×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. jūnijs, 2014
Drukāt

No šodienas “Latvenergo” visu saražoto elektroenerģiju pērk un pārdod biržā “Nord Pool Spot”

LETALETA

No šodienas AS “Latvenergo” visu saražoto elektroenerģiju piedāvā Eiropas elektroenerģijas biržā “Nord Pool Spot”, paziņojumā medijiem informē “Latvenergo”.

To paredz 19.jūnijā noslēgtais līgums starp “Latvenergo” un “Nord Pool Spot” biržu. Izmaiņas paredz, ka elektroenerģijas biržā Latvijā vairākas reizes palielināsies elektroenerģijas piedāvājums un apgrozījums, nodrošinot tirgū lielāku likviditāti un caurskatāmību.

Šādas pozitīvas izmaiņas kļuva iespējamas līdz ar veiktajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par elektroenerģijas nodokļa atbrīvojumu piemērošanas kārtību, kas ļauj “Latvenergo” kā komersantam pārdot videi draudzīgā veidā saražoto elektroenerģiju biržā un nezaudēt elektroenerģijas izcelsmes apliecinājuma vērtību. Tas ir arī nozīmīgs solis elektroenerģijas tirgus pilnveidošanā ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā, jo ar grozījumiem tiek sekmēta tirgus caurskatāmība, informē “Latvenergo”.

Pagājušajā gadā “Latvenergo” “Nord Pool Spot” biržā pārdeva 0,2 teravatstundas (TWh) elektroenerģijas, jo pirms noteikumu grozījumiem ražošanas uzņēmumiem Latvijā pastāvēja risks, ka pēc elektroenerģijas pārdošanas biržā uzņēmums zaudētu tiesības izmantot izcelsmes apliecinājumus par videi draudzīgā veidā saražoto elektroenerģiju. Sagaidāms, ka turpmākajos gados “Latvenergo” biržā pārdos būtiski lielāku saražotās un no ražotājiem iepirktās elektroenerģijas apjomu – ap piecām TWh gadā. Tādējādi turpmāk visa saražotā un no ražotājiem nopirktā elektroenerģija tiks pārdota biržā un “Latvenergo” visu klientiem nepieciešamo elektroenerģiju vienlaicīgi pirks biržā.

2013.gadā Ziemeļvalstīs un Baltijā kopā 84% no patērētās elektroenerģijas bija pārdota un nopirkta “Nord Pool Spot” biržā. Šie dati apliecina, ka Ziemeļvalstīs energouzņēmumiem ierasta un plaši lietota prakse ir nodalīt pārdošanas un pirkšanas portfeļus. Līdz ar likumdošanas izmaiņām šī labā prakse tiks realizēta arī “Latvenergo”.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos par elektroenerģijas nodokļa atbrīvojumu piemērošanas kārtību stājās spēkā šā gada 19.jūnijā: ir noteikta turpmāka elektroenerģijas nodokļa atbrīvojuma piemērošanas kārtība uzņēmumiem, kas pārdod biržā no atjaunīgajiem energoresursiem vai efektīvā koģenerācijā saražotu elektroenerģiju.

Kā ziņots, “Latvenergo” koncerna peļņa 2013.gadā bija 46 miljoni eiro. “Latvenergo” koncerna ieņēmumi 2013.gadā sasniedza 1,1 miljardu eiro, savukārt EBITDA pieauga par 2%, sasniedz 249 miljonus eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+