Ārstēšana

Novērst podagras cēloni0

Dakteris sacīja, ka ar podagru jāsadzīvo visu mūžu, taču esmu dzirdējis, ka dažkārt šajā gadījumā veic operāciju. Vai tas ir iespējams? 
Oskars Siliņš Jelgavā

 

Atbild Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas reimatologs Jānis Arājs: “Podagras slimniekiem ir iedzimti organisma vielmaiņas traucējumi, kuru dēļ asinīs paaugstinās urīnskābes līmenis. Tās kristāliņi izgulsnējas locītavas somiņā un tai apkārtējos audos, izraisot iekaisumu. Parasti tas rodas tikai kāju pirkstos, taču ar laiku var ciest arī citas locītavas.

Sāpju periodi nemēdz būt ilgāki par 3 – 5 dienām. Dažiem tie uznāk reizi gadā, bet citiem – vairākkārt mēnesī.

Lēkmes rodas, ja cistas, kurās uzkrājas urīnskābes kristāliņi, attiecīgos apstākļos, piemēram, peroties pirtī, lietojot alkoholu vai fiziski pārpūloties, plīst. Tad tie iekļūst locītavas somiņā, radot berzi, iekaisumu un sāpes, kamēr izšķīst tur esošajā šķidrumā.

Urīnskābes kristālu sakopojumus operē samērā reti, jo tā ir tehniski sarežģīta manipulācija, kas nepasargā no lēkmēm nākotnē. Daudz svarīgāk ir novērst slimības cēloni, lai tie nekrātos no jauna.

Podagras slimniekiem ir būtiski ievērot diētu – ja nebūs šo kristāliņu, lēkme nesāksies. Ja ir augsta purīna (vielu grupa, kuras vielmaiņas galaprodukts ir urīnskābe) koncentrācija asinīs, uzturā nedrīkst lietot aknas, nieres, šprotes, anšovus, sardīnes, cauraugušu cūkgaļu, vēžveidīgos, saldētas zivis, tītara gaļu un alkoholu, jo tad tā paaugstināsies vēl vairāk.

Ja ir vidēji augsta purīna koncentrācija, ēdienkartē paretam var iekļaut liellopa, vistas, cūkas un pīles gaļu, šķiņķi, krabjus, lēcas, pupiņas, sēnes, austeres, spinātus, ziedkāpostus un zirņus.

Vēlams izvairīties no fiziskas pārslodzes un liekiem svara kilogramiem. Tiesa, reizēm cistas, kurās sakrājušies urīnskābes kristāliņi, plīst arī bez izskaidrojama iemesla.

Sāpju lēkmi var atvieglot, pieliekot smeldzošajai vietai aukstu priekšmetu, kam apakšā paklāj plānu dvielīti, lai neapsaldētu ādu. To patur ne ilgāk kā desmit minūtes ik pēc stundas pāris reizes. Smeldzi palīdzēs mazināt arī kāds no pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem.

Parasti, ievērojot atbilstošu dzīvesveidu, podagra sāpes un ciešanas sagādā retāk. To var ārstēt, regulāri lietojot urīnskābi izvadošu medikamentu. Pētījumi liecina, ka pret biežiem slimības uzliesmojumiem palīdz vājpiena produktu lietošana uzturā.”

 

LA.lv