×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. februāris, 2013
Drukāt

Nodoklis ar atkāpi

Kāpēc nodokli par kapitāla pieaugumu piemēro ar atpakaļejošu datumu? Pārdevu zemi, un man piemēroja nodokli par laiku, kad to biju atguvis (1992. gada 2. septembrī). 
Ivars Kandavā

 

Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.9 panta “Ienākuma no kapitāla noteikšana” pirmo daļu kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību tā turēšanas laikā.

Šā likuma 11.9 panta septītā daļa paredz, ja nekustamais īpašums iegūts, atjaunojot īpašuma tiesības, tad par iegūšanas (iegādes) vērtību uzskata minētā nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību (aktuālo).

Tādējādi, ja īpašumu pārdod par lielāku vērtību nekā tā kadastrālā vērtība uz 1. janvāri, no starpības jāmaksā 15 % iedzīvotāju ienākuma nodoklis par kapitāla pieauguma.

Līdz 2010. gadam tiem, kas īpašumus atguva denacionalizācijas ceļā, nodoklis nebija jāmaksā, jo toreiz likumā un attiecīgajos noteikumos bija rakstīts, ka šādiem īpašumiem iegādes vērtība ir vienāda ar pārdošanas vērtību. Minētā īpašuma pārdošanu vajadzēja uzrādīt gada ienākumu deklarācijā kā neapliekamo ienākumu.

Šis ir nodokļu politikas jautājums. Šādus un līdzīgus jautājumus vajadzēja uzdot likumdevējiem, jo bija periods 2009.gadā, kad politiķi uz vienu gadu likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” bija paredzējuši labvēlīgus nosacījumus darījumos ar nekustamajiem īpašumiem, kaut arī pirms tam bija noteikti ierobežojumi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+