Foto – Valdis Semjonovs

Palīdzība nepienākas? 0

Vīram par nostrādātajiem 25 gadiem Iekšlietu ministrijas sistēmā pensija ir 158 lati. No darba viņš aizgāja 1993. gadā, kopējais stāžs ir 36 gadi. Vai viņam var pārrēķināt pensiju, lai viņš saņemtu vecuma, nevis Iekšlietu ministrijas pensionāra pensiju? Maznodrošinātā statuss mums arī nepie­nākas, bet izdzīvot grūti – vīram ir 84 gadi, gulošs.
 Veneranda Staceviča Ventspilī

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) paskaidroja, ka pensiju pārrēķināt būtu vērts tad, ja cilvēks būtu strādājis pēc 1996. gada, ilgāku laiku un labi atalgotā darbā. Tad pensija iznāktu lielāka par pašreizējo.

Ikviens pensionārs var aiziet uz savu VSAA nodaļu un palūgt veikt pensijas prognozi – tad redz, vai pārrēķināšanas rezultātā pensija iznāks lielāka un vai vērts to darīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko iesākt, ja pensionārs ir gulošs slimnieks? VSAA darbinieki atbildēja, ka pensijas prognozi izsniedz tikai personīgi, pa telefonu šādus datus neizpauž. Lai to pieprasītu cits cilvēks, pat tuvs radinieks, nepieciešama notāra apstiprināta pilnvara!

 

Pensionārs var uzrakstīt iesniegumu VSAA un lūgt prognozi rakstveidā, taču VSAA to var nenosūtīt, jo to neparedzot noteikumi. Acīmredzot VSAA vadība domā, ka visi pensionāri ir sprigani brašuļi, kuriem aizcilpot uz savu VSAA nodaļu ir nieka lieta….

 

Kādi varētu būt citi risinājumi, lai palīdzētu šai ģimenei? Pirmās grupas invalīdiem, kuriem nepieciešama aprūpe, papildus pensijai piešķir valsts pabalstu par invalīda kopšanu – 100 latu mēnesī. Ģimenēm, kurās ir gulošs invalīds, tas ir nopietns atbalsts. Taču 1. invaliditātes grupu piešķir tikai tad, ja slimība nav saistīta ar vecuma izraisītiem veselības traucējumiem.

Varbūt var palīdzēt pašvaldība? Ventspils pilsētas sociālajā dienestā paskaidroja, ka atbilstoši pašvaldības saistošajiem noteikumiem mājas aprūpi sniedz gadījumos, ja cilvēkam nav likumīgo apgādnieku (bērnu un laulātā) un ienākumi nepārsniedz 145,38 latus mēnesī, vai arī vientuļam cilvēkam, kura ienākumi nepārsniedz 169,58 latus mēnesī. Vajadzīga ārsta izziņa par veselības stāvokli. Ar sociālo lietu komisijas (tajā ietilpst domes deputāti) lēmumu mājas aprūpi uz laiku līdz 6 mēnešiem var piešķirt arī citos gadījumos, tos izvērtējot.

Aprūpētājs ierodas divreiz nedēļā (daļēja aprūpe) vai biežāk (pilna aprūpe), atnes produktus un uzkopj dzīvokli. Gulošus slimniekus neapkopj, jo aprūpētāji nav apmācīti to darīt. Vecais cilvēks par aprūpētāju var izvēlēties arī sev pazīstamu cilvēku, pašvaldība ar viņu noslēgs līgumu.

Reklāma
Reklāma

Šajā situācijā, visdrīzāk, mājas aprūpe nepienāksies, tomēr var doties uz Ventspils pašvaldības sociālo dienestu aprunāties (tālruņi 26461118, 63601203, 26598690).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.