki var pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu to saglabāšanai un restaurācijai. Šī informācija ir noderīga tiem īpašniekiem, kuri gatavo vai plāno iesniegumu konkursam uz pašvaldības atbalsta naudas saņemšanu, skaidroja Štāls. Pieteikumu pieņemšana konkursam turpināsies līdz 5.aprīlim.

Kultūras pieminekļa “Liepājas vēsturiskais centrs” robežu izmaiņu priekšlikums tika sagatavots, izstrādājot jauno pilsētas teritorijas plānojumu, kas apstiprināts 2012.gadā. Toreiz tika konstatēts, ka vairākās vietās robeža ir pa zemes gabalu vidū vai arī tikai pa vienu ielas pusi, taču tam nebija pamatojuma, skaidroja Štāls.

Tā kā pieminekļa robežu grozīšana ir KM kompetencē, ministrijas un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) speciālisti pašvaldības priekšlikumus vērtēja, vadoties pēc vēsturiskās situācijas izpētes un apsekojuma dabā, ņemot vērā centra arhitektoniskās vērtības un apbūves autentiskumu.

Liepājas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, kas iekļauts kultūras pieminekļu sarakstā, un šajā teritorijā esošo nekustamo īpašumu īpašniekiem un valdītājiem ir jāievēro virkne norādījumu, lai plānošanas, būvdarbu vai saimnieciskās darbības rezultātā saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu. Viena no pamatprasībām ir konsultācijas vai darbību saskaņošana ar VKPAI.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.