×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2016
Drukāt

Nu tas ir neapstrīdami: neandertālieši bijuši kanibāli (2)

Foto: AFP/Scanpix/LETAFoto: AFP/Scanpix/LETA

Neandertālieša galvaskauss

Tībingenes universitātes pētnieki nonākuši pie secinājuma, ka neandertālieši ne tikai bijuši kanibāli, bet arī darinājuši dažādus priekšmetus no savu mirušo ciltsbrāļu kauliem, raksta gazeta.ru.

Ilgus gadus neandertāliešiem nostiprinājusies kanibālu neslava, taču tiešu pierādījumu šādam paradumam bija visai maz. Tos izdevies iegūt Tībingenes universitātes arheologiem. Viņi strādāja ar 99 neandertāliešu kaulu fragmentiem, kurus atrada Goijes alā Beļģijā.

Šajā arheoloģijas piemineklī izrakumi veikti jau kopš 19. gadsimta, un, tā kā sākotnēji izrakumu tehnoloģija vēl bija diezgan neprecīza, pētniekiem nācās pielikt ievērojamas pūles, lai vispirms nodalītu alā dažādos laikos nonākušu cilvēkveidīgo būtņu kaulus.

Galu galā 96 kaulu fragmenti un trīs zobi tika identificēti kā neandertāliešiem piederējuši. No fragmentiem izdevās salikt 64 veselus kaulus, kas bija piederējuši pieciem dažāda vecuma indivīdiem, kuri dzīvojuši aptuveni pirms 40,5-45,5 tūkstošiem gadu.

Uz trim kauliem antropologi atklāja apstrādes pēdas, kas liecina par kanibālismu: neandertālieši mirušajiem novilka ādu, izņēma kaula smadzenes un atdalīja krūšu muskuļus – ļoti līdzīgas darbības tika veiktas ar atrastajām zirgu un aļņu mirstīgajām atliekām. Atrastajam mazulim ticis pat noņemts skalps. Tomēr zinātnieki uzskata: šāda rīcība var liecināt ne tikai par vēlmi pavakariņot, bet arī rituāliem mērķiem.

Savukārt atrastie lielie kauli nepārprotami izmantoti akmens priekšmetu apstrādei, norādījuši pētnieki.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. gaļa paliek gaļa Atbildēt

    taupigi bijuši jau senatnē un pārtiku nav laiduši postā. pat kaulus mācejuši izmantot:) tad jau vel baznica nebija stāstu par nemirstigo dvēseli iepotejusi galvās

  2. Apēduši garšīgu sievasmāti, piemēram…

Draugiem Facebook Twitter Google+