×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
3. septembris, 2014
Drukāt

Obama sola pastiprināt ASV militāro klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā (papildināts) (7)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Amerikas Savienotās Valstis pilnībā atbalsta Igauniju drošības jautājumā, trešdien paziņoja ASV prezidents Baraks Obama, apstiprinot, ka Baltijas valstīs un Polijā tiks pastiprināta ASV gaisa spēku un izpletņlēcēju vienību klātbūtne.

“Tas nav grozāms, tas nav apšaubāms, tas ir uz mūžīgiem laikiem – Igaunija nekad nebūs viena,” viņš uzsvēra kopīgā preses konferencē ar Igaunijas prezidentu Tomasu Hendriku Ilvesu.

ASV prezidents atgādināja, ka tiek izstrādāti Baltijas valstu reģiona aizsardzības plāni un Vašingtona vēlas dot nepārprotamu signālu Krievijai.

“Mēs runājam arī par jaunu iniciatīvu, kas paredzēs palielināt ASV līdzdalību reģionā,” norādīja Obama, piebilzdams, ka Igaunijā varētu tikt izvietota papildu rotējoša gaisa spēku vienība.

Viņš norādīja, ka Emarī gaisa spēku bāze ir ideāla vieta, lai izvietotu to kontingentu, kuru nosūtīs NATO dalībvalstis, lai sagatavotu ātrās reaģēšanas spēkus Baltijas reģiona drošības nostiprināšanai.

Tomēr Baltā nama saimnieks neko neteica par pastāvīgu jaunu NATO militāro bāzu izvietošanu reģionā, par ko pirms vizītes runāja amatpersonas.

Obama minēja Igauniju kā piemēru pašas ieguldījumam kolektīvajā drošībā, kuram vajadzētu sekot arī citām NATO dalībvalstīm.

Igaunija līdz ar ASV ir starp tām četrām alianses dalībvalstīm, kas atbilstoši saistībām aizsardzībai atvēl vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Kā ziņots, Baltijas valstis, kas NATO pievienojās 2004.gadā, ir satrauktas par Krievijas agresiju Ukrainā. Taču nedz Latvija, nedz Lietuva aizsardzībai neatvēl pietiekamus līdzekļus.

Atbildot uz Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR jautājumu par 1997.gada NATO līgumu ar Krieviju, Ilvess norādīja, ka tā dēvēto Pamatlīgumu Krievija ir pārkāpusi. “Mēs joprojām atbalstām dokumenta garu, taču tā saturs ir dramatiski mainījies,” uzsvēra Igaunijas prezidents.

Viņam piebalsoja arī Obama: “Situācija nepārprotami mainījusies, un tas būs diskusiju jautājums Velsā,” kur ceturtdien sāksies NATO samits. “Papildus jautājumam par šo konkrēto dokumentu mūsu augstākā prioritāte ir gādāt, lai nebūtu neskaidrību par mūsu saistībām saskaņā ar [Vašingtonas līguma] 5.pantu pret mūsu sabiedrotajiem.”

Pievēršoties notikumiem Ukrainā, Obama norādīja, ka risinājums nebūs iespējams tik ilgi, kamēr Krievija turpinās iesūtīt kaimiņvalstī savus karavīrus, kas “izliekas par separātistiem”.

“Mēs pastāvīgi esam atbalstījuši [Ukrainas] prezidenta [Petro] Porošenko centienus panākt jēgpilnu uguns pārtraukšanu, kas varētu vest pie konflikta politiska risinājuma,” norādīja Baltā nama saimnieks. “Līdz šim tas nav noticis. Vai nu tāpēc, ka Krievija pret to nav izturējusies nopietni, vai arī tāpēc, ka izlikusies, ka tā nekontrolē separātistus.”

“Nav iespējams sasniegt reālistisku risinājumu, ja Krievija faktiski apgalvo, ka tā turpinās sūtīt tankus un karavīrus, un ieročus, un padomniekus, kas izliekas par separātistiem, kuri nav radušies uz vietas, un [uzstāj], ka vienīgais iespējamais risinājums ir Ukrainai atteikties no savas teritorijas un suverenitātes,” uzsvēra Obama.

ASV prezidents arī uzsvēra, ka sankcijas pret Krieviju ir efektīvas un nepieciešams tās pastiprināt, kamēr Maskava turpinās “pārkāpt starptautisko tiesību pamatprincipus”.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. NU,NU!!!!!!!!!!!!!!!! Atbildēt

  PIOEKLĀJĪBU UN PRĀTA SPĒJAS ATTĪSTA ĢIMENĒ UN VĒLĀK – SKOLĀ!!! JA TĀS NAV NEVIENĀ NO ŠĪM NOSAUKTAJĀM VIETĀM, TAD CILVĒKS IR APDALĪTS UZ MŪŽU – CITĀDS VIŅŠ NEKAD NEBŪS… Pēc neatkarības atjaunošanas NEVIENS Latvijas valsts PREZIDENTS nav bijis savu UZDEVUMU AUGSTUMOS:
  1) ar GUNTI ULMANI visi manipulēja pēc sirds patikas un laikam tika PARASKTĪTI NE TIE LĪGUMI, PROTOKOLI u.c. dokumenti, kas Latviju šos gadus vestu PA ATTĪSTĪBAS CEĻU, NEVIS PILNĪGI PRETĒJĀ VIRZIENĀ…
  2) VVF labi prata Latviju PREZENTĒT ārzemēs, turpretī valsts IEKŠĒJĀ politika PILNĪGI SECEN!!! JĀ, iestājāmies ES un NATO, taču KĀDUS PAPĪRUS ATKAL PARAKSTĪJĀM ATTIECĪBĀ UZ ES???????? Varam TIKAI izdarīt secinājumus, JO TAUTAI NEKAS NAV ZINĀMS…
  3) BĒRZIŅŠ ne BEZ mērķa TIKA PAR valsts PREZIDENTU… Nevienu viņa izvirzītāju no ZZS, KĀ ARĪ CITĀM PARTIJĀM, NEINTERESĒJA un NEINTERESĒ NE VIŅA RUNAS MĀKSLA, NE PRASME PREZENTĒT VALSTI, NE PRASME UZVESTIES STARPVALSTU SABIEDRĪBĀ!!!!!!!!!
  Prieks par Igaunijas un Lietuvas prezidentiem, kuri VEINMĒR BIJUŠI SAVĀ VIETĀ ( arī RĪTELS UN BRAZAUSKS, kaut bijuši komunisti…) un VISPIRMS MĪLĒJUŠI SAVU TAUTU UN SAVU VALSTI…
  Mums REGULĀRI PATICIS “IZCELTIES” KĀ NEGATĪVAM PIEMĒRAM( UN LAIKAM, JA TĀDI KADRI BŪS LATVIJAS PREZIDENTI NĀKOTNĒ..?!), NEBŪS AR KO LEPOTIES UN KAM UZTICĒTIES…

 2. Paldies LA par skaistām fotogrāfijām,jā izcilas valsts, izcili prezidenti,apskaužu igauņus ,ka viņiem ir tik inteliģents ,ar labām manierēm prezidents.Skatījos tiešraidi pa BBC,kur runāja abi prezidenti un atbildēja uz žurnālistu jautājumiem,nevaru iedomāties ,ko runātu Bērziņš ,ja viņš būtu Ilvesa vietā un viņam žurnālisti uzdotu jautājumus,viņš taču angliski nesaprastu,jautājumi bija sarežģīti ,arī par Ukrainu.Tas ,ko šeit raksta Andrejs, ir taisnība ,es arī to ievēroju,ka viņš ir paviršs un nepieklājīgs.

 3. … Andrejam – paldies par tavu diplomatiskas uzvedibas protokola pareizo izpratni un noradi – sen domaju, ka esmu vienigais kurs redz sis sausmigas un kadas apspiestas politiskas ideologijas pienemtas un nu atklatas etiketes kludas, kas tik daudz un baismi bridina patriotus … ka ari par drosmi noradit sis arkartigas kludas ….

  … Tisam vai netisam, bet ta sanak …. vel vairak pec Sociem un nu ari pec Andreja teikta … nevaru aizmirst vecas fotografijas, un manis toreiz rakstita komentera par VP ceremoniala gajiena uzvedibu. Lai pieminetu Latvijas varonus, saja nopietna bridi ‘izredzetais’ vadonis liekas smejam par kaut ko arpus kartas un etiketes, ejot blakus arzemes vizitoram, kurs piemeroti ignore kadu VP komentaru un turpina skatu taluma, lai ar savu nopietno sejas vaibstu iezimetu si briza, vina pareizi un diplomatiski attiecigi un personigi izprasto, nozimi …. !

 4. Bērziņš nemaz nav iemācījies pieklājības etiķeti, kā prezidentam jāuzvedas! Piemēram LMT nupat rādīja kadrus no kādas iepriekšējās tikšanās ar Obamu. Bērziņš vispirms sarokojas ar zemāku ierēdni, kurš stāv blakus ASV prezidentam un tikai pēc tam it kā garāmejot ar pašu prezidentu. Sarokojoties ASV prezidents kaut ko saka Bērziņam, bet viņš nemaz neklausās, skatās sāņus un tikai iet uz priekšu. ASV prezidents vēl mēģina viņam ko teikt, bet Bērziņš jau gabalā! Man viņa vietā bija kauns par šādu paviršu un nekulturālu mūsu amatpersonas izturēšanos. Faktiski tā bija necieņas izrādīšana ASV prezidentam.

 5. un atkal Igaunija priekšā mums!

 6. bilde laba ,ja skatās uz rokas žestiem 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+