Pasaulē

Nolaupīts ceļā uz randiņu 16


Ukraiņu jaunietis Pavlo Gribs bija devies uz Gomeļas pilsētu Baltkrievijā, lai satiktu meiteni, ar kuru bija iepazinies sociālajos tīklos. Viņa tēvam ir aizdomas, ka Pavlo varētu būt nolaupījis Krievijas Federālais drošības dienests.
Ukraiņu jaunietis Pavlo Gribs bija devies uz Gomeļas pilsētu Baltkrievijā, lai satiktu meiteni, ar kuru bija iepazinies sociālajos tīklos. Viņa tēvam ir aizdomas, ka Pavlo varētu būt nolaupījis Krievijas Federālais drošības dienests.
Foto no “Facebook”

24. augustā 19 gadus vecais ukraiņu jaunietis Pavlo Gribs devās uz Gomeļas pilsētu Baltkrievijā, lai satiktu meiteni, ar kuru bija iepazinies sociālajos tīklos. Viņš bija paredzējis atgriezties tajā pašā dienā, taču kopš tā laika viņu neviens nav redzējis. Viņa tēvam ir aizdomas, ka Pavlo varētu būt nolaupījis Krievijas Federālais drošības dienests (FDD).

Tēvs dzen pēdas dēlam

Pavlo Gribs, kurš dzīvo Ukrainas pilsētā Černihivā, devās uz Gomeļu, lai satiktu meiteni, ar kuru bija iepazinies Krievijas sociālajā tīklā “VK” un pēc tam runājis skaipā, raksta tīmekļa ziņu vietne “Hromadske International”. Viņš bija paredzējis atgriezties tajā pašā dienā, taču nedeva nekādu ziņu, tāpēc Pavlo tēvs Ihors Gribs pēc trim dienām ievietoja vietnē “Facebook” dēla fotogrāfiju un pauda bažas par viņa pazušanu. Pavlo bija ukraiņu nacionālās kustības aktīvists un komentāru autors sociālajos tīklos, tāpēc viņu Baltkrievijā varēja aizturēt un izdot Krievijai, apsūdzot “terorismā”. Ihoram Gribam ir aizdomas, ka Krievijas FDD izmantojis Pavlo draudzeni, lai pārvilinātu viņu pāri robežai un tad aizturētu. Gomeļā Ihoram Gribam izdevās uzzināt, ka Pavlo apsūdzēts pēc Krievijas Kriminālkodeksa 205. panta (“teroristisks akts”) un apsūdzību izvirzījusi Krasnodaras novada FDD nodaļa. Ihors Gribs vērsās pēc skaidrojuma pie Baltkrievijas robežsardzes amatpersonām, jo ir zināmi gadījumi, kad Minska aizturējusi cilvēkus, kas ir Krievijas meklējamo personu sarak-stā, un izdevusi viņus Maskavai. Baltkrievijas robežsargi teicās neko nezinām par Pavlo atrašanās vietu, bet Gomeļas robežsardzes priekšnieks atteicās tikties ar viņa tēvu.

Čeka ievilina “medus slazdā”

“Pavlo nav piedalījies bruņotajā konfliktā Ukrainas austrumos, un viņš nevarētu dienēt militārā vienībā veselības problēmu dēļ,” savā “Facebook” kontā raksta Ihors Gribs, “tāpēc nav skaidrs, kā Pavlo būtu varējis veikt teroraktu, kā to apgalvo Krievijas amatpersonas.” Viņaprāt, Krievijas FDD lietojis čekas praktizēto “medus slazda” metodi, izmantojot Pavlo tīmekļa draudzeni viņa aizvilināšanai uz teritoriju, kur viņš varētu tikt aizturēts. 29. augustā Ukrainas televīzijas kanāls “1+1” sociālajos tīklos atrada Pavlo Griba draudzeni, 17 gadus veco Tatjanu, kas dzīvo Krievijas kūrortpilsētā Sočos. Tālruņa intervijā viņa pastāstīja, ka FDD ir viņu šantažējis, piespiežot doties uz Gomeļu, lai tiktos ar Pavlo.

“Viņi izvirzīja apsūdzības arī pret mani,” teica Tatjana, liekot noprast, ka tās varētu būt saistītas ar diskusijām par nacionālismu, ko viņa apspriedusi ar Pavlo, taču atteicās vēl ko piebilst, jo esot “parakstījusi FDD dokumentu par ziņu neizpaušanu”. Sarunā ar tīmekļa izdevumu “Hromadske International” Tatjana atteicās sniegt informāciju par FDD lomu viņas saziņā ar Pavlo, jo “tas pasliktinātu gan viņa, gan manu situāciju”. Viņa atzina, ka piekritusi runāt ar žurnālistiem tāpēc, ka “jums jāzina, ka es esmu reāla persona, nevis FDD aģente”. “Es gribu, lai cilvēki zinātu patiesību,” viņa teica, piebilstot, ka tikties Gomeļā esot ierosinājis Pavlo, kurš atteicies ierasties Krievijā.

Pavlo māsa Olga Griba netic Tatjanas stāstītajam, jo nav skaidrs, kas īsti ir meitene, kura runājusi ar žurnālistiem. “Pat ja tā tiešām ir Pavlo draudzene, viņas izteikumi varētu būt noderīgi viņas pārraugiem FDD,” uzskata Olga Griba. Viņasprāt, “šim informācijas avotam nevajadzētu ticēt, jo tā šķiet kāda spēle”.

Kur atrodas Pavlo?

Pagaidām Pavlo atrašanās vieta nav zināma. Vakar Batkrievijas raidstacija “Euroradio” ziņoja, atsaucoties uz anonīmiem avotiem, ka Pavlo atrodas Kras-nodaras novada FDD nodaļā, taču tās pārstāvis atteicies to apstiprināt. Kā apgalvo Olga Griba, gan Baltkrievijas, gan Krievijas varas iestādes noliegušas, ka Pavlo būtu šķērsojis to teritoriju, lai gan Ukrainas robežsardze un autobusa, kurā Pavlo brauca uz Gomeļu, šoferis apstiprinājuši, ka viņš patiešām iebraucis Baltkrievijā.

Pašlaik Pavlo pazušanas lietu izmeklē vairākas Ukrainas valsts iestādes. “Tas ir pirmais gadījums, kad Ukrainas pilsonis ir nolaupīts Baltkrievijas teritorijā,” atzīmē Olga Griba, piebil-stot, ka tas ir starptautisko likumu pārkāpums.

Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Kļimkins paredzējis apspriest pazudušā Pavlo Griba lietu ar Baltkrievijas ārlietu ministru Vladimiru Makeju 31. augustā Budapeštā, kur notiek Normandijas četrinieka valstu un Austrumu partnerības valstu apspriede.

Ukrainas parlamenta cilvēktiesību uzraudze Valērija Lutkovska aicinājusi Krievijas cilvēktiesību uzraudzi Tatjanu Moskalkovu pārbaudīt informāciju, ka Pavlo Gribs varētu atrasties Krievijā tās varas iestāžu kontrolē. Ukrainas vēstniecība Minskā 28. augustā nosūtījusi notu Baltkrievijas Ārlietu ministrijai un Krievijas Ārlietu ministrijai, lūdzot noskaidrot Pavlo Griba atrašanās vietu, bet atbilde vēl nav saņemta.

LA.lv