×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. aprīlis, 2015
Drukāt

Nodokļa maksātāju par daudz!? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
UZZIŅA

* Pašlaik Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteikts, ka mikro­uzņēmumu nodokļa likme uzņēmuma apgrozījumam jeb saimnieciskās darbības ieņēmumiem līdz 7000 eiro ir 9% gadā.

* Gada apgrozījumam no 7000 līdz 100 000 eiro nodokļa likme ir: 2015. gadā – 11%; 2016. gadā – 13%; no 2017. gada – 15%.

* Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas trešajam lasījumam atbalstītie Mikrouzņēmumu nodokļa likuma grozījumi paredz, ka uzņēmumiem, kuriem gada apgrozījums ir no 7000 līdz 100 000 eiro, pirmos trīs darbības gadus nodokļa likme būtu 9% no apgrozījuma. Bet ceturtajā darbības gadā – 12% no apgrozījuma.

* Līdz šā gada 15. augustam valdībai jānosaka nozares, kurās nevarēs maksāt mikrouzņēmumu nodokli. Šis ierobežojums būtu spēkā kopš 2016. gada 1. janvāra.

* Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, līdz 2015. gada 16. aprīlim valstī bija 42 940 mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju.

Saeimā gatavotie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ne tikai ierobežos uzņēmēju iespējas izmantot šo atviegloto nodokļu maksāšanas režīmu, bet arī palielinās viņu izdevumus.

Sabrūk ideja

Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK), kas pārstāv vairāk nekā 5000 uzņēmumu, tostarp 3036 mikro un mazos uzņēmumus, spriež, ka visvairāk cietīs uzņēmējdarbības iesācēji ar nelielu apgrozījumu.

“Pirms pieciem gadiem šo nodokli ieviesa, lai ļaudis pievērstos uzņēmējdarbībai un lai samazinātos nodokļu nemaksātāju skaits,” atgādina LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, “bet rodas iespaids, ka ar šiem likuma grozījumiem gribam iznīcināt šā atvieglotā nodokļu režīma ideju. Ar vienu roku gan atjaunojam nodokļa 9% likmi, bet ar otru roku ieviešam dažādus ierobežojumus un atrunas, padarot nodokļu maksāšanu dārgāku un sarežģītāku nekā līdz šim.”

Par 1000 eiro vairāk

LDDK eksperts Pēteris Leiškalns skaidro, ka pēc pašlaik spēkā esošās kārtības uzņēmējam ar 7000 eiro apgrozījumu 2016. gadā būtu jāmaksā 9% mikrouzņēmumu nodoklis 630 eiro apmērā. Apstiprinot likuma grozījumus, viņa izdevumi tikai par vienu darba ņēmēju uz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) rēķina pieaugtu aptuveni par 600 eiro.

Likumu negrozot, uzņēmējs ar 30 000 eiro apgrozījumu nākamgad maksātu 13% mikrouzņēmumu nodokli 3620 eiro apmērā. Bet, apstiprinot likuma grozījumus, arī viņa izdevumi par vienu darba ņēmēju uz VSAOI rēķina pieaugtu aptuveni par 600 eiro. “Tā kā uzņēmumā ar šādu apgrozījumu parasti mēdz būt vismaz trīs darbinieki, uzņēmēja izdevumi palielinātos aptuveni trīs reizes,” lēš Pēteris Leiškalns. Pēc viņa aprēķiniem, 2017. gadā šim uzņēmējam būtu jāmaksā vēl vairāk. Likumu nemainot, viņa 15% mikrouzņēmumu nodoklis būtu 4080 eiro. Bet, pēc likuma grozījumiem, kaut arī pirmos trīs gadus 9% nodokļa apmērs būtu vien 2700 eiro, izdevumi tikai par vienu uzņēmumā strādājošo pieaugtu aptuveni par 1000 eiro.

Pēteris Leiškalns pauž izbrīnu par to, kā tiek gatavoti Mikrouzņēmumu likuma grozījumi, ja vēl nav skaidrības par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) apmēriem mikrouzņēmumu darbiniekiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja jau,pretēji citām pasaules valstīm,IIN samazinām pat miljonāriem,nevis ieturam pēc maksātspējas principa,tad tas nozīmē tikai vienu-nevis nodokļa maksātāju ir par daudz,bet gan par daudz ir valstij naudas!

  2. Sekosom Ķīnas piemēram Atbildēt

    Uzņēmējdarbības iesācējus pirmos divus gadus jāatbrīvo no nodokļa,kā,Ķīnā,otrā ekonomiski specīgākajā valstī pasaulē!

Draugiem Facebook Twitter Google+