Latvijā
Rīga

“Rīgas ūdens” Mārupē un Mežaparkā atklāj nelegālos pieslēgumus. Kurš pievienoja? 16

Foto-Dainis Bušmanis

Mārupē no 547 apzinātajām ēkām – 88 nelegāli pieslēgumi, Mežaparkā no 217 objektiem – 50 nelegāli pieslēgumi. Tātad vairāk nekā 20% mājsaimniecību ūdens komunikāciju tīkliem pieslēgušās bez līguma ar “Rīgas ūdeni”.

Daudziem “RŪ” ziņa nākusi kā auksta ūdens šalts, jo par nelegālo pieslēgumu nemaz nav zinājuši. Tagad šīm mājsaimniecībām draud gana bargs sods – pāris simti eiro vēl nebūtu nekas. Soda nauda var būt pat vairāki tūkstoši eiro. Kamēr “RŪ” steidz ar šiem cilvēkiem noslēgt līgumus, nav skaidrs, kurš savulaik mājsaimniecībām piedāvājis par lētām naudām pieslēgties centrālajam ūdens tīklam. Aizdomu ēna krīt arī uz paša uzņēmuma darbiniekiem.

Paši pieslēdz, paši soda

Kā man pastāstīja mārupiete Zanda Birze, kura dzīvo Bieriņos – vienā no ielām, kura kritusi zem “RŪ” Damokla zobena, viņai pašai no soda naudām izdevies izvairīties. Sava godīguma dēļ. Viņas tante savulaik ar kaimiņieni noslēgusi vienošanos par vecā kanalizācijas tīkla, kas bija jāvelk caur kaimiņienes dārzu, izmantošanu. Savukārt, kad pirms apmēram 10 gadiem ielā izbūvēja jauno kanalizācijas tīklu, kaimiņiene bez brīdinājuma un nelikumīgi veco kanalizāciju aizbetonējusi. Kaut arī Zanda no tantes mantoja visu īpašumu, tostarp noslēgtos līgumus.

“Tad sākās riņķa dancis. Visus manus iesniegumus policijā noraidīja. Teica, lai slēdzos pie jaunā tīkla. Kāpēc man slēgties pie jaunā, ja ir laba vecā kanalizācija? Savukārt “RŪ” teica, ka jaunais tīkls nav pieslēgts lietošanai, tāpēc to nevar lietot. Obligāti jāpiesaista meistari, kas to var izdarīt. Viņi man tolaik piedāvāja savus speciālistus, kas man izmaksātu četrciparu skaitli. Piesaistīju savus meistarus. Tajā pašā laikā kaimiņi par mani smējās – kāpēc maksāju tādu summu, ja es tiem pašiem speciālistiem varu paprasīt par 100 latiem visu pieslēgt nelegāli. Rakstīju “RŪ” vēstuli un izskaidroju situāciju. Atbrauca vesela komisija ar vairākiem vīriešiem, tostarp jaunu puiku. Attaisīja vaļā kanalizācijas vāku, bet tur plūstošā notekūdeņu straume liecināja, ka kanalizācija jau tiek izmantota, kaut arī vēl skaitās nenodota ekspluatācijā. Kamēr puika man piekrita, vecie darbinieki norādīja, ka nekādas pieslēgšanās nav. Ko viņi ieskaidroja arī jaunākajam darbiniekam,” sacīja Z. Birze.

Tā kā nelegāli Zanda nav vēlējusies rīkoties, viss izdarīts oficiāli un dārgi – par vairāk nekā 1000 latiem. Tagad gan viens labums, ka nav problēmu ar “RŪ”. Tomēr, kā zināms, “RŪ” piedāvā iespēju soda naudu krietni samazināt, ja mājsaimniecības pašas atzīstas vai spēj pierādīt, ka par nelegālo pieslēgumu nav zinājušas. Šādā gadījumā var sanākt, ka par nelegālo pieslēgumu vainīgie tiks cauri lētāk nekā tie, kas visu pieslēguši legāli. “Gribētu, lai līdz ar nelegālo pakalpojumu izmantotāju pieķeršanu “RŪ” pateiktu, kurš tad veica šos nelegālos pieslēgumus. Cilvēks jau nevar pats pieslēgties uz ielas raktajam. Ja vien tas nav piedāvājums no “RŪ” puses. Nezinu, vai šie darbinieki vēl strādā “RŪ”, bet tas bija viņu gājiens,” norādīja Z. Birze.

“Rīgas ūdens” neizslēdz savu darbinieku vainu

“Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētāja Dagnija Kalniņa sarunā ar mani nepiekrita, ka bez rūpīgākas pārbaudes var vainot “RŪ” darbiniekus, tomēr neizslēdza, ka tik lielā uzņēmumā var atrasties darbinieki, kuri dienesta stāvokli izmantojuši nelietīgi. “Mums ir izstrādāti iekšējās kontroles mehānismi un procedūras, t.sk. ļoti precīza transportlīdzekļu kustības kontrole, izmantojot GPS sistēmu. Šos jautājumus detalizēti analizējam, un gribētos teikt, ka šobrīd iespēja nelikumīgi piepelnīties ir samazināta līdz minimumam. Nestrādāju “RŪ” 10 gadus, bet, protams, pastāv iespēja, ka pirms 10 un vairāk gadiem daži darbinieki šādi rīkojušies,” sacīja uzņēmuma valdes priekšsēdētāja.

Viņa gan uzsvēra, ka šī nelegālā pieslēgšanās lielākoties notikusi laika posmā no 2006. līdz 2009. gadam, kad ūdens komunikāciju tīkli ievilkti ar ES Kohēzijas fondu atbalstu. “”RŪ” šos darbus neveica, tie bija ārpakalpojumi. Nav ļoti sarežģīti kādam ārpakalpojumu veicējam paprasīt, lai pie reizes izbūvē arī pievadu. Domāju, ka daudzi varētu noticēt šo apakšuzņēmēju teiktajam, ka viņi strādā “RŪ”,” sacīja D. Kalniņa. Tas gan nesaskan ar Z. Birzes teikto par to, ka nelegālos pieslēgumus speciāli nav pamanījuši paši “RŪ” darbinieki, kuri atbraukuši pēc viņas vēstules uzņēmumam.

Soda naudas divu miljonu apmērā

D. Kalniņa norādīja, ka cilvēku nezināšanu neuzskata par gana spēcīgu argumentu. “Drīzāk tā ir emocionāla atbilde, jo katru mēnesi taču saņemat rēķinus un redzat, ka iztrūkst rēķins par kanalizāciju. Piekrītu gan, ka tā var gadīties, ja īpašumam mainījušies īpašnieki un jaunais īpašnieks domājis, ka viss ir sakārtots. Šādos gadījumos, ja īpašnieks to var pierādīt, noteikti nākam un nāksim klientam pretī. Taču soda nauda joprojām būs, jo nelegāla pieslēgšanās ir notikusi.”

Viņa uzsvēra, ka par visiem nelegālajiem pieslēgumiem teorētiskā soda nauda sasniedz pat divus miljonus eiro, taču šī summa aprēķināta pēc maksimālās caurplūdes principa, kad ūdens plūst 24 stundas diennaktī. “Faktiski tā nav, un divus miljonus nekad nepiedzīsim, tāpēc piedāvājam izlīguma iespējas.” Mārupē šādu iespēju izmantojuši 56 īpašumi no 88.

Nākamie – Vecāķi

Mežaparks un Mārupe 
pārbaudīti saistībā ar Kohēzijas fondu realizētajiem projektiem. Tuvākajā laikā tiks apzinātas arī citas teritorijas. Nākamie rindā būšot Vecāķi. “Šobrīd mums ir ģeogrāfiskā informācijas sistēma un ir nedaudz lielākas tehniskās iespējas identificēt potenciālos nelegālos pieslēgumus. Uzskatām, ka 
Vecāķi ir teritorija, kurā var būt liels nelegālo pieslēgumu skaits. Mūsu mērķis ir panākt, lai cilvēki ar mums noslēdz līgumus un pakalpojumus sāktu lietot legāli. Daudzos gadījumos tas nozīmē arī sakārtot jau izbūvētos pieslēgumus, jo daudzviet caurules izbūvētas neatbilstoši tehniskajām prasībām, kas liedz tās nodot ekspluatācijā.”

“RŪ” pārbaudes veic divos gadījumos. Ik pēc četriem gadiem jāpārbauda ūdens skaitītāji, kā arī ir regulārās pārbaudes, kad brigādes brauc un pārbauda dažādas ielas. Interesanti, kāpēc nevienā no abiem variantiem Mārupes un Mežaparka nelegālos pieslēgumus neizdevās atklāt agrāk. Arī tas liek domāt, ka nelegālie pieslēdzēji meklējami “Rīgas ūdens” darbinieku vidū.

LA.lv