×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
15. februāris, 2016
Drukāt

Parāds Vilnim Zariņam atdots (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Pirms pāris gadiem aizsaulē aizgājušo filozofu, starp citu, arī “Latvijas Avīzes” komentāru autoru, Vilni Zariņu (1930 – 2014) viņa kolēģi un draugi joprojām sauc par Filozofu ar lielo burtu. Līdz ar V. Zariņa grāmatas “Nacionālsociālisma ideoloģija un tās izpausmes Latvijā” izdošanu palicēji faktiski ir izpildījuši šā vīra pēdējo vēlēšanos.

“Nacionālsociālisma ideoloģija un tās izpausmes Latvijā” tapšanas vēsture ir visai gara. Tā aizsākās 1971. gadā, kad V. Zariņš aizstāvēja zinātņu kandidāta disertāciju filozofijas vēsturē “Vācu imperiālisma austrumu ekspansijas ideoloģija fašisma periodā 1939. – 1945. gadā un tās izpausmes Latvijā”. Disertācija bija krievu valodā, jā, atbilstoša “partijas un valdības” vadlīnijām, jo citādi nemaz nebija iespējams. Darbs bija izstrādāts ļoti rūpīgi, tomēr autors padomju periodā vairs pie temata neatgriezās.

V. Zariņš par attiecīgas grāmatas sagatavošanu domājis visu mūžu, un pabeigt manuskriptu, sagatavot to drukāšanai kļuvis par viņa dzīves pēdējo gadu uzdevumu. Filozofe, profesore Maija Kūle grāmatas ievadā raksta: “Strādājot pie tēmas par nacionālsociālisma ideoloģiju, Zariņš saskatīja briesmas, ko var radīt ar antihumānām idejām apmāti politiski vadoņi. Viņaprāt, to vajag izgaismot, lai nekad nekas līdzīgs nevarētu atkārtoties. Tāds ir šīs monogrāfijas izglītojošais mērķis.” Izmantojot tos pašus avotus, ko kandidāta disertācijā, proti, nacistiskās Vācijas laikā tapušos nacionālsociālistu ideologu darbus, tikai ar daudz plašāku, brīvāku redzējumu, tapa jauns pārstrādāts darbs, ko īsi pirms aiziešanas citā saulē izdevās sagatavot, bet ne nodrukāt.

Pēc profesora Leo Dribina teiktā, disertācijā, protams, bija rakstīts par “vācu fašismu”, kamēr jaunajā darbā analizēts un kritizēts totalitārisms, kas ir daudz plašāks jēdziens. Tajā ir kritizēts lielvalstiskais šovinisms un tas atdalīts no nacionālisma. Jaunajos apstākļos V. Zariņš vairāk varēja rakstīt arī par holokaustu. Analizēti arī nacistu nodomi Baltijā. “Pirmais Latvijā latviešu valodā izdotais latviešu autora darbs par nacionālsociālisma ideoloģiju un tā izpausmēm Latvijā,” atzīmē profesors. Grāmatai ir viņa un vēsturnieka Kaspara Zeļļa komentāri. “Nacionālsociālisma ideoloģija un tās izpausmes Latvijā” ir sīkā drukā iespiestas 265 lappuses, kurās sniegtas nacionālsociālisma ideju vispārējās iezīmes – avoti, ideoloģijas veidošanās, propagandas metodes, vadoņa kults, ģeopolitiskie uzskati, arī tas, kā nacisms mainījās kara gaitā. Monogrāfiju izdevis LU Filozofijas un socioloģijas institūts.Zarins_Nacisms_8

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. No nacionālsociālistiskās sērgas arī mūsdienu Latvija nav brīva… Tā apsēdusi NA ar 16.martiem, dombravām, parādniekiem, dzintariem, rasnačiem un veselu pulku komisko tēlu…, kuri kurina naidu un Latvijas labā taustāmā izpratnē nedara neko…
    Diemžēl mūsu samaitātie nacionāļi spēlē uz aprobežotu, analizēt nespējīgu ļautiņu smadzenēm un ar tukšiem, bet naidu kurinošiem lozungiem zvejo sev elektorātu, latviešus pataisot nepievilcīgus gan savā Tēvijā, gan pasaulē.

Draugiem Facebook Twitter Google+