×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. jūlijs, 2012
Drukāt

No postažas līdz staltam namam (1)

Foto - Baiba BucenieceFoto - Baiba Buceniece

Māja, kas būvēta un iekārtota pašiem sev – ar pamatīgumu, mīļumu un sirds siltumu. Tā gribas teikt par SKAIDRĪTES un ZENONA ĻAUDANSKU namu “Zeltiņi” Bukultos pie Baltezera kanāla.

 

Vēl 20. gadsimta deviņdesmitajos gados SEB bankas norēķinu grāmatvede Skaidrīte un šīs pašas bankas nodaļas vadītājs Zenons Ļaudanskis kopā ar meitu un abiem dēliem dzīvoja trīsistabu dzīvoklī Olainē. Gadu tūkstošu mijā radās iespēja par labu cenu iegādāties zemi mājas celtniecībai Bukultos. Ap to laiku Zenonam apritēja piecdesmit, un pāris nolēma – pienācis laiks parūpēties par jauku vietu, kur pavadīt vecumdienas. Zemes gabals gan bijis ļoti nolaists. Uz tā auga ap divdesmit koku – galvenokārt melnalkšņi un arī bērzi, vidū bijis grāvis, piemētāts ar vecām autoriepām, gumijas zābakiem, salauztām mēbelēm un citiem atkritumiem.

Zenons un Skaidrīte rāda fotoalbumu. Fotogrāfijās iemūžināts zemes gabala attīrīšanas un mājas celtniecības sākums. Grūti pat iedomāties, ka vietā, kur šobrīd slejas cēla māja, smaržo rozes, gatavojas ķirši un baseinā zied rozā un dzeltenas ūdensrozes, agrāk bijusi tāda postaža.

Ieliet pamatus palīgā nāca strādnieki, bet lielāko daļu darbu Zenons veica pats. Ķieģeļi mājas būvniecībai vesti no Bavārijas. Jaunceltnē pāris sāka dzīvot 2003. gadā, kad nams vēl nebija pabeigts, logu vietā bija piestiprinātas plēves. Ziemā temperatūra telpās nebija augstāka par 10 grādiem. Pirmie gadi bijuši grūti, līdz pamazām nams tapa gatavs. Lai gan par pilnīgi pabeigtu Zenons to nesauc arī šobrīd.

Iekārtojot namu, Zenons pats pamazām apguvis dabiskā koka apstrādi. Pāris mēbeles ģimene palūdza izgatavot pazīstamajam koka apstrādes meistaram Harijam Stradiņam. Zenons nedaudz mācījās no viņa, bet nu īsta ozolkoka mēbeles no sākuma līdz beigām izgatavo pats. 
maaja12

Viņa roku darināts ir gan glīts plauktiņš televizoram, žurnāliem un sīklietām, gan savdabīga sarežģītu plauktiņu sistēma, gan skaisti spoguļu ietvari, papildināti ar dzintara dekoriem, plauktiņi pirts priekštelpā un vēl daudzas citas lietas. Ļoti dekoratīva izskatās lielās istabas durvju arka. Arī griesti visā mājā gatavoti no dabiska koka. Tas bija Zenona sapnis – lai namā pēc iespējas vairāk būtu koks.

Zenona mūža mīlestība ir alpīnisms. Ilgus gadus viņš Olainē vadījis sporta klubu “Līga” un kalnos vedis vismaz divus tūkstošus kalnu mīļu. Pirms septiņiem gadiem Zenons pievārējis Monblānu, bet pirms trim – 5642 metrus augsto Mingitau. Tāpēc gaiteņa sienas mājā rotā Zenona fotografētas skaistas kalnu ainavas. Vitrīnā – mīļas piemiņas lietas, saņemtas kā pateicība no ļaudīm, kuri vesti kalnos.

Mājā ir plaša atpūtas telpa ar ērtiem zviļņiem, lielo saimes galdu un kamīnu. Ar atpūtas telpu savienota parocīga, plaša virtuve. Katru nedēļas nogali pāris peras ar malku kurināmā pirtiņā, kas izbūvēta mājas vienā spārnā. Laulāto guļamistabā dominē ķiršsarkanais tonis. Līdzās tai atrodas ērta garderobes istaba.

Zenons sev iekārtojis darba kabinetu, kurā glabājas daudzas grāmatas par alpīnismu un ceļojuma trofejas, piemēram, muflona nomests rags. Plašā vannas istaba iekārtota balti zilos toņos. Ļaudansku namā apdzīvojami ir pat bēniņi, kur var nokļūt pa salokāmām kāpnēm. Tur Zenons ierīkojis naktsmītni viesiem.

Bet Skaidrītes pasaule ir pagalms. Zaļo zālīti visapkārt ieskauj rožu un citu puķu dārzs. Katrs stūrītis sakopts, zied un zaļo. Vienā pagalma stūrī Zenons pirms gada uzmeistarojis lapenīti ar grilu. Tajā jau nosvinēti Jāņi. Svētkos šurp atbrauc meita un dēli ar visiem pieciem mazbērniem un tad skan gan sirsnīgas sarunas, gan joki.

 

 

Uzziņa

• Jumta segums un jumta logi – “Rannila”

• Kamīns – “Helmiks R” Rīgā

• Lampas atpūtas istabā – veikals “Cenu klubs”

• Flīzes vannas istabā un grīdas flīzes virtuvē – veikals “Depo”

• Kāpnes – meistars Jānis Gailītis Cēsīs

• Kabineta durvis – SIA “Stali” Cēsīs

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tik žēl, ka Zenona mammas Zelmas kaps aizaudzis.

Draugiem Facebook Twitter Google+